Нещодавно у «Гендер Зед» підведено підсумки конкурсу для учасниць та учасників тренінгів «Школа Толерантності», які проходили у лютому та квітні поточного року. Тоді перемогу здобули психологиня Тамара Іванісенко з Харкова, студентка Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького спеціальності «Соціальна робота» Інна Дика, методистка методичного кабінету відділу освіти виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради та тренерка ГО «Ла Страда-Україна» Світлана Хівренко, а також Катерина Петровська – кандидатка педагогічних наук, доцентка, завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти з Бердянська.
Нагадаємо, за умовами конкурсу на розсуд експертного журі було необхідно надати концепцію власного освітнього заходу на тему, яка розглядалася на «Школі Толерантності». Усі переможниці отримали кошти на реалізацію ідей та консультативну підтримку від організаторів конкурсу – Запорізького обласного благодійного фонду «Гендер Зед», громадської організації «Взаємодія» та благодійної організації «Мережа 100% життя. Запоріжжя».
Тож, пропонуємо вам дізнатися, як відбувалися заходи-переможці.
Без бар'єрів та стереотипів – до толерантного суспільства
2-денний інформативний інтенсив для майбутніх соціальних працівників з питань ВІЛ-інфекції «Долаємо бар'єри. Руйнуємо стереотипи. Виховуємо толерантність» авторства Інни Дикої проходив 3-4 липня у Черкасах. До тренерської команди Інна залучила колег за фахом – соціальних працівників однієї з благодійних організацій міста, яка й стала майданчиком для проведення заходу.
Учасниками та учасницями інформативного інтенсиву стали 15 студентів/ок місцевих вишів, більшість з яких навчається за спеціальністю «Соціальна робота».
Перший день був повністю присвячений теорії: учасники та учасниці дізналися загальну інформацію про ВІЛ/СНІД, отримали знання стосовно АРТ-терапії, вивчили принципи роботи з ВІЛ-позитивними клієнтами/ками. Крім того, вони також ознайомилися з реальними історіями життя ВІЛ-позитивних людей. Другою темою цього дня стало знайомство з темою ЛГБТ, проблемами цієї групи людей та особливостями роботи з нею.
Цікавинкою інфо-інтенсиву стали анонімні питання, які учасники та учасниці передавали тренерам/кам – наприкінці першого дня вони отримали на них вичерпні відповіді.
Другого дня учасники та учасниці зустрілися з заступником директора БО «Черкаська мережа» Ольгою Мардарь, яка провела екскурсію та розповіла історію заснування організації та основні напрямки роботи. Також тут всі бажаючі пройшли анонімний експрес-тест на ВІЛ.
Фінальна частина дводенного інтенсиву відбулася у першому благодійному магазині «Булавка», що працює за принципами соціального підприємства: тут учасники та учасниці отримали сертифікати про участь у тренінгу.
Толерантність як спільний шлях до миру
Два дні – 9 та 15 червня – у місті Новоукраїнка на Кіровоградщині проходили тренінгові заняття у рамках проекту «Толерантність – шлях до миру в громаді», втіленого у життя Світланою Хівренко.
До участі у тренінгах долучилися практичні психологи, соціальні педагоги, вчителі, працівники міського та районного центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служб у справах дітей Новоукраїнської районної державної адміністрації та виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради, управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації. Загалом – 45 учасників та учасниць.
Під час кожного з тренінгів учасники та учасниці обговорили проблему толерантного ставлення суспільства до ВІЛ-позитивних людей, внутрішньо переміщених осіб та учасників АТО. Увага присутніх була зосереджена на шляхах передачі ВІЛ, особливостях психологічного стану та потребах ВІЛ-позитивних людей, внутрішньо переміщених осіб та учасників АТО.
Відпрацювати навички толерантного ставлення до соціально відкинутих категорій людей допомогли такі інтерактивні вправи як «Супутник у потязі», «Толерантність – це …», «Один день із життя…», «SMS-повідомлення» та інші.
Окрім того, учасниками та учасницями напрацювано алгоритми соціально-психологічної допомоги ВІЛ-позитивним людям та ВПО, способами подолання наслідків травматичних подій, що допоможе в наданні психологічної допомоги таким людям.
