Минув рік, відтоді як у Запоріжжі відбувся унікальний захід — перший у своєму роді Форум союзників та союзниць ЛГБТ. Тоді близько сотні учасниць та учасників акумулювали значний заряд толерантності, якого вистачило на цілий рік, насичений лекторіями, тренінгами, публікаціями, радіо-ефірами, вебінарами. Про реалізацію їх проєктів ми розповідали впродовж останнього року. Прийшов час усвідомити корисний досвід, зробити висновки та вирушати далі — шарити толерантність та рівноправ’я.
Саме тому команда Гендер Зед, залучившись підтримкою Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні, організувала другий Форум союзників та союзниць ЛГБТ.
Але не так склалося, як гадалося. З огляду на останню постанову Кабміну, якою унеможливлювалося проведення масового заходу, Форум відбувся в онлайн форматі. Проте, на нашу думку, цей формат має ряд переваг, хіба не найвагоміші з яких — розширення аудиторії заходу та можливість «відкладеного перегляду» потенційними союзниками та союзницями.
Тож, 23 та 24 жовтня спікери та спікерки Форуму проводили секції, лекції та дискусії. Програма цих двох днів виявилася доволі насиченою, та загальний хронометраж Форуму склав понад 13 годин ефіру.
День перший
У сесії «Мій шлях до союзництва» троє представників/ць різних організацій відповідали на питання активістки Гендер Зед Тіни Собко, згадуючи про своє «вперше». Тобто, коли вони вперше дізналися про ЛГБТ-людей, та як з плином часу змінилася їхня думка.
Юрій Йорський з міжнародної ЛГБТ-організації провів для слухачів та слухачок «Експрес-ревізію з СОГІ». Разом із своєю співрозмовницею він намагався встановити ідентичність рандомних персонажів, що з’являлися на екрані. Вони також «посмакували» гендерним печивком.
У блоці «Термінологія має значення» директор Гендер Зед Ростислав Мілевський просвітив слухачів та слухачок на тему всіх літер, з яких складається абревіатура ЛГБТ, та навіть більше.
Віктор Пилипенко з ГО «Точка опори» у своїй секції презентував проєкт «Союзники в дії», який є яскравим прикладом плідного союзництва у декількох напрямках.
«ЛГБТ-активізм vs безпека» — секцію з такою назвою провела Людмила Янкіна з правозахисної організації «Центр прав людини ЗМІНА».
У наступній секції — «Побудова мостів: ЛГБТ-військові, ветерани та волонтери» — до аудиторії повернувся Віктор Пилипенко.
Передостанньою зупинкою першого дня стала секція із провокативною назвою «Як вести Інстаграм так, щоб усі стали геями», яку провели активістки Ольга Мішевська та Ганна Бобіно.
«Музей прийняття» секцією із такою назвою завершився перший день Форуму. Про новочесну платформу, яка показує шлях до примирення батьків та їх ЛГБТ-дітей, можна багато говорити, але насправді краще побачити це на власні очі.
День другий
Наступний день Форуму почався із студії популяризаторки сексуальної освіти Аліни Корінєвої «Сексуальна освіта, на яку ми заслуговуємо!». Вона обґрунтувала, чому така освіта не є деструктивною, а необхідною в сучасних українських школах.
«Символіка ненависті» від Мирослава Грінберга, співзасновника освітнього центру «Простір толерантності», стала другою станцією в програмі. Мирослав розповів, як за псевдо-ретро-графічними позначками розгледіти праворадикальні символи.
Георгій Марков, журналіст та активіст з Дніпра у своїй студії «Т* із ЛГБТ» розповів про трансгендерність та її сприйняття оточуючими.
«Де шукати теми для текстів про ЛГБТ» — секцію під такою назвою презентувала журналістка Катерина Майборода.
А активіст Гендер Зед Костянтин Андрєєв занурив усіх у кінематограф у своїй секції «Темношкірі лесбійки атакують? Як показують ЛГБТ в сучасних серіалах».
Заключною секцією стало «Емоційне вигоряння активістів та активістів», методами запобігання якому поділилася психологиня Марина Воробйова.
— Рік тому, беручи участь в першому Форумі союзників та союзниць, я навіть не думала, що це стане початком тісної співпрації із Гендер Зед, реалізації проєкту про сексуальну освіту та участь в оргкомітеті ЗапоріжжяПрайду. Інформація та знайомства на Форумі точно дали більше розуміння в питаннях СОГІ та дозволили бути ефективною в своєму союзництві, — зауважила Ольга Мішевська, спікерка сесії «Як вести Інстаграм так щоб всі стали геями».