Літо закінчилося, а лекції від Гендер Зед продовжуються! 29 вересня у Запоріжжя приїхала Альона Кривуляк, директорка департаменту національних гарячих ліній та соціальної допомоги громадської організації “Ла Страда-Україна”. Вона розповіла присутнім про неочевидні види насильства. Один з них – мобінг. Тримайте з цього приводу невеличкий конспект.

Пам’ятаєте ту відому сцену з фільму “Психо”, в якому невідомий нападає на жінку в душі? Вже 50 років цей момент називають найстрашнішим в історії кіно – дивіться її тут.

Але мало хто знає, на які жертви пішла Віра Майлз заради цієї ролі. Режисер фільму Альфред Гічкок буквально знущався з акторки. Він відправляв їй чорні троянди і листи, нібито написані шанувальником-маніяком. А на знімальному майданчику без зупинки волав на неї. Все для того, аби Віра зіграла “якнайкраще”.

Страждали на зйомках у Гічкока й інші акторки – незмінно білявки. Щоб Джоан Фонтейн зіграла депресивний епізод, він переконував жінку, що вона нікчема. Перед зйомками сцени зґвалтування допитував Анні Ондру, яке в неї сексуальне життя. А у фільмі жахів “Птахи” Гічкок закидував Тіппі Хедрен нажаханими пернатими. А потім взагалі перестав запрошувати її в кіно – за контрактом жінка мала зніматися лише у Гічкока і сиділа без роботи.

В наш час такі дії сприймаються як крайня межа мобінгу. Це цькування або психологічний терор на робочому місці. Деякі керівники вважають, що це допомагає показувати кращі результати. Але насправді це тонкий психологічний прийом: люди відчувають себе повним нулем і керувати ними набагато легше.

Часто мобінг ініціюють співробітники після того, як в колектив приходить нова людина. Можливо, він або вона просто неординарна персона, яку колеги або навіть керівник сприймають за конкурента. Над відкрититими ЛГБТ-персонами можуть насміхатися відкрито або за спиною.

Як уникнути мобінгу? Якщо ви хочете звільнитися – зробіть це. Якщо ж відчуваєте, що поки не готові, почніть розмову з колегами. Не дозволяйте принижувати себе. Хочете йти до кінця – вимагайте службової перевірки. Та пам’ятайте: жодна робота, якою б цікавою і престижною вона не була, не варта вашого психічного здоров’я.

І не забувайте пораду Гелен Колвіг, костюмерки у Гічкока: “Працюючи з тираном, завжди подумки аплодуйте cобі”.

Проєкт проводиться за підтримки МЗС Німеччини.