Не встигли потрапити на полиці пам’яті спогади про Німеччину, де волонтери та волонтерки Гендер Зед брали участь у програмі Німецько-Українського молодіжного обміну MEET UP! German-Ukrainian Youth Encounters. Через місяць та ж сама група зустрілась у Києві та Запоріжжі, де, власне, й була вперше представлена фотовиставка «Союзники соціальних змін», яку спільно створила молодь двох країн.

Як ось — попереду другий Фестиваль Рівності у Запоріжжі, де також планувалося презентувати фотороботи. Минулого року Фестиваль, попри погрози та перепони з боку радикально налаштованих груп та відсутності підтримки влади, зібрав щонайменше дві сотні учасників та учасниць. Цього року можна було б справедливо розраховувати на більший масштаб.

Однак події, які супроводжували старт Фестивалю Рівності у Запоріжжі, поставили під загрозу безпеку його учасників та учасниць та сколихнули українські медіа та їх аудиторію. Декількасот молодиків організовано блокували прохід до місця проведення заходу. Навіть достатня на перший погляд кількість представників правоохоронних органів не завадила агресивним молодикам фактично унеможливити доступ охочих до Фестивалю. Більше того, декілька осіб з цього натовпу вчинили напад та завдали ушкоджень двом дівчатам, які намагалися пройти до локації. Детально ці події описано у багатьох медіа-джерелах, зокрема, на сайті 061, де також розповідається про подальше затримання 17 хуліганів, більшість з яких, до того ж, виявилися неповнолітніми.

— Мне очень стыдно за свой город, особенно перед иностранцами, с которыми мы должны были презентовать фотовыставку. Не знаю ли можно говорить о каких-то социальных изменения, это что-то призрачное и недосягаемое в стране, которую я люблю, — говорить директор ЗОБФ Гендер Зед Ростислав Мілевський.

Висловилися з приводу цих подій й користувачі/ки соцмереж. Ось що написала на своїй сторінці Крістіна, якій так і не вдалося потрапити на Фестиваль:

— Решила написать пост, чтобы немного выговориться. 
Говорить о насилии и противостоянии на Фестивале Равенства в Запорожье у меня просто нет сил. Так устала от этого, от этой тупости и агрессии людей. […] Эти малолетки (прошу прощения у остальных людей такого же возраста за это обращение), которые позакрывали свои лица и стали такие смелые, которые не могут объяснить против чего они выступают […]. Всё же меня успокаивает возможность, что их просто проплатили. Потому что не вижу я будущего с такими подростками, как те, что пришли вчера “выразить свое мнение”. Мы провели несколько часов, развешивая фото, которые приготовили участники немецко-украинского обмена. Там была и одна моя фотография. Очень жаль, что из-за каких-то … уродов все было немного зря.

7 жовтня виставку повторно презентували у Гендер Зед. 18 світлин, що демонструють історичні та сучасні перспективи Німеччини та України в контексті інклюзії та ексклюзії ЛГБТ-спільноти у суспільство, також розказують про власний досвід авторів та авторок. Цікаво, що ніхто з учасників та учасниць фоторобіт не є професійними фотографами/инями чи моделями. Всі знімки були зроблені на смартфони і є лише кадрами з життя учасників та учасниць обміну.

Після цього виставку побачать у Берліні.