5 днів та більше 100 медичних фахівців, які надають послуги з добровільного консультування і тестування у зв’язку з ВІЛ-інфекцією (ДКТ), пройшли тренінг на тему «Особливості консультування чоловіків, які практикують секс із чоловіками». Навчання проходило 28-30 листопада та 4-5 грудня у Запорізькому СНІД-центрі для лікарів, медсестер, консультантів та психологів із Запоріжжя та області. 

Приводом для проведення такої серії тренінгів стало дослідження, проведене Гендер Зед спільно зі СНІД-центром, за підтримки Європейської коаліції з чоловічого здоров’я (ECOM). Метою моніторингу було не тільки встановити рівень якості надання консультування та тестування у зв’язку з ВІЛ-інфекцію у Запорізькому регіоні, але й оцінити професіоналізм та рівень толерантності під час спілкування з дискримінованими групами, на прикладі ЛГБТ-спільноти. Співробітники Гендер Зед, у якості «таємних пацієнтів», протягом чотирьох місяців відвідали усі заклади охорони здоров’я, неурядові організації та кабінети довіри, які пропонують послугу тестування на ВІЛ. Завданням «пацієнтів» під час прийому було не тільки оцінити якість та повноту консультації чи правильність проведення процесу тестування, а й під час розмови ненароком заявити чи згадати про свою гомосексуальність для того, щоб подивитися чи зміниться відношення до пацієнта, та чи буде консультант у подальшій консультації враховувати гомосексуальність пацієнта.

ЧСЧ (чоловіки, які практикують секс з чоловіками) є однією з декількох ключових, які потребують посиленої уваги під час виконання профілактичних програм, адже мають підвищений ризик інфікування ВІЛ. Необхідність та важливість профілактичної роботи серед ЧСЧ закріплена як в багатьох міжнародних документах, які ратифікувала Україна, так і в національній та регіональних програмах профілактики ВІЛ-інфекції. До слова, коротко пояснимо, чому ми використовуємо термін «ЧСЧ», а не «ЛГБТ», адже вони не є тотожними. ЛГБТ – це соціальний термін, який характеризує спільноту багатьох сексуальних та гендерних ідентичностей, серед яких є лесбійки, геї, бісексуальні та трансгендерні люди, та інші ідентичності. В той час як ЧСЧ вживається виключно в медичній сфері та по відношенню виключно до чоловіків, які практикують секс з іншими чоловіками. При цьому важлива саме не сексуальна орієнтація, а лише факт практикування анального сексу, як більш ризикованого в плані інфікування, ніж вагінальний секс. Зрозуміло, що ЧСЧ можуть бути і різної сексуальної орієнтації, при цьому практикувати одностатеві сексуальні контакти, наприклад, в закритих спільнотах, таких як армія чи тюрми.

Повертаючись до теми статті, власне одноденні навчання були направленні не на правильність надання консультування та проведення тестування, а на професійне ставлення та доброзичливість до пацієнта, щоб ще раз нагадати про підхід, орієнтований на повагу до кожної особистості, незалежно від будь-яких її особливостей (статі, національної приналежності, мови, релігійних переконань, в тому числі і сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності). А тому через призму толерантності до дискримінованих груп на прикладі ЛГБТ та ЧСЧ піднімалися питання толерантності до людини, тому що надавати якісний медичний огляд важливо усім.

Під час тренінгів розглядалася інформацію щодо ЛГБТ, понять та визначень, із якими можуть зіткатися медики під час спілкування із гомосексуальними людьми.  Акцент був зроблений на міфах, стереотипах та упередженнях щодо ЛГБТ-спільноти. Бо саме ці уявлення заважали сприймати гомосексуалів на рівні із усіма. Увесь час тренінгу тренер слідкував за мовою учасників/учасниць, щоб привернути увагу до некоректних слів, які вони вживали, такі як «гомосексуаліст», «нетрадиційна орієнтація», «нормальна орієнтація», «сексменшинства» тощо.

Окрім теоретичної частини, медичні працівники та працівниці розробили алгоритми консультування ЧСЧ при тестуванні на ВІЛ. Таким чином було виведено найоптимальнішу структуру надання професійних послуг, у якій звертається увага на людину, як особистість. Такий алгоритм виявився абсолютно універсальним та може застосовуватися до інших стигматизованих груп.

Для закріплення інтенсивного дня до учасників/учасниць приходили «живі книги». Хлопці-геї відповідали на усі питання, заповнювали пробіли, які залишилися.

Результати моніторингу медичних закладів на рівень консультування при проведенні тесту на ВІЛ читайте скоро на нашому сайті в окремій статті.