З 26 квітня по 5 травня запрошуємо долучитися до Інстаграм-марафону видимості лесбійок. На вас очікують 13 захопливих ефірів про лесбійок, їхнє життя та суспільство, частиною якого вони є

26 квітня — День видимості лесбійок. Команда проєкту «Гендер в деталях», спільно з SММ-агенцією @limon_journal, вирішила відзначити цю дату Інстаграм-марафоном тематичних прямих ефірів, який триватиме тиждень.

Таким чином ви можете приєднатися до міжнародної практики Lesbian Visibility Week — щоб зробити лесбійок більш помітними в суспільстві і всередині жіночого та ЛГБТ-рухів.

Підписуйтесь на сторінку марафону, де протягом тижня 19 крутих спікерок проведуть 13 цікавих прямих ефірів.

 

Чому ми це робимо?

Солідарність і підтримка — важливі. Хочемо наголосити: всі жінки — різні, але всі однаково цінні. «Її проблема» — наша проблема.

А проблем у лесбійок, на жаль, чимало:

  • Лесбійки зазнають подвійної стигми — як жінки і як гомосексуальні люди.
  • Здебільшого не говорять відкрито про те, хто вони, оскільки зіштовхуються з осудом, приниженнями, неприйняттям, агресією.
  • Суспільна гомофобія призводить до внутрішньої або інтерналізованої гомофобії, коли виникає почуття сорому за те, ким ти є.
  • В Україні лесбійки не можуть укласти офіційний шлюб/партнерство, а отже — оформити спільне майно, отримати спадщину коханої, розподілити опіку над дітьми.
  • Буденний візит до гінеколога може стати проблемою. Що відповісти про сексуальне життя, щоб не почали лікувати від гомосексуальності?
  • Коли у лесбійок є діти, потрібно постійно відповідати на питання «де тато?», і вигадувати правдоподібні пояснення, хто ж ця друга тьотя, яка приходить забирати дитину з дитсадка чи школи.
  • У родинах лесбійок інколи не приймають настільки, що намагаються «вилікувати», у тому числі побоями і «корекційними» зґвалтуваннями.

Видимість сприяє усвідомленню і прийняттю факту існування в дечому інакших людей суспільством. Лише коли ЛГБТ-люди будуть видимими, можна говорити про їхні проблеми, потреби і доступ до прав.

«Немає людини — немає проблеми». Та лесбійки є. Поговоримо про них — про нас!

 

Розклад марафону

Всі прямі ефіри відбуватимуться з Інстаграм-сторінки марафону: https://www.instagram.com/lesbianvisibilityweek.ua

🏳️‍🌈26 квітня (понеділок)🏳️‍🌈

👭 18:00 «БУТИ ЛЕСБІЙКОЮ В УКРАЇНІ І ПОЗА НЕЮ»

Спікерки:

Катерина Свідницька, комунікаційниця, живе з дружиною і двома дітьми в Нідерландах

Анна Довгопол, координаторка гендерної програми українського представництва Фонду ім. Г. Бьолля, співредакторка «Гендер в деталях»

Про що

Ефір про життя, досвід і мрії українських лесбійок. Чи складно бути відкритою лесбійкою в Україні? Як виховувати дітей? Які складнощі і радощі життя за кордоном? І ще багато цікавих питань, адже ефір – про життя лесбійок у всій його повноті.

 

👭 19:30 «ГЕНДЕРНИЙ РОЗПАД: ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ З МОДЕЛЯМИ ЖІНОЧОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ В УКРАЇНІ»

Спікерки:

Тамара Злобіна, головна редакторка «Гендер в деталях»

Ольга Руднєва, директорка фонду Олени Пінчук

Про що

Гендерний розпад – стан, в якому Україна перебуває після Євромайдану. Старі, патріархальні моделі фемінності і маскулінності розпадаються і поволі зникають. Нові, емансиповані моделі виникають і розвиваються. Однак, ці процеси відбуваються не послідовно, а паралельно. Тому зараз в Україні панує гендерна еклектика – сексисти співіснують з феміністками, прояви консерватизму – з емансипованими тенденціями.

