Що означає бути чоловіком у сучасному світі? А бути справжнім чоловіком?

З дитинства чоловіків вчать, що означає «бути хлопчиком»: не плач, дай здачу, не істери, не будь як дівчинка.

А потім вони виростають і мають купу проблем з фізичним та ментальним здоров’ям.

Не розумієте, як це пов’язано? Зараз розкажемо.

І почнемо із визначення «токсична маскулінність», яка так шкодить і чоловікам, і жінкам.

Маскулінність – це сукупність фізичних, психологічних та поведінкових особливостей, які традиційно вважають «чоловічими».

Токсична маскулінність – сукупність «традиційно чоловічих» атрибутів, які можуть шкодити не лише жінкам, а й чоловікам та суспільному ладу в цілому.

Соціологиня та гендерна дослідниця Тамара Марценюк, виділяє такі ознаки маскулінності:

  • Антифемінність, необхідність не бути жіночними, потреба відрізнятися від жінок. Бути чоловіком означає не бути жінкою.
  • Мотивація на досягнення та успіх у публічному житті, раціональний стиль життя на противагу експресивному.
  • Потреба в конкуруванні та перебування в ієрархічному чоловічому середовищі (ірги, що мають змагальницький компонент; ринкова конкуренція; захоплення командними видами спортивного дозвілля).
  • Обмеження емоційної сфери, агресія як чи не єдино дозволена емоція для чоловіків, наслідок – схильність до насильницької поведінки.
  • Гомосоціальність як середовище спілкування чоловіків, тобто чоловічі групи за зацікавленнями.

Є певні дискусії чи може маскулінніть бути НЕ токсичною. Однак та гегемона маскулінність, яку нав’язують чоловікам типу образу «мачо» шкодить чоловікам та жінкам. А тепер давайте розберімося, як маскулінність впливає на здоров’я.

Фізичне здоров’я

Чоловіки живуть менше за жінок. Це тенденція багатьох країн. Але якщо у країнах ЄС статистика покращилася за останні роки, то в Україні все без змін. Чоловіки в Україні помирають, і це дуже і дуже турбує.

Статистика Європейського кардіологічного товариства: українські чоловіки відносно молодого віку (30-44 роки) помирають у 6 разів частіше, ніж в інших країнах ЄС.

Українські чоловіки живуть в середньому на 12 років менше! І на це впливає багато факторів.

Соціолог Ігор Кон писав, що чоловіки:

  • Переоцінюють якість свого здоров’я
  • Соромляться зізнаватися у власній слабкості
  • Не вміють і не люблять просити про допомогу

І все це пов’язано із тим образом «справжнього чоловіка», який нав’язують нам. «Чоловік має бути сильним! Чоловік має бути скалою та опорою. Чоловік не може хворіти, чоловікам треба працювати». І що маємо? Маємо симптоми і не звертаємося за допомогою. Чоловіки частіше за жінок сподіваються, що хвороба мине сама – 34%.

На профілактичні огляди чоловіки також йдуть рідше за жінок. Наприклад, за даними дослідження «Індекс здоров’я. Україні» (2018), чоловіки звертаються до уролога з метою профілактики майже вдвічі рідше, ніж жінки до гінеколога.

Чоловіки більше гинуть від зовнішніх факторів.

Один із піків смертності – це молодий вік, коли чоловіки досягають статевої зрілості і борються за статусність «справжнього чоловіка» та за увагу партнерів чи партнерок. У цьому віці частими причинами смерті є вбивства, самогубства та нещасні випадки.

Поширення ризикованої поведінки призводять до вищої смертності: травми, нещасні випадки, самоушкодження та вбивства. Чоловіки за кермом статистично частіше потрапляють в автокатастрофи.

Соціологи підозрюють, що це відбувається не випадково – чоловіків із дитинства привчають до того, що в житті потрібно ризикувати. Доводячи, що вони дійсно «мужики», хлопці частіше сідають за кермо напідпитку, частіше перевищують допустиму швидкість і порушують дорожні правила. При цьому, якщо подивитися на аварії за участю мотоциклів, то статистика ще більш перекошена на «користь» чоловіків. 

Самоушкодження проявляються і в ризикованих практиках, таких як вживання алкоголю, наркотичних речовин, тютюнопаління та незахищеному сексі. Саме тому маємо таку сумну статистику (згідно з даними Київського міжнародного інституту соціології):

  • Чоловіків більше серед ВІЛ-позитивних людей
  • Чоловіків більше серед споживачів ін’єкційних наркотиків
  • Чоловіків більше серед курців (47% чоловіків в Україні палять)
  • Алкоголізм – найпоширеніший розлад серед чоловіків України – 26,5%

Через більшу схильність до тютюнопаління та зловживання алкоголем чоловіки стикаються з подвійним ризиками захворювань дихальних шляхів та хвороб систем кровообігу.

Фізичне здоров’я та коронавірус

Тут теж не обійшлося без впливу образу «справжнього чоловіка».

Коронавірус більше смертельний саме для чоловіків – в 38 з 43 країн статистика продемонструвала вищу смертність чоловіків від COVID-19 при приблизно однаковій кількості випадків захворювання.

Вчені припускають, що вразливість чоловіків пов’язана з гіршим здоров’ям через спосіб життя, яке в суспільствах вважається притаманним «справжнім чоловікам». Тут знову згадуємо про зловживання алкоголем і тютюнопаління, неуважне ставлення до свого здоров’я, лікування і профілактики хвороб.

Дослідження «Як живе молодь України у час COVID-19?» показало:

  • Лише 80,6% молодих чоловіків у віці 14-35 років носять маски (жінки – 86%)
  • 76,7% чоловіків дезінфікують та миють руки (жінки – 85,2%)
  • 32,6% чоловіків виконують обмеження щодо відвідування закладів громадського призначення (жінки – 42,3%).

Маскулінність та психологічне здоров’я

81% чоловіків жодного разу не відвідували психолога, за даним брошури «Сучасне розуміння маскулінності» 2018 року.

Мабуть, найбільш відчутна шкода від стереотипних уявлень про маскулінність – у сфері психічного здоров’я.

До лікарів чоловіки звертаються рідше, а дбати про психологічне здоров’я ще більше засуджується з точки зору «справжнього мужнього чоловіка», який ніколи не скаржиться та не ділиться емоціями (бо вчили його не проявляти емоції з дитинства).

Хлопчиків із дитинства вчать тримати емоції в собі – «справжній чоловік не повинен плакати або скаржитися».

Тому в той час, коли дівчата отримують емоційну розрядку, розповідаючи про свої проблеми подругам або родичам, чоловіки змушені приховувати свої проблеми до останнього. Психологи вже давно говорять про те, що накопичення негативних емоцій згубно впливає на психологічне здоров’я, але недавнє дослідження вчених із Сінгапуру наочно продемонструвало масштаб цієї шкоди. Згідно з результатами дослідження, чим більше учасники відповідали стандартним уявленням про маскулінність (іншими словами — були мовчазними, рідко скаржилися та брали на себе багато обов’язків), тим більше у них було психологічних проблем і вище ймовірність покінчити життя самогубством. 

Самогубство – сьома за поширеністю причина смерті в Україні, а кількість самогубств серед чоловіків у 5 разів вище, хоча жінки частіше отримують діагноз «депресія».

Замість висновків

Гендерні ролі та очікування інколи не залежать від нас, бо більшість установок ми увібрали в себе ще в дитинстві. Але намагатися переосмислити поведінкові патерни – це слушна думка. Піклуватися про себе та думати, що хочеться саме тобі! Не як чоловікові, а як людині.