1465717840-7837Як відбулася масова правозахисна акція під назвою “Марш Рівності”, скільки прийшло депутатів Європарламенту та що скандували учасники, розповідає у своєму репортажі НВ.

Зранку неділі в кількох кварталах навколо червоного корпусу КНУ ім. Шевченка в центрі Києва вишикувалися колони Нацгвардії, поліції та курсантів Академії МВС. До майданчика біля червоного корпусу потрібно було проходили крізь металошукач та три лінії охоронців, дорогу заблокували автобусами та захисними спорудами.

За півгодини до початку маршу крізь рамку металошукача пройшов нардеп Сергій Лещенко, який прийшов на захід із Ребекою Хармс, головою Фракції зелених в Європарламенті. Просто біля входу вони розгорнули веселковий прапор, з яким фотографувалися.

«Я був на цьому заході минулого року, для мене це не тільки питання прав людини. Треба показувати, що зникають теми табу, з’являється повага до будь-яких людей, а поліція здатна захистити людей з альтернативними поглядами», – пояснював НВ мету своєї присутності на марші Лещенко.

На площі, де збиралися учасники, чергували всі можливі технічні машини: пожежна, швидка, бус із написом «Вибухотехнічна лабораторія». Поліцейські стояли в чергах за кавою та групами розташовувалися по всьому парку Шевченка.

Перший драйв до маршу додала група людей з плакатами «Не допустимо содомського гріху в Києві», які мирно спостерігали за учасниками, які шикувалися в колону. Поліція не реагувала, поки ті люди не встали на початку колони, прагнучи не пропустити її. Правоохоронці відтіснили їх на узбіччя й зупинили.

На початку колони сформувалася група активістів у футболках Amnesty International, яка била в барабани, танцювала та вигукувала слогани.

У кількох метрах від них із журналістами спілкувався голова української ЛГБТ-організації Точка опори Богдан Глоба. Він розсипався вдячностями на адресу поліції й запевняв, що все пройде мирно. Як з’ясувалося згодом, він не помилився.

«Марш рівності проходить в Києві вп’яте, але вперше – він відкритий. Також вперше  на захід приїхала делегація з десяті депутатів Європарламенту на чолі з Ребекою Хармс. Фактично ми сьогодні здаватимемо екзамен на толерантність, наскільки реалізувалася революція гідності», – сказав Глоба.

Не встиг активіст закінчити свою промову, як поліція за руки-ноги понесла на вихід хлопця, який вигукував образливі речення на адресу учасників маршу. Поодинокі люди викидали в колону листівки «Стоп ЛГБТ-пропаганді», в яких стверджували, що «гомосексуалісти у Верховній раді ніколи не заборонять пропаганду гомосексуалізму», та пропонували проводити такі заходи «в Гейропі».

Цього року до маршу приєдналися одразу шість депутатів Верховної ради: вже згаданий Сергій Лещенко, Мустафа Найєм, Світлана Заліщук, Олексій Мушак, Марія Іонова та єдина представниця Батьківщини Олена Кондратюк.

До маршу приєдналися організовані колективи кількох посольств та міжнародних організацій. Посол Швейцарії в Україні Гійом Шойрер ділився з НВ позитивними враженнями від організації.

«Я на подібному заході вперше й не очікував, що все буде так гарно організовано. Мої вітання новій поліції, активістам громадських організацій, депутатам, посольствам та міжнародним організаціям, які приєдналися. Сподіваюся, що наступний марш буде так само мирним, буде більше людей й менше поліції», – сказав НВ Шойрер.

У цей самий час у раціях правоохоронців лунали тривожні повідомлення.

«Проспект Тараса Шевченка, 16, увага-увага, у дворі група агресивно налаштованих осіб, до десяти людей. На Тараса Шевченка, 6 – ще один натовп, блокуємо вихід з двору, потрібне підкріплення», – наганяла страху рація. Ледве спецпризначенець зрозумів, що розмову пише на диктофон журналіст НВ, вимкнув пристрій і попросив не розповідати про інформацію до кінця заходу.

У результаті в колоні опинилася майже дві тисячі учасників, люди скандували: «Бунтуй, кохай, права не віддавай», «Права людини понад усе», а біля входу в станцію метро “Тараса Шевченка”, де хода закінчилася, довго аплодували та вигукували «Слава Україні! Героям слава!».

Для безпеки учасників станції метро “Льва Толстого” та “Палац спорту” були закрити на вихід, поліцейські чергували біля кожних дверей до вагону. За потреби учасників та жителів інших міст вивозили автобусами на околиці Києва. Вже за 20 хвилин після завершення маршу квартали розблокували.

Ще за кілька хвилин після цього в мережі опублікували фотографію групи молодиків агресивного вигляду, які чекали, напевно, на учасників маршу біля виходу зі станції метро “Палац спорту”. Даремно, бо потяги з учасниками маршу там не зупинялися. Інші поодинокі протестувальники стояли з плакатами за тимчасовими ґратами, які встановила поліція для охорони заходу. Непогано, як для європейської країни.