У сучасному світі тренінги різноманітного спрямування стали рушійною силою просвітницької діяльності. Цей метод активного навчання, спрямований як на розвиток знань, умінь та навичок, а так само й на вирішення соціальних питань, визнано найефективнішим серед інших. Збільшити його ефективність допомагають  ініціативи учасників та учасниць тренінгу з проведення власних заходів з дотичних тем.

Саме тому Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед» спільно з громадською організацією «Взаємодія» та благодійною організацією «Мережа 100% життя. Запоріжжя» проводять конкурси  на проведення заходів для випускниць та випускників «Шкіл Толерантності».

Сьогодні настав час оголосити підсумки конкурсу для тренінгів, що проходили у 2017 році у Запоріжжі, а саме:

– «Школа Толерантності з питань СОГІ та ВІЛ», що проходила 03-05 липня 2017 року 

– «Школа Толерантності з питань ЛГБТ та ВПО», що проходила 18-20 серпня  2017 року

– «Школа Толерантності з питань ВПО та ЛЖВ», що проходила 11-13 вересня 2017 року

На розгляд конкурсної комісії було подано понад 15 робіт у категорії «Просвітницькі заходи», розрахованої на фахівців та фахівчинь сфери психології. У цій категорії учасникам та учасницям конкурсу пропонувалося подати проектну пропозицію на проведення заходу (або серії заходів), що стосувалися б тем вищезазначених тренінгів, які загалом, в короткостроковій перспективі, допоможуть домогтися позитивних змін у подоланні дискримінації у конкретному регіоні серед певної цільової групи.

Цього разу до конкурсної комісії входили:

голова громадської організації «Взаємодія» Ірина Куратченко;

голова благодійної організації «Мережа 100% життя. Запоріжжя» Ігор Литвин;

заступниця голови благодійної організації «Мережа 100% життя. Запоріжжя»  Ірина Дорошенко;

спеціаліст з адвокації правових питань ЄКОМ Юрій Йорський;

журналістка та співробітниця ЗОБФ «Гендер Зед» Тіна Собко;

PR-менеджер ЗОБФ «Гендер Зед» Дмитро Калінін.

За результатами відбору визначено чотирьох переможниць конкурсу.

Одна з переможниць –  студентка факультету соціальних наук та психології ЗНТУ Лілія Колебанова. Проект її просвітницького заходу під назвою «Калейдоскоп життя: історії в плейбек» допоможе людям зрозуміти, що в кожній події, яка відбулася з ними, в почутті та емоційному поштовху є ресурс до життя. Цільовою категорією «Калейдоскопу» є внутрішньо переміщені особи та люди, які живуть з ВІЛ.

Ось як представляє свій проект авторка:

«Реалізація проекту здійснюватиметься шляхом розігрування перформансів плейбек-театру, в ході якого цільова аудиторія отримує соціально-психологічну допомогу у вирішенні внутрішньоособистіних та міжособистісних конфліктів, можливість розвивати толерантність до історій та моделей поведінки інших учасників, коригувати власну картину світу. Перформанс плейбек-театру проводиться під керівництвом кондактора протягом однієї години, в ході якої актори розігрують історії учасників методом імпровізації».

На реалізацію своєї ідеї переможниця отримує 7200 гривень*.


Переможницею також стала практична психологиня Олена Бурко з міста Одеса. Її тренінг “ВІЛ та СОГІ – міфи та реальність” адресований студентству вишів.

«Моя мета – ознайомити студентство з поточним станом проблематики  ВІЛ/СНІДу в світі та Україні, сформувавши розуміння  шляхів  запобігання розповсюдженню ВІЛ та толерантне ставлення до ВІЛ-позитивних людей;     сформувати розуміння того, що лише здоровий спосіб життя, поведінка та  вчинки людей є гарантом запобігання ризику; розвинути особистісні якості, допомогти в розумінні та прийнятті особливостей своєї та протилежної статі; підвищити комунікативну та інформативну компетентність, задоволеність собою та іншими. Звичайно, необхідно також пояснити аудиторії різницю між ВІЛ та СНІД, між статтю та гендером, між гендерною ідентичністю та сексуальною орієнтацією, і – мабуть, найголовніше – розвіяти міфи та стереотипи щодо ВІЛ та СОГІ».

Переможниця отримує 3200 гривень* на проведення тренінгу.


Ще однією переможницею стала практичний психолог Наталія Сіліна з міста Нікополь Дніпропетровської області, яка запропонувала проведення тренінгу “Ми різні, але ми разом”. Цікавинкою її проекту є те, що захід розраховано одразу на вчителів, учнів/учениць та їх батьків/матерів.

Свою ідею Наталія мотивує так:

«Оскільки відношення дітей до проблем внутрішньопереміщених осіб формується через позицію дорослих, тренінг планується у формі активної взаємодії в триаді «педагог-батьки-дитина», що допоможе налагодити толерантні стосунки. Моя мета – формування в учнів, їх батьків та педагогів установки на толерантну поведінку щодо внутрішньопереміщених осіб».

На проведення тренінгу переможниця отримує 3200 гривень*.


Нарешті, ще одна перемога – у практикуючої психологині, викладачки психології Лариса Бутузової з  міста Житомира. Її проект – проведення власної  «Школи Толерантності до ЛГБТ» для студентів соціально-психологічного факультету ЖДУ ім. Івана Франка та проведення тематичного Форум-театру. 

«Доповненням до тренінгу з питань толерантності до ЛГБТ, з окремим акцентом на психологічних аспектах гендерної ідентифікації, стане проведення вистави Форум-театру з ЛГБТ-тематики із залученням студентів, які пройшли тренінгове навчання. У цьому нам допоможуть представники та представниці НУО «Союз ЛГБТ «Ти не один». Також буде проведене вхідне та вихідне опитування серед студентів щодо їх уявлень про ЛГБТ-спільноту, а про результати реалізації проекту буде повідомлено у соціальних мережах та на сайті університету».

На організацію та проведення заходів переможниця отримує 8400 гривень*.


*у суму винагороди входить податок на доходи фізичних осіб 18% та військовий збір 1,5%.