З 2 по 4 червня 2018 року в Запоріжжі пройшла перша Школа Толерантності, розрахована на кваліфікованих психіатрів, а також психологів та психологинь. Участь у цій школі взяли 19 лікарів-психіатрів, психотерапевтів, лікарів-психологів та психологів з різних міст України: Запоріжжя, Дніпра, Нікополя, Бердянська, Києва, Умані, Сум, Вінниці та Житомира.

Організатором заходу виступив Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед», за підтримки Національного демократичного інституту (NDI).

Щоб зрозуміти, чому ця Школа Толерантності є у певному сенсі «першою», варто акцентувати увагу на різниці між психіатром/инею, психологом/инею та психотерапевтом/кинею. 

Психіатр/иня – це лікар, який/яка має вищу медичну освіту, і пройшов/ла спеціальну підготовку в області розладів психіки.

Психолог/иня – це фахівець, який/яка має вищу гуманітарну освіту та відповідну підготовку в галузі прикладної і наукової психології. На відміну від психіатра, практичний психолог в основному працює з проблемами психічно здорових людей.

Психотерапевт/киня – це психіатр або особистісний психолог, який/яка має додаткову, післядипломну освіту, і є фахівцем/чинею в області психотерапевтичної допомоги.

Учасники та учасниці тренінгу розглянули ключову інформацію стосовно ЛГБТ, сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності, коректної лексики, наукового погляду на гомосексуальність, медико-психологічні аспекти щодо ЛГБТ-людей, актуальні питання гендерної психіатрії, аналіз змісту УКПМД, гендерну дисфорію, встановлення діагнозу відповідно до протоколу; вивчили етику спілкування з трансгендерними пацієнтами, сучасні уявлення про трансгендерність, тощо.

Окрім того, окрему увагу було приділено таким питанням як історичне підґрунтя та розвиток наукових поглядів щодо розуміння людської сексуальності, теорія сексуальності, моделі СОГІ, поняття сексуального здоров’я та сексуальних прав, сексологічної норми (партнерської/індивідуальної), розгляд базових медико-правових аспектів стосовно ЛГБТ.

Як й зазвичай, окрім теоретичної частини учасники та учасниці мали змогу відпрацювати практичні навички консультування ЛГБТ під керівництвом досвідчених психіатра та психотерапевта.

Наприклад, присутні відпрацювали навички консультування та лікування ЛГБТ в умовах змодельованого типового клінічного випадку; у ігровій формі пережили роль пацієнта , що сприятиме подальшому формуванню толерантного, емпатичного ставлення до ЛГБТ-клієнтів/ок.

Маючи нагоду, учасники та учасниці Школи переглянули тематичне кіно та поспілкувалися з «живими книгами» — представниками/цями ЛГБТ-спільноти. Цього разу «живими книгами» були сім’я лесбійок з донькою, мати гея та хлопець-гей.

Ось які відгуки залишили про Школу Толерантності її учасники у соцмережах:

«Я благодарна Gender Z за возможность быть там. 
Спасибо за ответы на вопросы, за профессионально организованную работу группы, за встречу со своими чувствами, за важную и новую для меня информацию!» –
Катерина Михайлуца, м. Запоріжжя.

«Интеграция специалистов свершилась в творческой атмосфере. Ярко, профессионально. Спасибо участникам и тренерке Галине Гук» – написав тренер-психолог Олексій Ізотов, м. Запоріжжя.

«2-4 червня мала чудову можливість прийняти участь в новому тренінгу з питань консультування ЛГБТ для психологів та психіатрів. Сповнена враженнями, ідеями, приємними моментами, цікавими знайомствами! Рада нашій ефективній взаємодії, натхненна та впевнена у покращенні ситуації у суспільстві стосовно ставлення до людей з ЛГБТ – спільноти. Надзвичайно вдячна тренерам, організаторам та групі! Ви всі надзвичайні! Дякую Gender Z за подібні тренінги, рада була зустрічі знову!» – Анна Марчук, м. Житомир.

За традицією усі учасники та учасниці по завершенні отримали сертифікати, а ми закликаємо вас слідкувати за оновленнями розділу сайту «Новини Фонду», щоб мати змогу першими подати заявки на участь у майбутніх Школах Толерантності!