Усі учасниці та учасники тренінгів отримали відповідні сертифікати про участь.
Повага – для кожного та кожної
Одразу три заходи реалізувала Тамара Іванісенко у рамках свого проекту «Розбудова поваги, толерантності та недискримінації по відношенню до ЛГБТ-спільноти та представників та представниць ВПО через діалог та просвітницьку діяльність».
Перший з них – семінар-практикум на тему «Сексуальна орієнтація та гендерна ідентичність: питання та відповіді» відбувся 30 травня у Інституті сімейної психології та консультування в межах навчальної програми «Сімейна психотерапія». До участі у ньому долучилися понад 30 учасників та учасниць.
Програма семінару включала у себе міні-лекцію «Феномен гомосексуальності. Огляд актуальних досліджень», визначення коректної нестигматизуючої лексики та роботу у групах «Міфи та стереотипи щодо ЛГБТ-спільноти».
Цікаво, що під час роботи у групах учасники та учасниці демонстрували складні почуття – збентеження та критичне ставлення до поданої інформації. Вже наступного дня разом з Тамарою Іванісенко вони дійшли висновків про те, що така їх реакція є відображенням побудованої на стереотипах та упередженнях громадської думки.
Учасниками та учасницями тренінгу «Школа толерантності до ВПО», який пройшов 7 червня у літньому таборі на базі СШ № 160 міста Харкова, стали учні та учениці цієї школи.
Протягом тренінгу 18 учасників та учасниць долучилися до інформаційного блоку «Що ми знаємо про внутрішньо переміщених осіб та їх життя», напрацювали навички у групах на тему «Толерантність». Після цього присутні заслухали реальні історії людей, які успішно адаптувалися у незнайомому місті. Фіналом цього тренінгу стало написання есе на тему «Якби я був переселенцем…».
До участі у круглому столі «Ми різні, але маємо однакові права», що відбувся 16 червня, долучилися соціальні працівники, психологи, журналісти та активні представниці\представники громади.
У форматі круглого столу учасники та учасниці мали можливість поділитися досвідом та обговорити питання що стосуються сексуальності та гендерної ідентичності, а так само висловити свої думки з приводу підтримки ідеї поваги і недискримінації між представниками та представницями різних культурних і соціальних груп у суспільстві.
У ході дискусії присутні відкрили для себе, що ідея толерантності до представників ЛГБТ- спільноти важлива для зростання всієї країни, зростання товариств в цілому. За короткий час учасники та учасниці торкнулися багатьох тем: від впливу Голлівуду на громадську думку, до тем внутрішнього сорому, питань влади та навіть ідеї прайду як інструменту мирного, ігрового засобу сублімації агресії.
Бути чи не бути?
26 та 27 червня на базі Компетентнісного центру інклюзивної освіти БДПУ відбувся кейс-тренінг «Інклюзія чи ексклюзія «позитивних» людей» для практиків соціально-педагогічної роботи міста Бердянська та Бердянського району
Модераторками заходу виступили к. пед. н., доцентка, завідувачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти, консультантка БО «Мережа 100% життя. Запоріжжя» Катерина Петровська; к. пед. н., старша викладачка кафедри соціальної роботи та інклюзивної освіти Анастасія Тургенєва та кейс-менеджерка БО «Мережа 100% життя. Запоріжжя» Олена Матєва.
Кейс-тренінг містив у собі як інформаційні повідомлення, так й практичні вправи, зокрема «Епідемія через підписи», «Політ на острів вашої мрії», «Скринька з коштовностями», «Емблема інклюзії «позитивних» людей» та інші.
Під час тренінгу учасники та учасниці також переглянули та обговорили відео «Що українці знають про ВІЛ?», взяли участь у рольовій грі.
Наприкінці тренінгу присутні дійшли висновку, що, незважаючи на достатню кількість інформаційно-просвітницьких заходів, наявність довідкової літератури щодо проблеми ВІЛ/СНІДу, у суспільстві все ще спостерігаються процеси стигматизації, дискримінації та ексклюзії людей, що живуть з ВІЛ. Саме тому кейс-тренінг було спрямовано на підвищення рівня поінформованості спеціалістів, що залучені в систему надання послуг представникам груп найвищого ризику.