Близько сотні союзників та союзниць ЛГБТ об’єднали свої сили під час форуму, що проходив 14-15 вересня у Запоріжжі. Організатором першого подібного заходу в Україні виступив Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед».

Долучившись до форуму, присутні мали змогу обговорити можливості для підтримки ЛГБТ-руху як на місцевому, так і на всеукраїнському рівнях. Панельні дискусії, лекції та тренінги – завдяки насиченій програмі заходу учасники та учасниці навчилися шукати сфери впливу та змінювати ставлення оточуючих до ЛГБТ-спільноти.

Під час форуму союзників відбулася презентація дослідження Національного Демократичного Інституту (NDI). Це дослідження наочно демонструє зміну публічної думки щодо ЛГБТ-спільноти. Результати свідчать, що погляди більшості респондентів та респонденток про цю тему не сформовані, чи сформовані частково. А фактична інформація, надана в конструктивний спосіб, змінює їхні думки у позитивному напрямку.

В Україні є багато питань, які розділяють людей. Але є щось, що об’єднує всіх нас. 88% опитаних вважають, що Україна має бути демократичною державою зі справедливим правосуддям та дотриманням прав людини – для всіх без винятків. Але в суспільстві продовжує існувати досить високий рівень нетолератного ставлення до ЛГБТ-людей: їхні права порушуються, вони зазнають насильства та жорстокого ставлення. Саме тому спільне завдання союзників полягає у проведенні просвітницької роботи з населенням, розбудові партнерств та коаліцій, роботі з політичними персоналіями, медіа та лідерами і лідерками думок для просування рівності та прав людини для ЛГБТ-спільноти та інших уразливих груп, – відзначила Вікторія Саліхова, старша координаторка програми зі сприяння рівності ЛГБТ-людей в Україні Національного Демократичного Інституту.

Також в рамках форуму відбулася презентація книги «Сімейна цінність: спогади мами гея» канадської письменниці Рубі Свансон. Організаторами сесії відзначено, що видання стане у нагоді батькам гомосексуальних і трансгендерних дітей.

Свого часу у Канаді було так само погано, як і у нас зараз. Ми не можемо змінити суспільство в одну мить. Потрібен час, щоб люди переосмислили якісь речі, цінності, принципи. Все змінюється, і це дає надію, що колись у нас теж буде справедливе суспільство, – відзначила Анна Довгопол, координаторка програми “Гендерна демократія” представництва Фонду ім. Гайнріха Бьолля в Україні.

На Форумі був презентований проект “Гомофобія лікується”, який реалізовано за підтримки Посольства Німеччини. Директор Гендер Зед Ростислав Мілевський презентував “Дружню пігулку від гомофобії” та розповів про проміжні результати кампанії. Усі учасники та учасниці отримали “Дружню пігулку”.

В рамках однієї з сесій перед присутніми виступила трансгендерна активістка Анастасія-Єва Домані. Вона поділилася своєю історією та розказала про своє бачення співпраці між ЛГБТ-людьми та союзниками і союзницями.

Мій виступ був у форматі «живої бібліотеки», коли досвід трансгендерної людини передається через спілкування. Це був відвертий діалог, відповіді на питання і кулуарні розмови. А ще був обмін контактами та запрошення на майбутні зустрічі. Спеціалісти та спеціалістки медичної, педагогічної та медійної сфер почули з моїх вуст, з чим стикаються українці та українки під час переходу, за які права ми боремося і чого вже досягли. Моя історія багатогранна з моменту переходу і не менш насичена зараз, – відзначила Анастасія-Єва Домані.

Також учасники та учасниці навчилися аргументовано відповідати на міфи та стереотипи щодо ЛГБТ та дізналися актуальну інформацію про СОГІ, коректну термінологію, обговорили просування важливих тем у ЗМІ та соцмережах, поговорили про взаємозв’язок фемінізму та ЛГБТ-руху, юридичні і законотворчі моменти захисту прав, ксенофобію, активізм у регіонах та важливість камін-аутів. На завершення присутні поспілкувалися з мамами геїв та обговорили наступну співпрацю.

Проведення заходу стало можливим за підтримки фонду “Пам’ять, Відповідальність, Майбутнє” (EVZ) та Національного демократичного інституту (NDI).

По завершенню Форуму для його учасників та учасниць буде оголошено конкурс концепцій, переможці та переможниці яких зможуть отримати фінансування на реалізацію своїх ідей.