27 липня до Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами у Запоріжжі пройшла всеукраїнська акція «Гепатит С виліковний. Дбаємо про здоров’я по-новому!»

На 27-28 липня в усіх областях України заплановано проведення інформаційно-профілактичних заходів «Гепатит С виліковний. Дбаємо про здоров’я по-новому!», присвячені Всесвітньому дню боротьби з вірусними гепатитами, який відзначають щороку більш ніж у ста країнах світу. В місті Запоріжжя акція проходила у неділю, 27 липня, на площі Фестивальній з 15:00 до 20:00, організатором якої традиційно виступив Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед».

 Акція почалася з прес-брифінгу, де журналісти могли поставити питання, які їх цікавили, а спікери змогли озвучити досягнення та проблемні моменти з ситуацією щодо доступу до профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів, роботи спеціалізованих національної та обласної програм.

Про суть та основні вимоги кампанії розповів Витвіцький Олександр, заступник директора Запорізького обласного благодійного фонду «Гендер Зед»: «Головна мета кампанії – нагадати президенту України про його передвиборчі обіцянки. Під час своєї блискучої  президентській кампанії «Жити по-новому» Петро Олексійович заявляв про те, що він забезпечить  доступність кваліфікованої медичної допомоги для всіх громадян України. Хворі на гепатит С, лікування якого в Україні є дуже дорогим для пересічного українця, потребують саме такої допомоги і негайного втручання. З метою недопущення подальшого погіршення ситуації та переростання епідемії вірусних гепатитів у пандемію, ми щиро закликаємо президента, як голову нашої Держави, перейти до практичної реалізації своєї передвиборчої програми і почати дійсно  по-новому дбати про здоров’я людей. А тому пропонуємо йому взяти ситуацію з протидією вірусним гепатитам під особистий контроль, дати розпорядження відповідальним органам виконавчої влади вжити не декларативних, а реальних  практичних заходів щодо збільшення доступності тестування та лікування гепатиту С в Україні, та забезпечити виділення відповідного бюджетного фінансування заходів з протидії поширенню вірусних гепатитів. Саме з цими вимогами ми сьогодні збираємо підписи під відкритим листом до Президента України».

Втім у цій царині є і багато досягнень, наприклад, в Запорізькій області, та ще у восьми областях, з початку року вперше запрацювала Цільова соціальна програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів в Запорізькій області на 2014-2016 роки. На даний момент за кошти місцевої програми вже лікується 65 осіб на гепатит С та 28 осіб на гепатит В.

«Більшість людей не знають про те, що вони інфіковані: у 80% випадків хвороба розвивається безсимптомно та швидко може перейти у хронічну стадію, яка призводить до цирозу печінки або навіть раку. – наголосила завідуюча гепатоцентром Запорізької обласної інфекційної клфнфчної лікарні Іпатова Домініка Петрівна. – При цьому інфікуватися може кожен – при переливанні крові, через нестерильні медичні та косметологічні інструменти. Я наполегливо раджу усім пройти тестування, отримати консультацію лікаря і, в разі інфікування вірусом гепатиту С, стати на облік, щоб вчасно розпочати лікування та одужати».

Директор Запорізького обласного благодійного фонду «Гендер Зед», Мілевський Ростислав: «Для подолання епідемії необхідні конкретні кроки з боку усіх зацікавлених сторін: Уряд  має забезпечити адекватне фінансування відповідної державної програми; фармацевтичні компанії  повинні знизити ціни на життєво-необхідне лікування та сприяти появі на українському ринку найновіших препаратів для лікування вірусного гепатиту С, а ми з вами маємо проходити тестування, в разі потреби, необхідну діагностику та ставати на облік, щоб вчасно отримати лікування».

