Привіт, друже! Якщо ти читаєш цю статтю, певно, ти чоловік, який небайдуже ставиться до власного здоров’я. Тут ми поговоримо про ризики, з якими ти можеш стикнутися у своєму житті, а особливо – у приватній його частині.

Ми майже переконані, що якщо ти тут, то ти чув про профілактичні програми, які існують у твоєму місті для гомосексуальних та бісексуальних чоловіків. Принаймні про нас – точно. Тож розберімося, навіщо чоловікам, що мають секс з чоловіками (далі – ЧСЧ) окремі профілактичні програми?

Чоловіки можуть мати секс із чоловіками через низку різних причин. Саме тому поняття ЧСЧ не є тотожним гомо- та бісексуальним чоловікам. Деякі ЧСЧ позначають себе як геї, інші – як бісексуали, в той час як значна частина – переважно поза межами західних країн – вважають себе гетеросексуалами, у яких час від часу трапляється секс із чоловіками.

Група канадських дослідників під керівництвом Томаса Майєрса поділяє всіх ЧСЧ на наступні групи:

  • гомосексуали, які свідомо протиставляють себе у якості окремої спільноти гомосексуальних чоловіків особам з гетеросексуальною орієнтацією;
  • бісексуали, що характеризують себе як ті, що мають приблизно однаковий сексуальний та емоційний потяг як до жінок, так і до чоловіків;
  • чоловіки, які вступають у сексуальні стосунки з чоловіками, але не протиставляють себе у якості окремої спільноти гетеросексуальній більшості;
  • гетеросексуальні чоловіки з толерантним ставленням до гомосексуальності, які можуть мати випадкові або епізодичні одностатеві зв’язки.

Незважаючи на те, що чоловіки можуть мати секс з чоловіками якості експерименту, обмеження середовища (зокрема у в’язницях) або через фінансові причини, найбільшою групою з-поміж усіх ЧСЧ є гомосексуальні та бісексуальні чоловіки, які відчувають стійкий емоційний, романтичний та сексуальний потяг до осіб своєї статі.

Об’єднують вищезазначені підгрупи у одну велику групу – чоловіків, що мають секс з чоловіками –  у зв’язку з тим, що їх об’єднує поширений різновид сексуальної практики – анальний секс. Під час цієї практики, у разі відсутності захисту, ризик передачі ВІЛ вищий, аніж при вагінальному сексі. Однак це не єдиний фактор, який впливає на ризик передачі ВІЛ.

Що робить ЧСЧ вразливішими до ВІЛ?

По-перше, це біологічний фактор, про який ми вже згадували вище. Як не крути, але ВІЛ легше розповсюджується через незахищений анальний секс, аніж через незахищений вагінальний секс.

Якщо чоловік має іншу хворобу, яка передається статевим шляхом, то це може стати додатковим біологічним фактором, який підвищує ризик інфікування ВІЛ. На жаль, чоловіки не завжди готові тестуватись на наявність хвороб, що передаються через анальний секс, тому ці інфекції часто не діагностуються та не лікуються. До того ж, під час гетеросексуальних контактів у більшості випадків презервативом користуються щоб уникнути небажаної вагітності, а тому помилково вважають анальний секс «безпечним» у цьому плані, забуваючи про ВІЛ та інфекції, що передаються статевим шляхом.

По-друге, поведінкові фактори. Деякі види поведінки збільшують ризик інфікування ВІЛ. Це може бути часта зміна партнерів, незахищений секс, а також вживання алкоголю та наркотиків, що потенційно збільшує ймовірність незахищених контактів із численними партнерами.

По-третє, соціокультурні фактори. Суспільна гомофобія й трансфобія, а також осуд ЛГБТ-спільноти виливаються у мову ворожнечі та дискримінацію по відношенню до геїв та бісексуалів, що змушує їх приховувати свою орієнтацію, а це, у свою чергу, безумовно ускладнює пошук постійного партнера і нерозривно пов’язано із попередніми двома факторами.

Сподіваємось, ми змогли пояснити тобі чому ЧСЧ варто піклуватися про своє здоров’я. Зробити це можна відвідавши нас офіс – презервативи, лубриканти, тестування на ВІЛ, сифіліс та гепатит C, а також сейф-бокси для тебе та твого партнера – все це абсолютно безкоштовно. Зацікавило? Заповнюй контактну форму на сторінці «Здоров’я» на нашому сайті та чекай на дзвінок соціального працівника.