Експертна рада з питань свободи інформації та захисту приватності при Представникові Уповноваженого з питань доступу до публічної інформації та захисту персональних даних вимагає від парламенту скасувати рішення про прийняття в першому читанні законопроекту №8711, а також відхилити аналогічні законопроекти – № 10729 (про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за пропаганду гомосексуалізму), №10290 (про заборону спрямованої на дітей пропаганди гомосексуалізму) та будь-які інші законопроекти, які посягають на свободу слова та поширюють дискримінацію в Україні.

Таку заяву щодо неприпустимості законодавчих актів, які обмежують право на свободу слова та запроваджують дискримінацію було вирішено надіслати до Верховної Ради України як реакцію зазначеної Експертної ради на ухвалення в першому читанні проекту Закону України “Про  внесення змін до деяких законодавчих актів” (щодо захисту прав дітей на безпечний інформаційний простір), реєстр. № 8711.

Нагадаємо, автори законопроекту пропонують заборонити засобам масової інформації «пропагувати гомосексуалізм», а також запровадити  кримінальну відповідальність за «пропаганду гомосексуалізму». Автори законопроекту  пояснюють його необхідність зловживанням ЗМІ правом на свободу слова, а також тим, що українські ЗМІ, «пропагуючи крайні форми сексуальної розпусти, створюють умови для поширення епідемії СНІДу в Україні».

На думку членів Експертної ради, відсутність чіткого визначення поняття «пропаганда гомосексуалізму» створює можливість його вільного тлумачення, що матиме стримувальний ефект. Такий ефект може бути присутнім, наприклад,  у роботі засобів масової інформації, які відчуваючи ризик кримінальної відповідальності, не зможуть повно і об’єктивно висвітлювати питання, пов’язані з порушенням прав сексуальних меншин.

Крім того, зазначений законопроект суперечить ст. 34 Конституції України, відповідно до якої обмеження свободи слова можливе лише в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Отже, члени Експертної ради дійшли висновку, що згаданий проект закону запроваджує неправомірні обмеження на поширення інформації, а також встановлює дискримінацію за ознакою статевої орієнтації, що є неприпустимим для демократичного суспільства.

Нагадаємо, що 2 жовтня 2012 року Уповноважений Верховної Ради України з прав людини  Валерія Лутковська надіслала відкритого листа до керівництва Верховної Ради України щодо прийняття за основу законопроекту “Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо захисту прав дітей на безпечний інформаційний простір)”, реєстраційний № 8711 від 20.06.2011, яким передбачається запровадити у вітчизняне законодавство новий правовий термін – “пропаганда гомосексуалізму” – і відповідно, заборонити прояви цього явища в суспільній площині.

Детальніше з текстом заяви Експертної ради з питань свободи інформації та захисту приватності при Представникові з питань доступу до публічної інформації та захисту персональних даних можна ознайомитися в розділі «Доступ до публічної інформації».

Источник:

http://ombudsman.gov.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=2096:2012-10-12-14-19-28&catid=14:2010-12-07-14-44-26&Itemid=75