Підводячи підсумки року, що минув, паралельно з конкурсом для учасників та учасниць серії минулорічних тренінгів «Гендер та права жінок», Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед» проводив також конкурс й серед випускників та випускниць Шкіл Толерантності з питань ЛГБТ. З 6 по 25 грудня 2016 року на розгляд конкурсної комісії було подано понад 30 робіт у двох категоріях.

Перша категорія – «Кращий журналістський матеріал, що стосується ЛГБТ та/або сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності», розрахована на фахівців та фахівчинь сфери журналістики. За умовами конкурсу бажаючим пропонувалося підготувати та розмістити матеріал на відповідну тематику в друкованих, телевізійних або інтернет-медіа. Головними критеріями цієї категорії була збалансованість та відповідність конкурсного матеріалу стандартам журналістської етики та дотичність поданої у ньому інформації до тем, які підіймалися під час  тренінгу.

До конкурсної комісії у цій категорії разом з представниками ЗОБФ «Гендер Зед» також входили експерт та експертка:

спеціаліст з адвокації правових питань ЄКОМ Юрій Йорський

директорка ГО «Спілка молодих незалежних журналістів», регіональна представниця ІМІ, кандидатка наук з соціальних комунікацій Наталія Виговська

Друга категорія – «Заходи на ЛГБТ-тематику», розрахована на фахівців та фахівчинь сфери психології та соціальної роботи. У цій категорії учасникам та учасницям конкурсу пропонувалося подати проектну пропозицію на проведення заходу (або серії заходів), що будуть стосуватися ЛГБТ-тематики. Це міг бути тренінг, семінар, інформаційна подія, соціальний театр, чи будь-яка інша інтерактивна форма подачі інформації, які загалом, в короткостроковій перспективі, можуть допомогти домогтися позитивних змін у подоланні гендерної дискримінації у конкретному регіоні серед певної цільової групи. Заявники та заявниці могли здійснити свої заходи для соціальних працівників та психологів державних або неурядових організацій, шкільних психологів та психологинь, студентства вишів і т.д.

До конкурсної комісії у цій категорії разом з представниками ЗОБФ «Гендер Зед» входили експертка та експерт:

голова громадської організації «Взаємодія» Ірина Куратченко

спеціаліст з адвокації правових питань ЄКОМ Юрій Йорський

За результатами конкурсного комітету визначені переможці та переможниці конкурсу.

Так, у категорії «Кращий журналістський матеріал, що стосується ЛГБТ та/або сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності» одне з призових місць у Максима Пушкарьова з міста Мелітополя Запорізької області. Головний редактор порталу newsmax.com.ua, позаштатний кореспондент порталу newsliga.ru відзначився циклом публікацій про ЛГБТ-підлітків на порталі «Новости по максимуму», у який увійшли три матеріали: «Откровенная беседа с мамой 17-летнего гея», «Отец перестал со мной общаться, когда узнал, что я гей», «Зачем плодить ненависть в том месте, где могла бы быть любовь и поддержка». Звертаючись до думки психолога з приводу природи гомосексуальності, автор зазначає в одному з матеріалів:

«Хотелось бы обратиться к родителям ЛГБТ-подростков с тем, чтобы они не искали своей вины в этом вопросе. Гомосексуальность – это не нарушение в воспитании, не психическая патология, поддающаяся коррекции. Сексуальная ориентация – не следствие личностного выбора. Гомосексуальность, как и гетеросексуальность – варианты нормы. Это стремление нашего сердца любить и быть через этот акт счастливым. Родители, задумайтесь! Вы хотите, чтобы ваш сын или дочь были «нормальными» и внутренне расщепленными или счастливыми и внутренне целыми. Тот стыд, который вы можете испытывать, связан с влиянием на ваше сознание токсичных и устаревших предубеждений относительно гомосексуальности. Не понимая этого, вы можете, сами того не замечая, плодить ненависть в том месте, где могла бы быть любовь и поддержка. И это место самое прекрасное на земле. Это пространство Вашего Сердца».

Перемогу у цій категорії також у Вікторії Талашкевич з міста Кропивницького Кіровоградської області – спів-редакторки та журналістки сайту “Тусовка”, ведучої ток-шоу “Ми” на каналі “Кіровоград”, керівниці ГО “Прес-клуб реформ”. У своїй статті «​Голубой экран как “окно возможностей”» Вікторія підготувала для читачів та читачок підбірку сучасних кінематографічних робіт, автори яких через присутність у сюжеті ЛГБТ-персонажів змінюють суспільну думку щодо ЛГБТ-людей:

«Что такое голубой экран? Это всем привычный нам телевизор. Причем в данной статье мы имеем в виду не только «зомбоящик», но и монитор компьютера, который вроде бы позволяет больше свободы в выборе видеоматериалов для просмотра. А что такое «окно возможностей» или «окно Овертона»? Это технология по изменению отношения общества к тем или иным явлениям. В этой статье мы увидим один из этапов ее работы по отношению к общественному мнению об ЛГБТ-сообществе на примере всеми любимых телесериалов».

