ЛГБТ-прайди, які у багатьох країнах називають Маршами Рівності, – це публічні правозахисні акціі на захист прав людини для лесбійок, геїв, бісексуальних, трансгендерних та небінарних людей.

Перший в історії прайд відбувся у 1970 році в Нью-Йорку. У регіоні Східної Європи ЛГБТ-спільнота об’єдналася для проведення подібної акції лише через 27 років — у 1997 році. Такий часовий розрив безумовно свідчить про зовсім різні рівні розвитку правозахисного руху.

 

Безпечні прайди з великою кількістю учасників та учасниць є маркером безпеки та комфорту життя ЛГБТ-людей у країні. Враховуючи те, що ЛГБТ-люди, незалежно від географічного та історичного контексту, становлять 5-7% населення, актуальність та необхідність правозахисної повістки є однаковою у всіх країнах та регіонах.

У США, як і в країнах Західної Європи, ЛГБТ-прайди встигли набути форми парадів – подій, значимих для всієї спільноти міста та країни. Жителі цих країн святкують різноманітність і ту рівність, яку вони змогли досягти в ході нелегкої боротьби за свої права. 

На жаль, в Україні, Молдові, Польщі та інших країнах регіону прайди, як і раніше, є політичними акціями протесту, проти яких регулярно виступають ультраправі угруповання, які чинять насильство щодо правоохоронців та учасників. Останні змушені перебувати в коробці з тисяч поліцейський, і евакуюватися спеціальними автобусами та окремими поїздами метро, щоб не зазнати нападу.

Окремо варто згадати Російську Федерацію та Білорусь – у цих країнах на державному рівні заборонено «пропаганду гомосексуалізму», а влада забороняє проведення ЛГБТ-акцій із середини нульових років.

Тим не менш, варто сказати про те, що незважаючи на ті труднощі, з якими стикаються ЛГБТ-люди в цих країнах, вони продовжують боротися, внаслідок чого в абсолютній більшості країн регіону спостерігаються чіткі тенденції до позитивних трансформацій суспільства і держави. Це дає віру в швидку та неминучу перемогу ідей рівноправ‘я та прийняття й у цих країнах.

Нижче пропонуємо переглянути історичні кадри з перших прайдів в країнах Східної Європи.

 

Анастасія Нерубальщук

Активістка

 

Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту “Writing For Diversity” за підтримки “Програми Східного партнерства” Федерального міністерства закордонних справ Німеччини