За оцінкою ВООЗ/ЮНЕЙДС, Україна продовжує залишатись регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ. При цьому, доступна статистична інформація про офіційно зареєстровані випадки ВІЛ-інфекції не відображає реальні масштаби епідемії. Насправді кількість ВІЛ-позитивних людей в Україні є більшою і за оцінками становить близько 239 000 осіб на кінець 2019 року. Кожен сотий громадянин України у віці від 15 до 49 років інфікований ВІЛ, що є одним із найвищих показників серед країн Східної Європи. Така невтішна статистика змушує державу та її міжнародних партнерів не тільки покращувати охоплення лікуванням ВІЛ-позитивних осіб (у чому спостерігається значний прогрес у останні роки), а й вмотивовувати українців та українок до проходження тестування на ВІЛ найрізноманітнішими методами.

Тестування є дуже важливим, адже ВІЛ або СНІД неможливо виявити за зовнішніми факторами. Хвороба протікає в крові, тому виявити її можна тільки за допомогою аналізу (тест також є різновидом аналізу). Однак, з моменту інфікування вірус не проявляється в організмі протягом 3-6 місяців. Тому навіть після першого тесту існує ймовірність не побачити вірус. Через це медики рекомендують робити регулярно повторний аналіз через 3-6 місяців після можливого інфікування.

Згідно з чинним законодавством тестування на ВІЛ в Україні є добровільним (ніхто не може змусити вас проходити тестування на ВІЛ), безкоштовним, конфіденційним (інформація про результати тестування не розголошується третім особам), а за бажанням і анонімним (Ви маєте право не надавати відомості про свої персональні дані).

Діагностика на наявність ВІЛ-інфекції може здійснюватися такими методами:

1. Експрес-тестування з застосуванням швидких тестів – використовується для виявлення антитіл до ВІЛ за допомогою діагностичних наборів (тест-систем), що дозволяють отримати результат досить швидко (10-15 хв.). даний аналіз виявляє не сам вірус в крові людини, а присутність антитіл до інфекції, тобто з моменту інфікування до здачі крові має пройти щонайменше 2 місяці.

2. Імуноферментний аналіз (ІФА) – метод, який визначає усі наявні антитіла до ВІЛ. Враховуючи особливості проведення ІФА та його оптимізацію під великі об’єми, матеріал для дослідження, переважно, збирають декілька днів. Таким чином результат дослідження стає відомим не одразу. 

3. ПЛР (полімерна ланцюгова реакція) – метод, який дає можливість визначити наявність ВІЛ-інфекції (фрагментів ДНК вірусу в досліджуваному матеріалі) в організмі людини.

Ще донедавна всі три варіанти передбачали здачу крові. У першому варіанті (експрес-тест) потребується капілярна кров (з пальця), у інших двох – венозна. Незважаючи на певні упередження щодо експрес-тестування, на сьогодні це так само надійний метод діагностики ВІЛ, як й імуноферментний аналіз, оскільки нові покоління тестів мають високу чутливість до антитіл, а точність результатів отриманих одним тестом складає понад 99%. Для підтвердження діагнозу використовують метод ІФА або від 3 до 5 експрес-тестів різного виробництва.

Що таке оральний тест на ВІЛ?

Оскільки багато людей відмовляються від здачі аналізу на ВІЛ, оскільки будь-який аналіз асоціюється з кров’ю та неприємними відчуттями, вчені винайшли інноваційний метод діагностики ВІЛ, а саме – оральний тест на ВІЛ. Такі тести швидко стали дуже популярними, адже оскільки вони максимально прості у використанні. Тест розташовують у ротовій порожнині таким чином, щоб пласка лопатка знаходилася між щокою та яснам, далі занурюють тест у флакон із розчином і рідина з поверхні ясен потрапляє всередину виробу. Якщо рідина, яка проходить вздовж тест-смужки, містить антитіла до ВІЛ, у віконці результатів з’являється дві кольорові лінії. Тест займає близько 20 хвилин. В Україні набули популярности тести для самотестування на ВІЛ OraQuick, і бі- та гомосексуальні чоловіки*, а також інші чоловіки*, що мають секс з чоловіками* можуть отримати його абсолютно безкоштовно.

Яка точність цього тесту?

У клінічному дослідженні 900 осіб, що не знали власний ВІЛ-статус, отримали самостійний тест на ВІЛ OraQuick для проведення аналізу. Результати порівнювали з лабораторним тестом 4 покоління. За результатами лабораторного тесту 153 особи були ВІЛ-позитивними, а 724 особи ВІЛ-негативний статус. Семеро осіб вибули з дослідження. Порівняння результатів виявило наступне:

  • 99,4% осіб (152 із 153) правильно визначили свій ВІЛ-позитивний статус;
  • 99,0% осіб (717 із 724) правильно визначили свій ВІЛ-негативний статус;
  • Крім того, лише 1,8% учасників дослідження (16 з 900) не змогли отримати результат тесту.

Скільки коштує такий тест?

Не дивлячись на високу собівартість такого тесту, українцям з числа бі- та гомосексуальних чоловіків*, а також іншим чоловікам*, що мають секс з чоловіками* він доступний абсолютно безкоштовно у складі так само безкоштовного сейф-боксу.

Що таке сейф-бокс?

Це пакунок, який містить:

  1. Оральний тест на ВІЛ дуже швидко аналізує слину.
  2. Коробка презервативів захистить від ВІЛ та захворювань, що передаються статевим шляхом.
  3. Лубрикант зменшить ризик травм при статевому акті.
  4. Брошура «Коротко про важливе» розповість коротко все, що варто знати про ВІЛ.
  5. Візитівка соціального працівника та/або неурядової організації — куди можеш звернутися за порадою чи допомогою.
  6. Приємні дрібнички — наліпки, магніти, браслети.
  7. Пакет для утилізації тесту.

Як отримати сейф-бокс?

Якщо ви чоловік*, що практикує секс з чоловіками* у Запоріжжі і бажаєте отримати такий набір у нас в офісі, зверніться до нас за допомогою контактної форми на сторінці «Здоров’я». Якщо ви з іншого міста і бажаєте отримати сейф-бокс поштою, перейдіть на сайт oraltest.org.ua, натисніть «Отримати». У такому разі ви сплатите лише вартість доставки.