Щороку Amnesty International проводить глобальну правозахисну кампанію, присвячену Дню прав людини (10 грудня). Вона проходить у понад 200 країнах світу у формі написання листів з вимогою звільнення несправедливо засуджених, зміни репресивних законів та словами підтримки жертвам порушень прав людини.

9 грудня у Гендер Зед завітала одна із координаторок кампанії від Amnesty International, Ольга Оніпко, щоб розповісти про Марафон написання листів та запросити долучитись підтримати відважних героїв та героїнь Марафону написання листів 2017. Цього року збиралися підписи під петиціями та листи підтримки для восьми типових справ, а тому восьми людей з різних країн зі своїми сумними історіями.

Наприклад, історія із Фінляндії про Сакріса Купіла

Цей 21-річний студент-медик щодня змушений відчувати дискомфорт, бо у його паспорті вказана жіноча стать. Сакріс був ще підлітком, коли він зрозумів, що стать, з якою він був народжений, не відображає те, ким він є насправді. Він обрав собі нове ім’я — яке вважається чоловічим — але, за законодавством Фінляндії, людина не може мати ім’я протилежної статі. Аби офіційно «стати Сакрісом», він був змушений отримати психіатричний діагноз.

Це був перший крок Сакріса до юридичного визнання його особистості. Та щоб змінити гендер у Фінляндії, людина повинна не тільки отримати психіатричний діагноз, але й пройти хірургічну стерилізацію. Такі вимоги заплямовують репутацію Фінляндії як відкритої та толерантної країни.

Для Сакріса вибір очевидний. Він виступає проти такого жорстокого поводження та вимагає змін у законодавстві.

Історія Еміра-Усеїна Куку, правозахисника з окупованого Росією Криму

Кримськотатарському правозахиснику загрожує 25 років в’язниці. Коли окупований Крим охопила хвиля насильницьких зникнень активістів, він не зміг бути осторонь та приєднався до Кримської контактної групи з прав людини – ініціативи, що допомагає родичам зниклих та слідкує за ходом розслідувань.

Починаючи з липня 2014 року до Еміра-Усеїна декілька разів навідувався працівник ФСБ та пропонував йому стати інформатором. Активіст щоразу відмовляв.

За це він дуже сильно поплатився – ФСБ двічі проводила обшук у його будинку. Перед першим обшуком працівники ФСБ побили Еміра-Усеїна просто на вулиці на очах у перехожих. Після другого – у лютому 2016 року – його заарештували і відтоді він перебуває під вартою за звинуваченнями у «членстві у терористичній організації» та «плануванні захоплення влади у насильницький спосіб».

Олексій, соціальний працівник «Мережі 100% Життя. Запоріжжя», вже 5 років поспіль підписує петиції: «Я усвідомлюю, що кожний голос, голос однієї людини може змінити долі людей у кращий бік. Я вірю що кожний хто ставить підпис під листом підтримки, він допомагає змінити життя, та змінити світ на краще».

Орина також бере участь у акції не перший раз: «Я в цілому за справедливе ставлення до людей, якщо один підпис може щось змінити, то чому не спробувати?»

Координаторка Марафону Ольга говорить, що підписання петицій – це екологічний тиск на владу: «Це важливо, бо і в Україні є групи людей, до яких я і сама належу, які піддаються дискримінації. Це означає, що такі самі історії, як у героїв цьогорічного марафону, можуть бути і в моїй країні, і навіть, зі мною. Кожна із цих історій була резонансна, відгукувалася у мені, шокувала. Як у 21 столітті може відбуватися подібне?»

Наші слова здатні змінити життя інших людей. Для того, щоб приєднатися до акції онлайн відвідайте сайт http://marathon2017amnesty.org.ua/, де ви матимете змогу підписати петиції чи написати власного листа комусь із героїв та героїнь кампанії.