П’ятдесят відсотків українців та українок довіряють загальнонаціональним каналам або контенту в соціальних мережах. Втім, не завжди журналістські матеріали відрізняються якістю та інклюзивністю – особливо до певних дискримінованих груп, як-то жінки або ЛГБТ. А хто може найкраще навчити ЗМІ писати правильно, як не самі медійники та медійниці? Тому Гендер Зед заручилися підтримкою партнерських організацій, попередньо провівши для них навчання з двох важливих тем – гендерної рівності та ЛГБТ-тематики. А потім запропонували поділитися знаннями для своїх редакцій або навіть провести власні тренінги. На таку пропозицію відгукнулися:

  • ГО «Медіавізія» (Запорізька область);
  • ГО «Спілка молодих незалежних журналістів» (Запорізька область);
  • ГО «Турбота» (Кіровоградська область);
  • Вінницька агенція журналістських розслідувань;
  • Газета «Запорізька правда»;
  • Інформаційна агенція “Експерт-КР” (Дніпропетровська область);
  • Медіа-центр “Моє місто” (Чернігівська область);
  • Український інститут підвищення кваліфікації працівників телебачення, радіомовлення і преси (Київська область);
  • Сайт “Моя Олександрія” (Кіровоградська область).

На першому етапі протягом червня-липня були проведені зустрічі з партнерськими організаціями. Тоді були обговорені деталі спільної діяльності. А вже до осені були розроблені тренінгові модулі на тему сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, а також гендерної рівності. Восени були проведені базові триденні тренінги з кожної теми. А після теорії була практика – спеціальний чотириденний курс, де журналістів та журналісток навчали, як самим проводити тренінги.

Після цього почалася робота над пошуком тем та створення матеріалів. Головною умовою був баланс думок, дотримання інших журналістських стандартів, а також коректне відображення тем про ЛГБТ та жінок. Нижче пропонуємо вам ознайомитися із деякими з матеріалів.

Так, громадська організація «Медіавізія», яка співпрацює із запорізьким сайтом 061, підготувала матеріали про акцію пам’яті жертв трансфобії, екскурсію до дня прав людини, скандального запорізького посадовця, який обурив Україну сексистськими висловлюваннями.

Вінницька агенція журналістських розслідувань написала декілька важливих матеріалів на соціальні теми. Зокрема, журналісти дізнавалися, чи складно жінці керувати медичним центром, бути офіцеркою поліції, а також приймати рішення у патріархальній міській раді.

Інформаційна агенція «Експерт-КР» дізнавалася, чи знають криворіжці, що таке сексизм, ейджизм та мова ворожнечі

Медіа-центр «Моє місто» підготував декілька матеріалів на тему гендерної рівності. Серед них – стаття про будні Центру соціально-психологічної допомоги для жінок, які постраждали від домашнього насильства в Чернігові, важливість гендерної політики на підприємствах, а також проєкт жіночого розвитку «Лілея», що охоплює різні напрямки: розвиток жінки як професіоналки та лідерки, особистості, створення гідних умов праці.

Також партнери і партнерки зібрали у своєму місті колег та розказали про теми СОГІ та гендерної рівності вже в якості тренерів та тренерок. «Це справжній виклик – ділитися набутими знаннями з іншими. Я сподіваюся, що на Чернігівщині побільшає якісних матеріалів на такі важливі теми. Адже справжні професіонали та професіоналки своєї справи завжди знаходять час вчитися. Ці два дні були неймовірно бурхливі, адже на тренінгу ми мали жваві обговорення та напрацювали теми, які скоро з’являться у наших ЗМІ», – відзначила Вікторія Сидорова, яка стала однією з тренерок заходу.

А 3-4 лютого пройшов тренінг з питань гендерної рівності для журналісток та журналістів у Львові разом із Українським інститутом підвищення кваліфікації працівників телебачення, радіомовлення і преси. Під час тренінгу розглядалася інформація про гендерні стереотипи та їх вплив, про стать та гендер, про порушення прав жінок, про насильство та висвітлення таких конфліктних тем у медіа. «Працювати із журналістами та журналістками дуже важливо. Через їхні матеріали багато людей вивчають світ – насичуючись або стереотипами, або фактами. Недоречні висловлювання, гендерні стереотипи або перенесення відповідальності на постраждалу від насильства шкодять великій кількості жінок та дівчаток в Україні. Тому такі тренінги важливі у сучасній Україні» – підкреслила тренерка проєкту Світлана Дубина.

А 14-15 лютого у Запоріжжі відбувся тренінг на тему гендерної рівності. Його організувала «Спілка молодих незалежних журналістів». Експертка Наталія Виговська розказала учасникам та учасницям усе важливе, що стосується теми гендерної рівності, та навичок роботи з матеріалами на цю тему. «Сексизм дійсно проявляється у повсякденному житті та у ЗМІ. Тому коректну лексику завжди треба використовувати. Ми поговорили, як впливає гендерна дискримінація на наше життя і чому фраза «місце жінки на кухні» образлива. Сподіваюся це допоможе нашій групі у написанні класних матеріалів», – відзначили під час тренінгу.

Втім, один з тренінгів пройшов не так позитивно. У Вінниці радикали зірвали правозахисний захід ще на початку першого дня.

Внаслідок погроз, а також того, що нападники облили зали готелю та декого з присутніх олією та засипали пір’ям, тренінг з питань сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності було зірвано.

Ось відео нападу, зафільмоване самими нападниками: 

 

Майже одразу відповідальність за скоєне взяли на себе представники громадської організації «Едельвейс-Вінниця». Поліція порушила кримінальну справу.

«Маємо надію, що прикрий випадок у Вінниці буде останній у нашій практиці. Зміни в країни не спинити, як би нас не намагалися залякати. Зрештою, ми неймовірно раді, що навчаємо інших. А вони, в свою чергу, передають свої знання колегам. Журналістика в Україні міцнішає, все більше професіоналів та професіоналок розуміють важливість написання якісних матеріалів», – відзначив Ростислав Мілевський, директор Гендер Зед.

До речі, в рамках проєкту були створені освітні програми на тему сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, а також гендерної рівності. Вони є у вільному доступі, тому завантажуйте їх тут і тут.

Проєкти були здійснені за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Пропонуємо вам слідкувати за вищенаведеними ЗМІ в інтернеті та отримувати якісну та достовірну інформацію.