24 травня на площі навпроти Запорізької ОДА відбулася акція Zaporizhzhia Global Strike For Future. Декілька десятків учасників та учасниць акції принесли з собою тематичні плакати та скандували гасла, накшталт «Час дій за клімат настав», «Змінимо систему, а не клімат», «Чого ми хочемо? Дій! Коли? Зараз!». Серед них були й активісти та активістки Гендер Зед.

— Неможливо стояти осторонь, коли ми говоримо про екологію, особливо у нашому рідному Запоріжжі. З одного боку в межах міста знаходиться перлина української природи — острів Хортиця. Але з іншого — у місті багато підприємств, автівок, дехто продовжує спалювати листя — усе це врешті решт заважає нам дихати, — поділилася своїми думками учасниця акції Тіна. — Сьогодні я тут щоб нагадати містянам та містянкам, що усі ми маємо відповідально ставитися до екосистеми міста, щоб уповільнити та зупинити глобальні кліматичні зміни.

Ініціаторкою руху FridaysForFuture (буквально – «П’ятниці задля майбутнього», або «Глобальний кліматичний страйк за майбутнє») – є шведська школярка Ґрета Тунберґ, яку цьогоріч номінували на Нобелівську премію миру. З серпня 2018-го року вона виходила на одиночний страйк біля парламенту Швеції з вимогою врятувати клімат. Згодом її ініціативу підхопила молодь із інших країн, яка замість занять щоп’ятниці виходить на акції протесту до місцевих парламентів та муніципалітетів, щоб нагадати місцевій владі про наслідки зміни клімату.

За даними ООН, до 2040 року середня температура Землі підніметься вже на 1.5 градуси в порівнянні з доіндустріальним рівнем та як мінімум на 3 градуси до кінця сторіччя, що підвищить загрозу глобальної засухи, виникнення пожеж, нестачі їжі та питної води, спричинить масове вимирання видів. Це також вплине і на нашу країну: значна частина прибережних території України може піти під воду, водних ресурсів не буде вистачати на все населення, масові лісові пожежі в лісах та втрата врожаю. Всі ці фактори в цілому, при здійсненні прогнозу, унеможливлюють життя людей на планеті.

Ось деякі ключові факти, які ви можете використовувати, щоб поговорити зі своїми друзями про те, чому ви йдете на #FridaysForFuture:

– Вчені-кліматологи одноголосні в тому, що антропогенне забруднення атмосфери парниковими газами є основною причиною глобального потепління.

– 6 найспекотніших років за всю історію спостережень були з 2010 року.

– Пов’язані з кліматом стихійні лиха, такі як повені, урагани, спека і посухи, щорічно завдають сотні мільярдів доларів збитків, руйнуючи життя людей і тварин по всьому світу.

– Школярі та студенти зі всього світу щосили намагаються привернути лідерів до відповідальності за виконання необхідних дій, які будуть захищати майбутнє для всіх наступних поколінь.

– У нас є рішення – підвищення енергоефективності та справедливий перехід на відновлювальну енергетику, яка в останні 5 років стала дешевшою, ніж викопне паливо в багатьох країнах світу та залучає більшість інвестицій.

Вимоги #fff_ukraine до уряду:

– Зупинити дотацію з держбюджету «брудних» підприємств і галузей, згубних для клімату та здоров’я людей.

– Впровадження пріоритетної та якісної кліматичної освіти для влади, вчителів та учнів;

– Налагодження екологічної експертизи;

– Скорочення викидів СО2 в усіх сферах;

– Надання відновлюваним джерелам енергії пріоритетності у розвитку;

– Правдиве висвітлення екологічних проблем в медіа;

– Визнати кліматичні зміни однією з першочергових державних проблем.

Нагадаємо, кліматичний страйк у Запоріжжі відбувся вдруге. Паралельно, у рамках міжнародного кліматичного страйку в Україні пройшли екоакції також у Києві, Харкові, Одесі, Рівному, Кривому Розі.