Джерело: theБабель

Понад 1500 різних видів тварин практикують одностатевий секс — від червʼяків, бабок і морських зірок до пінгвінів, великої рогатої худоби і приматів. Довгий час біологи описували таку поведінку як «дарвінівський парадокс». Гетеросексуальність вважалася для тварин базовою за замовчуванням, а одностатеві стосунки — аномалією, яка зʼявилася пізніше. Група американських дослідників висунула нову гіпотезу. Вони вважають, що на початкових етапах еволюції одностатевий секс був поширений у тваринному світі нарівні з різностатевим. Вторинні статеві ознаки, які відрізняють самців від самок, зʼявилися набагато пізніше, а на попередні дослідження вплинули упередження щодо одностатевого сексу в людському суспільстві. ТһеБабель переказує основні моменти нового дослідження, опублікованого в журналі Nature Ecology and Evolution.

Понад півтори тисячі видів основних сімейств тварин періодично вступають в одностатеві сексуальні стосунки. Самці польових цвіркунів виконують шлюбні пісні і танці один для одного. Самки японських макак обʼєднуються для тимчасового, але винятково сексуального партнерства. Пари раків-пустельників іноді влаштовують секс-марафон цілими днями. Одностатеву сексуальну поведінку (ОСП) також спостерігають у деяких видів червʼяків, бабок, кальмарів, морських зірок, змій, кажанів, пінгвінів і великої рогатої худоби.

Морські зірки спаровуються в Японському морі

Біологи, які вивчають питання еволюції, довго намагалися зрозуміти природу такої гомосексуальної поведінки і описували її як «дарвінівський парадокс». Головне питання було в тому, навіщо тварини витрачають час і сили на одностатевий секс, якщо він не дає потомства, у чому його еволюційна вигода.

Одні вчені вважають, що така поведінка повʼязана не з сексом. Нібито у такий спосіб тварини намагаються домінувати або доглядати одна за одною. Інші дослідники припускають, що це допомагає деяким видам підтримувати свої соціальні спільноти. Треті думають, що так тварини практикуються в сексі, щоб успішно розмножуватися, або ж вступають в одностатеві стосунки помилково. Усі ці ідеї обʼєднує те, що гетеросексуальна або різностатева сексуальна поведінка вважається базовою для всіх тварин.

Суть нової гіпотези у тому, що гомосексуальна поведінка повʼязана із власне походженням статей тварин. Тобто така поведінка не зʼявилася пізніше в процесі еволюції — вона просто існувала завжди. Іншими словами, найперші тварини, що розмножувалися статевим шляхом, просто намагалися спаруватися з усіма без винятку представниками свого виду незалежно від статі. На цьому етапі кожна окрема тварина витрачала частину енергії даремно, але в цілому природа «зекономила», тому що не розвивала вторинні статеві ознаки, що відрізняють самців від самок.

Японські макаки в заповіднику Дзігокудані

З часом статеві відмінності все ж розвинулися — різні розміри, забарвлення, запах, особливості анатомії та поведінки. Це дозволило тваринам більш точно обирати пару для розмноження. Однак серед найдавніших організмів досі зберігаються гермафродитні види, наприклад равлики, коли у кожної особини є і чоловічі і жіночі статеві органи.

Провідна авторка нового дослідження, доктор Єльського університету Джулія Монк вважає, що проблема попередніх гіпотез у цій галузі була в тому, що вчені розглядали одностатеві сексуальні стосунки тварин як щось «нетрадиційне» через упередження у людському суспільстві. «Ми втратили багато деталей в сексуальній поведінці тварин, тому що дослідники дивилися на одностатеві стосунки як на аномалію, ґрунтуючись на упередженому уявленні про те, як має працювати світ».

Тому команда авторів нової гіпотези застерігає не проводити паралелі з будь-якими аспектами людської культури. Вони свідомо не використовують у своїй роботі такі терміни, як «гомосексуал», «гей» і «ЛГБТ». Доктор Монк і її колеги вважають, що замість того, щоб дивуватися, чому тварини займаються одностатевим сексом, дослідники мають питати: «Чому б і ні?».

Пінгвіни-геї Хуан і Карлос із зоопарку Гамбурга