1. Чому на упаковці написано «перевірено електронікою»? Як контролюється якість презервативів?
На всіх етапах виробництва презервативи проходять серію тестів на контроль якості, надійність та безпеку. Кожен виріб тестується на наявність мікроскопічних отворів за допомогою електроніки – готовий презерватив одягається на металічний стрижень, на який подається сильна напруга.
Якщо кондом не має пошкоджень, то його ізоляційні властивості зберігаються, і він не пропускає струм. Кожна партія перевіряється на герметичність (для цього використовується вода) і на міцність (всередину виробу закачується повітря). Якщо в результаті вибіркового тестування виявляються недоліки, бракується вся партія.
2. Чи правда, що у латексі існують мікроскопічні отвори, що пропускають небезпечні віруси, зокрема ВІЛ?
Це не так. Сучасні наукові дослідження доводять, що латекс презервативу непроникний для ВІЛ та збудників венеричних хвороб. Наприклад, ВІЛ у 350 разів більший, ніж молекула води, а воду, як відомо, презерватив не пропускає. Більше того, вірус не живе поза організмом людини – він міститься тільки в його рідинах. Якщо мікропори презервативу не пропускають рідину, то й вірус ВІЛ пройти через них не може, звичайно, якщо презерватив високої якості і не пошкоджений.
3. Чи можна змащувати звичайний латексний презерватив?
Можна, але далеко не будь-якою змазкою. В магазинах та аптеках продаються спеціальні змащувачі (лубриканти) на водній та силіконовій основі. У жодному разі не змащуйте презерватив косметичними засобами (кремом для рук, вазеліном, маслом для догляду за шкірою) та іншими засобами, що містять жир і олії – всі вони руйнують латекс. Не рекомендується використовувати і слину – в ній може бути багато мікробів та вона швидко пересихає.
4. Чи правда, що для більшої безпеки потрібно використовувати одразу два презервативи?
Ефективність використання відразу двох презервативів для захисту від ВІЛ або інших інфекцій не підтверджена жодними дослідженнями. Але при цьому досить висока небезпека їх пошкодження або зісковзування через тертя. Не робіть так!
5. Яка ефективність презервативу для запобігання небажаної вагітності?
Ефективність презервативів залежить від того, наскільки правильно і постійно ними користуються. За правильного використання презервативів їхня ефективність становить 98%.
6. Чи можлива передача через презерватив інфекцій, що передаються статевим шляхом?
Ефективність презервативів висока, але вони не гарантують стовідсоткову безпеку. Оскільки презервативи покривають не всю поверхню, що наражається на небезпеку зараження, вони більш ефективні для профілактики ВІЛ-інфекції та хвороб, що вражають сечівник і шийку матки (гонорея, хламідіоз). Очевидно, що ризик збільшується, якщо презерватив одягнути не вчасно, зняти необережно і т.д., тобто у разі контакту шкіри або слизових оболонок з виділеннями інфікованої людини.
Оскільки презерватив не повністю закриває шкіру зовнішніх статевих органів, він менш ефективний у профілактиці хвороб, які вражають шкіру статевих органів (герпес, гострі кондиломи, сифіліс). Не захистить він і від лобкових вошей та корости.
7. Чи часто рветься презерватив?
Презерватив у процесі виробництва завжди перевіряється на міцність. Тому розриви трапляються досить рідко. Більше 70% випадків розривів презервативів обумовлені їх неправильним використанням – якщо він неправильно вдягнений або зруйнований лубрикантом на масляній/жирній основі.
8. Після статевого акту виникло сильне печіння. Чи це може бути алергією на презерватив?
Випадки алергії на латекс або мастило презерватива рідкісні, але все ж таки іноді зустрічаються. Якщо ви вважаєте, що причина неприємних відчуттів – саме презерватив, спробуйте змінити марку або використати презерватив без додаткових ароматичних або збуджуючих лубрикантів. Якщо ситуація не зміниться, зверніться до лікаря-фахівця для обстеження – причиною неприємних відчуттів можуть бути інфекції.
Скористайтеся поліуретановим презервативом, він не викликає алергічних реакцій.
9. Чи ефективно використовувати презерватив, якщо надягати його не відразу, а у процесі статевого акту, до еякуляції?
Для ефективного запобігання інфікування треба одягати презерватив до початку статевого акту. Якщо його одягати під час статевого акту, ризик передачі інфекції буде таким самим високим, як і без презервативу. Вся справа в тому, що ще до сім’явиверження виділяється передеякулят, у якому так само містяться віруси та бактерії.
10. Чи правда, що секс у презервативі знижує гостроту відчуттів?
Частково це так. Проте секс у презервативі може бути різноманітнішим, якщо підібрати презерватив відповідно до особистих уподобань – сучасні презервативи випускаються у різних варіантах (рельєфні, ароматизовані тощо), що дозволяє посилити гостроту сексуальних відчуттів.