Ольга і Тамара пояснять, як з цим розібратись.

🏳️‍🌈27 квітня (вівторок)🏳️‍🌈

👭 18.00 «ЛЕСБІЙСЬКА ІСТОРІЯ УКРАЇНИ»

Спікерка:

Катерина Семчук, засновниця і редакторка українського лесбійського* самвидав-журналу «Лезо» lezozine

Про що

Лесбійки є невидимою соціальною групою, яка, все ж, має власну історію. Де зустрічались і знайомились лесбійки в 1990-х? Яку музику слухали, які клуби відвідували? Як працювали газети, а згодом сайти знайомств на початку 2000-­х? Яку роль у згуртуванні спільноти відіграла організація «Жіноча мережа» та гра у футбол? Більше унікальної інформації – в прямому ефірі.

 

👭 19:30 «ЛЕСБІЙСЬКИЙ АКТИВІЗМ В УКРАЇНІ»

Спікерки:

Анна Шаригіна, віце-президентка Харківського жіноче об’єднання «Сфера», співзасновниця ГО «Київпрайд» та ХарківПрайду

Олена Шевченко, засновниця та голова громадської організації «Інсайт»

Про що

Про (не)видимість лесбійок в ЛГБТ-русі, виклики та перспективи лесбійського активізму. У русі склалась ситуація, коли геї-чоловіки є більш видимими, мають набагато більше ресурсів, аніж жінки. Основні ЛГБТ-організації були створені саме геями. Тому про лесбійок часто говорять в контексті «гей-комьюніті», мало приділяють уваги як окремій групі. Лише з середини 2000-х голос лесбійок почав лунати голосніше.

Чому так відбувалося та як це змінюється зараз будемо говорити під час ефіру. Чому нам важливо більше говорити про лесбійок, наші потреби та проблеми з якими ми стикаємось?

 

🏳️‍🌈28 квітня (середа)🏳️‍🌈

👭 18.00 «ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ. ПРАВА І ПРОБЛЕМИ ЛЕСБІЙОК В УКРАЇНі»

Спікерки:

Анастасія Бондаренко, консультантка проекту «Мережа параюристів» від Альянс.Глобал

Христина Кіт, голова Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем»

Про що

Під час трансляції спікерки поговорять про дискримінацію лесбійок як жінок і як гомосексуальних людей і як від неї захиститись, розкажуть про типові юридичні проблеми лесбійок, такі оформлення спільного майна, спадщини, доступ в реанімацію до близьких людей, опіка над дітьми, інститут цивільного партнерства тощо.

 

👭 19:30 «ЛЕСБІЙСТВО ЯК СУБКУЛЬТУРА»

Спікерки:

Анна Шаригіна, віце-президентка Харківського жіноче об’єднання «Сфера», співзасновниця ГО “Київпрайд” та ХарківПрайду

Тамара Злобіна, головна редакторка «Гендер в деталях»

Про що

Про буч, фем, дайк, золотих і платинових лесбійок, про те, як саме існування лесбійок підриває патріархат і про сепарацію від чоловіків.

 

🏳️‍🌈29 квітня (четвер)🏳️‍🌈

👭 18.00 «ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА ЛЕСБІЙОК»

Спікерки:

Ксенія Віттенберг, психотерапевтка, тренерка і супервізорка

Тая Герасимова, засновниця update.com.ua, комунікаційна менеджерка ГО “Інсайт”

Про що

У прямому ефірі обговорять, з якими проблемами лесбійки найчастіше стикаються, які це має наслідки для їхньої психіки, коли варто звертатися за психологічною допомогою та які техніки психологічної безпеки застосовувати в повсякденному житті.

