28 липня, у Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами, по всій Україні, стартувала перша масштабна кампанія тестування на вірусний гепатит С військовослужбовців, які повернулися із зони АТО. Про це під час спеціального брифінгу у Запорізькому військовому госпіталі повідомили її ініціатори: Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед», Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні  та  Міністерство оборони України.

Чому саме гепатит С? Проблема вірусних гепатитів в останні роки набуває все більшої актуальності. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), вірусом гепатиту С (ВГС) у світі інфіковано більше 150 мільйонів людей. На жаль, по Україні ми досі не маємо вірогідної статистики – єдиною офіційною цифрою є 43,5 тисячі зареєстрованих хворих з гепатитом С, тоді як за даними ВООЗ в Україні до 8% населення живе з ВГС, це приблизно 3 мільйони людей. Специфікою гепатиту С є його здатність тривалий час протікати у прихованій формі, а отже людина, не маючи ніяких зовнішніх ознак хвороби, може бути інфікованою і передавати вірус іншим. Ризик інфікуватись гепатитом вдесятеро вищий ніж ВІЛ, а діагностується він часто вже на стадії  раку чи цирозу печінки.

Чому це актуально саме зараз? Україна фактично перебуває у стані війського конфлікту, в якому задіяно сотні тисяч військовослужбовців, цивільного населення та медиків. Через значну кількість поранених, ускладнення санітарних та соціально-економічних умов життя багатьох українців на сході ризик стрімкого зростання епідемії вірусних гепатитів в Україні значно більшає. Скринінг на ВГС не передбачений для мобілізованих, а для призовників та контрактників практично не проводиться, а безпосередньо у зоні проведення військових дій майже відсутні засоби профілактики вірусних інфекцій.

11827194_1081714385190546_2052566522_oБільш детально про плани проведення кампанії повідомив під час брифінгу координатор акції у місті Запоріжжя, заступник директора благодійного фонду «Гендер Зед» Витвіцький Олександр: «Театр бойових дій – це зона ризику, де люди отримують поранення, відбувається прямий контакт з кров’ю, тому виникає великий ризик інфікуватись. Якщо в госпіталях профілактика поставлена добре, то в польових умовах вона практично не ведеться.  Людям  в першу чергу потрібно розповідати – що це  за захворювання,  як з ним боротись, куди звертатись,  де пройти тестування, які є методи боротьби з хворобою.

Турбуючись про здоров’я та життя людей, які захищають територіальну цілісність України, на території України вперше розпочинається інноваційний проект тестування на вірусний гепатит С бійців, які пройшли АТО. Попередній нещодавно проведений скринінг серед поранених у Головному військовому клінічному госпіталі (м. Київ), за повної підтримки Міноборони, показав значно вищу за середню по Україні  кількість позитивних результатів на наявність інфекції. Але отримані дані не є репрезентативними, тому Альянс-Україна, за підтримки Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ та регіональних неурядових організацій, розпочинає впровадження пілотної ініціативи, що передбачає проведення 5000 скринінг-тестувань швидкими тестами, які на протязі 10-15 хвилин можуть надати результати щодо наявності або відсутності антитіл до гепатиту С. Планується охопити до 2200 осіб у військових шпиталях, у тому числі 100 у Запоріжжі, до 500 осіб у центрах реабілітації, 1200 осіб у військових частинах, 500 осіб у військових комісаріатах та до 600 демобілізованих осіб  по всій Україні».

11800648_1081713438523974_125117937_oЗа результатами тестування 29 та 30 липня 2015 року у Запорізькому військовому госпіталі із 100 обстежень 5 виявилися позитивними.

Здати аналіз крові на ВГС – єдиний спосіб точно визначити наявність вірусу та можливість вчасно почати лікування.

Що далі? Гепатит С – виліковний. Якщо своєчасно виявити вірус та почати лікування сучасними препаратами, то понад 90% пацієнтів повністю одужують. Альянс-Україна  розпочав першу в країні пілотну програму лікування пацієнтів з вірусним гепатитом С для більш ніж 1500 осіб, включаючи хворих з ко-інфекцією ВІЛ/ВГС та представників інших уразливих груп. Перші пацієнти вже почали лікування, а в перспективі частина військовослужбовців з діагностованим гепатитом С, які найбільше цього потребують, будуть також безкоштовно забезпечені сучасним життєво-важливим лікуванням вірусного гепатиту С.

11801033_1081715021857149_2066909896_oАльянс-Україна вітає початок співпраці з Міністерствами оборони і внутрішніх справ, та вбачає великий позитивний ефект в тому, що існує розуміння проблеми і відкритість до системного її вирішення.

Разом з тим загальна ситуація з вірусним гепатитом С в Україні залишається складною. Препарати для ефективного лікування ВГС залишаються недоступними для переважної більшості населення України через високу ціну. Альянсу-Україна вдалося закупити новітній препарат для лікування гепатиту С – собосфувір – за найнижчою зафіксованою у світі ціною в 900 доларів США за 12-тижневий курс лікування. Ми сподіваємось що ця цифра послужить орієнтиром для державних закупівель, що дасть змогу придбати більше курсів лікування для тих, хто його нагально потребує.