Він також нагадав, що у 2014 році під час Всесвітньої Асамблеї ВООЗ країнами-членами була прийнята Резолюція ВООЗ з гепатитів, що наполегливо рекомендує країнам-членам терміново вжити  всіх необхідних заходів щодо подолання епідемії гепатитів. Досвід провідних держав Європи переконливо свідчить, що для усунення проблем, пов’язаних з гепатитом С, необхідно забезпечити реалізацію скоординованої політики у сфері боротьби з цими недугами, у першу чергу в частині своєчасної профілактики, діагностики, реєстрації та забезпечення лікування хворих, шляхом об’єднання зусиль та ресурсів органів державної влади, громадськості та фармацевтичних компаній.

Одразу після брифінгу для мешканців міста виступив вуличний соціальний театр «Пульс життя», актори-аматори якого змалювали для критичного мислення декілька епізодів, зображуючи шляхи передачі вірусних гепатитів та ситуації, що можуть призвести до інфікування. Методика «соціального театру» для акції була вибрана не просто так, адже згадана техніка впливає на процес громадянської освіти та сприяє зміні свідомості. «Пульс життя» допоміг організаторам акції у руйнуванні звичних стереотипів та підштовхнув глядачів до активного осмислення піднятих проблем.

У цей день усі бажаючі мали можливість у спеціально встановленому наметі безкоштовно пройти експрес-тестування на гепатит С, одержавши при цьому від професійного медичного персоналу практичні рекомендації з профілактики, довідатися більше про діагностику та лікування вірусних гепатитів, отримати інформаційні матеріали. Всього за час акції були протестовані 185 запоріжців, у 8 з яких було виявлено позитивний результат.

Також мешканці та гості міста мали можливість отримати практичні рекомендації з профілактики та діагностики вірусних гепатитів, основних дій у разі виявлення інфекції, чули реальні історії людей, яких торкнулася проблема гепатитів, у форматі Живої бібліотеки». «Жива бібліотека» працювала за принципом звичайної бібліотеки: читачі приходили, заповнювали картку, вибирали книгу та «читали» її протягом певного часу. Відмінність полягала лише в тому, що «книги» ­– живі люди зі своїми історіями. Відвідувачі бібліотеки могли вибрати одну з книг: «Перемігши гепатит», «А раптом сам пройде…» і «Думка фахівця».

Крім цього можна було дізнатися більше про діагностику і лікування вірусних гепатитів, отримати інформаційні матеріали та презервативи від волонтерів та волонтерок акції.

Всеукраїнська акція проходила за підтримки міжнародного благодійного фонду «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні».

Фото з акції:

[scrollGallery id=36]

********

Вже зараз темпи розповсюдження гепатиту С в рази перевищують швидкість поширення  ВІЛ-інфекції, а Україна займає перше місце в Європі за темпами поширення гепатиту С. Тому профільні фахівці, представники громадських організацій та  самі пацієнти об’єдналися для вирішення цієї проблеми. За розрахунковими даними  в Україні понад 1 млн. людей інфіковані вірусами гепатиту B і близько 1,2 млн. – вірусами гепатиту С. Найчастіше інфікування відбувається через нестерильні медичні, стоматологічні та косметологічні інструменти. При цьому, більшість людей не знають про те, що вони інфіковані: у 80% випадків хвороба розвивається безсимптомно, непомітно для людини та переходить у хронічну стадію, яка закінчується цирозом і раком печінки, а розвиток хронічного процесу половині випадків призводить до інвалідизації, а ще в чверті – до смерті. У 2013 році завдяки спільним зусиллям міжнародних організацій, громадськості, активістів, експертів та лікарів в рамках Всеукраїнської кампанії «Вимагаємо лікування», ініційованої МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» за підтримки Фонду «Відродження», лікування гепатиту С стало доступнішим: знижено ціну на стандартний курс лікування з 14 000 до 5 000 доларів США; за кошти держави та місцевих бюджетів закуплені перші курси для лікування хворих; прийнята Державна програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року. Однак цього недостатньо. Темпи поширення гепатиту С в Україні залишаються найшвидшими серед країн Європи, фінансування державної програми залишається незадовільним, а ціна стандартного курсу лікування все ще зависока для пересічних громадян.