Вірус імунодефіциту людини або просто ВІЛ – тема, що досі залишається оповитою безліччю міфів і стереотипів в українському суспільстві. На жаль, наша спільнота не є винятком.

Це й не дивно: домисли, легенди та теорії змов – точно захопливіші за сухі наукові дані з дослідженнями і цифрами. 🔬 Сьогодні  ми ними тебе не мучитимемо. Хіба що трішки.

Деякі міфи здадуться тобі маячнею, інші ж, віримо, – можуть стати корисним відкриттям. 

 

🔴 Міф №1: ВІЛ-інфекція – «хвороба геїв / наркоманів / …»

✅ Правда: Інфікування ВІЛ можливе незалежно від статі, орієнтації, гендерної ідентичності чи належності до тих чи інших груп

Щодо гомосексуалів цей міф виник унаслідок цільових кампаній із безпечного сексу в гей-середовищі. Тривалий час геї через специфіку сексуальних практик були у групі ризику, але за останні десятиліття ситуація кардинально змінилася. У 2019 році згідно статистики в Україні внаслідок гетеросексуального сексу інфікувалися 10,5 тисяч осіб, гомосексуального – 426, а через кров – 3,7 тисяч.

До речі, ти можеш дізнатися свій статус за 15 хвилин, варто лише пройти швидке тестування на ВІЛ в офісі Гендер Зед: це безкоштовно, надійно, і анонімно.

 

🔴 Міф №2: Презерватив не захищає від ВІЛ 

✅ Правда: Діаметр пор в матеріалі, з якого роблять кондоми, латексі, може досягати 5 мікрон, а діаметр вірусу ВІЛ – 0.1 мікрона, – звідки й походження міфу. Але товщина стінки дорівнює приблизно 60 мікрон. Тобто вірус може потрапити лише всередину пори, а не всередину тебе. Ще 55 мікрон латексу до жаданої свободи він не подолає.

Ба більше, не варто забувати про змазку, – вона, заповнюючи пори, ускладнює рух вірусів. До речі, не використовуй як змазку креми на жировій основі (презервативи можуть порватися)! Аби зменшити ймовірність розриву, краще шукай спеціальну змазку на водній основі. 💦 Саме таку Гендер Зед пропонує взяти безкоштовно, так само як і якісні кондоми.

 

🔴 Міф №3: Неможливо інфікуватися через оральний секс 

✅ Правда: Хоч оральний секс і менш небезпечний, але це – можливо

Менше 4 осіб на кожні 10 тисяч статевих актів інфікуються цим шляхом. Хоч це й порівняно небагато, але забувати про інші інфекції (де ризики суттєво більше) – не варто. Лікарі рекомендують використовувати презервативи, навіть під час орального сексу. 

🔴 Міф №4:  ВІЛ можуть розносити комарі та москіти

✅ Правда: Вірус імунодефіциту людини може жити тільки в організмі людини. А ось у комахах, птахах і тваринах— ні.  Втім, це й справді стосується не всіх вірусів: наприклад коронавірусом, про який ти певно знаєш з новин, і справді можна інфікуватися як від людей, так і від тварин..

 

🔴 Міф №5:  ВІЛ поширюють «тиканням голок» в барах, нічних клубах та кінотеатрах 

✅ Правда: Ця байка довго ходила з вуст у вуста, хоча жодного такого випадку ніде у світі зареєстровано не було. Тож причин перейматися немає.

 

🔴 Міф №6: ВІЛ — вигадка вчених, які працюють на фармацевтичні компанії 

✅ Правда: У світі дійсно є чимало людей, які щиро вірять у це. Людей, які поширюють цей міф, називають ВІЛ-дисидентами. Серед них є чимало ВІЛ-інфікованих, які не можуть змиритися зі своїм діагнозом і тому заперечують існування самого захворювання. На жаль, не допомагаючи собі, вони ставлять під ризик й інших людей, адже почати вчасно приймати терапію = попередити розвиток і прогресування інфекції.

 

🔴 Міф №7:  За допомогою нетрадиційної медицини можна вилікувати ВІЛ 

✅ Правда: В Африці, а також у деяких районах Індії та Таїланду був поширений міф, що секс з дівчиною, яка не мала до цього сексуальних контактів, нібито може вилікувати від ВІЛ. Це жахливе повір’я не тільки призвело до випадків зґвалтування юних дівчаток – а в деяких випадках навіть новонароджених дітей, – а й до зараження їх ВІЛ-інфекцією. Що ж стосується молитов і особливих ритуалів, вони, безумовно, можуть допомогти людині справлятися з важкою життєвою ситуацією, але вилікувати від вірусу вони не здатні.

 

🔴 Міф №8:  Люди з ВІЛ помирають рано 

✅ Правда: Дедалі більше людей, які знають, що у них є ВІЛ, і дотримуються призначеного ним лікування, живуть нормальним повноцінним життям. До того ж ВІЛ-позитивні люди, які вживають антиретровірусну терапію, мають пригнічений вірус, а отже не можуть передавати його здоровим, навіть через статевий акт.

 

🔴 Міф №9: ВІЛ-позитивні матері завжди передають вірус своїм дітям 

✅ Правда: У жінки з пригніченим вірусом імунодефіциту можуть народитися здорові діти.

 

На жаль, згадані міфи та інші помилкові уявлення про ВІЛ призводять до значних ризиків для необізнаної людини і згубно впливають на тенденцію поширення цієї інфекції в Україні.

З метою прискорення процесу подолання епідемії ВІЛ-інфекції в Україні через можливість швидко і безпечно пройти тест на ВІЛ та почати лікування в Україні працює проєкт HealthLink за підтримки USAID. Якщо ти хочеш дізнатися більше, звернись до нас за допомогою контактної форми на сторінці «Здоров’я» і ми надамо тобі професійну та анонімну консультацію. Не забувай, що у нас ти також можеш безкоштовно отримати презервативи, лубриканти, тестування на ВІЛ, сифіліс та гепатит C, та сейф-бокси для тебе та твого партнера.