Літо продовжує випробовувати нас надвисокою температурою. Поки показники на термометрі зашкалюють, Гендер Зед запрошує поєднати приємне з корисним. І послухати цікаві лекції в омріяній тіні на галявині місцевого Центру молоді. Третього липня там говорили про гендерні ролі української жінки – які вони бувають і хто їх створює. А розказати це у Запоріжжя приїхала головна редакторка сайту «Гендер в деталях» Тамара Злобіна.

Спікерка розказала, що гендерні ролі – це моделі поведінки, які суспільство очікує від жінок. Так, у радянський час була поширена модель «працівниці». Жінки мали всі права – принаймні, юридично. Але на практиці вони не мали доступу до влади, а після роботи відправлялися на «другу зміну», тобто починали прибирати, куховарити і доглядати за дітьми.

Ближче до початку 21 століття з’явилася гендерна модель «барбі». Це дівчина з модельними параметрами, яка має вигідно продати себе чоловіку. Це гламурна і яскрава особистість, яка сидить вдома, зустрічається з подругами і часто ходить на шопінг. Яскравий серіальний приклад – це дружина героя серіалу «Бригада» Саші Бєлого, Ольга.

Ще одна гендерна роль 90-х – це «берегиня». Тобто домогосподарка, яка «зберігає домашнє вогнище», виховує дітей, передає їм традиції та звичаї українського народу. Цікаво, що часто в українському суспільстві вимагається, щоб жінка втілювала в собі й «барбі», й «берегиню».

На Євромайдані кількість жінок і чоловіків була приблизно однаковою. Але в медіа обличчям протестів був чоловік. Жінка натомість зображувалася як та, що допомагає виборювати перемогу – хоча на другому плані. Цей стереотипний образ допомогли зруйнувати відомі українки, які почали писати новітню історію Україну – Уляна Супрун, Лана Зеркаль, Ірина Геращенко та інші.

Запис лекції Тамари Злобіної дивіться в нашому IGTV. Вона стала можливою завдяки підтримці Федерального міністерства закордонних справ Німеччини. А вже 31 липня приходьте до Центру молоді на лекцію «Люблю, хочу відчуваю: як формується сексуальність», яку проведе лікар-педіатр Денис Бойчук.

 

Проєкт проводиться за підтримки МЗС Німеччини.