У зв’язку з чисельними закликами до ненависті, ворожнечі та фізичної розправи, які вже створюють реальні перепони безпеці учасників та учасниць Фестивалю Рівності у Запоріжжі, керівництво Запорізького обласного благодійного фонду «Гендер Зед» звернулося до губернатора Запорізької області Костянтина Бриля та міського голови Запоріжжя Володимира Буряка із відкритим листом. Пропонуємо вашій увазі повний текст звернення:

Звертаємось до Вас з приводу ситуації, яка склалася навколо проведення Фестивалю Рівності, який відбудеться у суботу 24.09.2016.

Нагадаємо, Фестиваль Рівності – культурний захід інклюзивного характеру, де планується представити до обговорення проблеми, з якими стикаються різні дискриміновані групи: люди з інвалідністю, представники ЛГБТ спільноти, національні та етнічні меншини, переселенці та мігранти тощо. Фестиваль Рівності ставить за мету об’єднати різні соціальні групи у боротьбі з упередженнями та дискримінацією, просувати ідеї рівності та налагодити діалог.

Фестиваль було заплановано до проведення у приміщенні єврейського общинного центру імені Макса Гранта. Але, нажаль, після погроз з боку окремих громадян/організацій, керівництво центру відмовило в наданні площадки для заходу. Довкола фестивалю відбулося і продовжує відбуватися безліч маніпуляцій, починаючи з того, що сам захід декотрі чомусь назвали «гей-парадом», «проплаченим ФСБ», закінчуючи погрозами та фізичною розправою його організаторам та можливим відвідувачам чи відвідувачкам. Нагадаємо, що організатори Фестивалю (ГО «Інсайт») 16.09.2016 звернулися до Вас з офіційним листом з проханням допомогти вирішити ситуацію з приміщенням для проведення. У іншому випадку Фестиваль вимушено пройде просто неба у центрі міста.

Ми вирімо, Ви повністю розділяєте нашу думку про те, що у цивілізованій країні кожен і кожна має конституційне право на висловлення своєї точки зору, на мирні зібрання, не може бути місце залякуванням та погрозам, і вже напевно одна малочисельна радикально налаштована група не може диктувати силою, яким заходам проходити у місті, а яким – ні. І війна не може бути виправданням жодних протиправних дій. Точно так же як війна не може бути перешкодою для проведення правозахисних заходів, та навіть навпаки, у неспокійні часи права багатьох категорій ще більше порушуються і про це треба говорити публічно.

На даний момент листи з описом ситуації навколо Фестивалю Рівності в Запоріжжі спрямовані організаторами омбудсмену, адміністрації президента, в ряд посольств, місії ООН з прав людини.

На останок, нас глибоко засмучує той факт, що останнім часом у Запоріжжі звучить багато погроз, гомофобної риторики, в тому числі і на рівні посадовців, перефарбовуються свіжопофарбовані огорожі, бо дехто угледів там міфічну «пропаганду». Запоріжжя – не має бути місцем для невігластва, середньовічних уявлень про рівність та потурання ксенофобії.

У зв’язку з вищевикладеним, просимо Вас:

  1. Публічно засудити спроби зриву Фестивалю та гарантувати безпеку під час його проведення;
  2. Публічно засудити дикунство, ксенофобію та насилля та висловити підтримку толерантності і рівності для всіх, як то має бути у демократичних країнах;
  3. Посприяти організаторам Фестивалю у вирішення проблем з приміщенням.

З повагою,

директор ЗОБФ «Гендер Зед»

Ростислав Мілевський