Перший у світі пацієнт, якого вдалося вилікувати від ВІЛ, помер від раку. Йому було 54 роки, пише BBC Україна.
Американець Тімоті Браун (відомий як “берлінський пацієнт”) отримав імунітет до ВІЛ після пересадки кісткового мозку в 2007 році. Його вважали першим у світі пацієнтом, що подолав хворобу. Вірус не повернувся навіть після відмови від противірусних препаратів, і ВІЛ у Брауна більше не виявляли до кінця життя.
Міжнародне товариство боротьби зі СНІДом заявляло, що цей випадок дав світу надію на те, що лікування ВІЛ можливе. ВІЛ у Брауна діагностували в 1995 році, коли він навчався в університеті в Берліні. У 2007 році у нього виявили рак крові, відомий як гострий мієлоїдний лейкоз. Йому зробили пересадку кісткового мозку від донора, чий геном містив мутації в генах CXCR4 і CCR5, що позбавляють вірус можливості атакувати імунні клітини або значно уповільнюють його поширення.
CCR5 – це набір генетичних рецепторів, що створюють двері, через які потрапляє вірус імунодефіциту та інфікує клітини організму людини. Мутації ж CCR5 чинять опір ВІЛ.
Після лікування рівень ВІЛ в крові Брауна впав до невизначеного рівня, і він більше не потребував антиретровірусної терапії. Фактично він був “здоровий”. Але лейкемія повернулася на початку цього року, вона вразила головний і спинний мозок. Після 5 місяців боротьби з лейкемією Браун помер.
“З великим сумом повідомляю, що Тімоті помер … в оточенні друзів після п’ятимісячної боротьби з лейкемією, – написав у Facebook його партнер Тім Хьоффген. – Він присвятив життя тому, щоб розповісти історію свого лікування від ВІЛ, і став послом надії“.
Лікування Брауна було надто ризикованим і агресивним, щоб його можна було застосовувати в загальній практиці. Цей підхід також є надто дорогим.
Однак історія Брауна дала надію на одужання. На початку цього року лікарі підтвердили повне одужання від ВІЛ другої в історії людини – 40-річного британця Адама Кастільєхо. Він став відомий як “лондонський пацієнт”.
Кастільєхо жив з ВІЛ з 2003 року. Перемогти ВІЛ чоловіку допомогла пересадка стовбурових клітин кісткового мозку, яку йому зробили в рамках лікування раку.
“Хоч випадки Тімоті і Адама не є життєздатною великомасштабною стратегією лікування, вони стали вирішальним моментом у пошуках ліків проти ВІЛ“, – сказала професорка Шерон Левін, директорка Інституту Доерті в Мельбурні, Австралія.