 

👭 19:30 «ЛЕСБІЙКИ І ЇХНІ СІМ’Ї»

Спікерки:

Ксенія Віттенберг, психотерапевтка, тренерка і супервізорка

Анна Шаригіна, віце-президентка Харківського жіноче об’єднання «Сфера», співзасновниця ГО «Київпрайд» та ХарківПрайду

Про що

Чи народжують лесбійки під впливом патріархальних настанов? Як це на них впливає? Як відбувається соціалізація дитини? – лише маленька частинка запитань, які розкриють в прямому ефірі про лесбійок та їхні сім’ї.

 

🏳️‍🌈30 квітня (п’ятниця)🏳️‍🌈

👭 18.00 «ЖІНОЧЕ ЗДОРОВ’Я І СЕКСУАЛЬНІСТЬ»

Спікерки:

Оксана Покальчук, директорка Amnesty International в Україні

Вікторія Бугро, гінекологиня-ендокринологиня

Про що

Оксана та Вікторія розкажуть про основи жіночого здоров’я і безпечного сексу, поговорять про репродуктивні права лесбійок і їхню реалізацію в Україні, зачеплять питання гормонального фону та тих параметрів, за якими жінкам варто слідкувати на різних етапах життя.

 

👭 19:30 «РОМАНТИКА І СТОСУНКИ В ПАРІ. МОНОГАМІЯ ЧИ ПОЛІАМУРНІСТЬ?»

Спікерки:

Віра Чернигіна, президентка Харківського жіноче об’єднання «Сфера», IT-розробниця

Надія Чернигіна, мандрівниця, IT-розробниця

Про що

За якими сценаріями складаються стосунки лесбійок? Чи варто в них наслідувати гетеро-шлюб? Яка роль нормативності у лесбійських взаєминах? Що популярніше — моногамія чи поліамурність? Та, зрештою, де зараз знайомляться лесбійки та як у них складаються романтичні стосунки?

 

🏳️‍🌈1 травня (субота)🏳️‍🌈

👭 18.00 «ЧОМУ ВАРТО ПІДТРИМУВАТИ ЛГБТ РУХ?»

Спікерки:

Ірина Дєдушева, SММниця Гендер в деталях, журналістка телеканалу «Суспільне мовлення»

Тіна Собко, співробітниця однієї з найбільших ЛГБТ-організацій України «Гендер Зед».

Про що

Під час ефіру Тіна та Іра розкажуть, чому вони почали підтримувати ЛГБТ та як стали союзницями руху за права. Чому не треба боятися гомо-“пропаганди” та який сенс виходити на марші і прайди?

Тіна поділиться досвідом роботи у Гендер Зед та як вона співорганізувала перший ЗапоріжжяПрайд. Іра розкаже про те, чому ЗМІ не наважуються висвітлювати теми про ЛГБТ спільноту та чи можна цю ситуацію змінити?

 

👭 19:30 «ВСЕ, ЩО ВИ ХОТІЛИ ЗНАТИ ПРО БОДІПОЗИТИВ, АЛЕ СОРОМИЛИСЬ ЗАПИТАТИ»

Спікерка:

Ксенія Термасіна, квір-анархістка, активістка.

Про що

Ксенія розповість:

  • що станеться, якщо всі товсті жінки “розхочуть” худнути;
  • чи всі бп-активістки ненавидять спорт;
  • де шукати любов до себе.

 

🏳️‍🌈2 травня (неділя)🏳️‍🌈

👭18.00 «КАМІН-АУТ»

Спікерки:

Анна Довгопол, координаторка гендерної програми українського представництва Фонду ім. Г. Бьолля, співредакторка «Гендер в деталях»

Міла і Лана, авторки блогу відкритих лесбійок @lunavmesteslanoi

Про що

На ефірі дівчата розкриють питання життя «в шафі», обговорять ризики камін-ауту та потенціал відкритості.