Стаття під простим заголовком «Разные люди» принесла перемогу Олені Андрющенко, практикуючій журналістці регіональної газети з міста Дніпро. У своїй публікації авторка знайомить читачів та читачок «Днепра вечернего» з чотирма нашими співвітчизниками та співвітчизницями, які визначають себе ЛГБТ-людьми. Наприкінці матеріалу Олена звертається до читачів та читачок:

 «Данный материал может спровоцировать многих читателей «Днепра вечернего» на дискуссию. Наша газета открыта к диалогу и готова продолжать эту тему в разных ракурсах. Однако от себя хочу добавить, что истории любви геев и лесбиянок такие же романтические и наполненные чувствами, как и у гетеросексуалов. Очевидно, что первым намного сложнее найти свое место под солнцем из-за неприятия общества. Во время интервью прозвучала мысль, что этот путь не выбирают, он – предопределен. Чувствовать себя в гармонии с собой гораздо важнее одобрения со стороны.

Некоторые герои отказались назвать свои фамилии».

Врешті, перемогу у цій категорії здобула й студентка факультету журналістики Запорізького національного університету Ірина Іванченко. Схилити прихильність конкурсної комісії до Ірини змусив матеріал під влучним заголовком «Насколько гомофобны украинцы и почему?», у якому авторка через опитування громадськості намагається відшукати відповідь на поставлене питання:

«Контрастные настроения присутствуют во всех сферах жизни украинцев. В политических, социальных рамках, в материалах СМИ нетрудно заметить и гомофобное, и толерантное отношение к ЛГБТ. Например, если Министерство экономического развития и торговли Украины присоединилось к Украинскому индексу корпоративного равенства 2016, что означает установление политики абсолютного равенства и толерантности, то МОН Украины рекомендует школам вводить курс по формированию семейных ценностей, предоставив для этого необходимую литературу, в которой понятия трансгендерности и гомосексуальности подаются как нечто противоестественное. Если Экспертный совет Комитет ВРУ проголосовал за законопроект «О гражданском партнерстве в Украине», который подразумевает и регистрированное партнерство для однополых семей, то некоторые нардепы ВРУ заявили, что нужно убрать понятия гендера и сексуальной ориентации из законопроекта о предотвращении насилия в семье. Проведение Маршей и Фестивалей равенства в стране тоже показали отношение украинцев к теме толерантности. В том же Запорожье церковь и местные активисты пытались предотвратить подобное мероприятие. Мы попробовали разобраться с уровнем и причинами гомофобии.

Для этого мы провели два опроса: всеукраинский на онлайн-платформе и локальный среди жителей Запорожья».

Переможці та переможниці будуть нагороджені грошовою винагородою у розмірі по 200 євро*.

У категорії «Заходи на ЛГБТ-тематику» одна з перемог – у практикуючої психологині Житомирського міського ліцею при ЖДТУ, тренерки та експертки ЖОМГО “Паритет” Тетяни Мараховської з міста Житомира. Її проект – тренінг під назвою «Сексуальна орієнтація та гендерна ідентичність: долаємо стереотипи». За мету тренінгу Тетяна визначила наступні позиції:

– ознайомити працівників соціально-психологічної служби з термінами, пов’язаними з сексуальною орієнтацією та гендерною ідентичністю;

– познайомити з алгоритмом надання консультативних послуг усім учасникам навчально-виховного процесу, пов’язаних з питаннями толерантності стосовно представників ЛГБТ та гендерної ідентичності людей;

– розвивати навички критичного мислення та вміння долати стереотипи, які існують з даної тематики.

Наступна перемога – у Олени Каліман, практичної психологині одного з навчальних закладів міста Кропивницького, психологині та засновниці ГО “Центр психологів-практиків”. “Всі діти любові” – так Олена назвала книгу для батьків ЛГБТ-сімей, презентацію якої учасниця й подала у якості конкурсної роботи. Її ідея – провести презентацію власної книги з інтерактивними видами роботи для практичних психологів закладів освіти, працівників соціальної сфери та громадськості:

«Через арт-терапевтичні методи та казкотерпію надати психологічні рекомендації, знайти пояснення для дитини незвичності її сім’ї, ролей батьків. Для батьків – потрібні слова для пояснення дитині та рекомендації по налогодженні ефективного спілкування».

Заключна перемога – у практикуючої психологині, авторки  метафоричних асоціативних карт Ірини Лебедь з міста Запоріжжя. Ірина запланувала ознайомити психологів та психологинь з системи освіти з ЛГБТ-тематикою та навчати їх психотерапевтичним технікам гештальт-підходу у роботі з представниками ЛГБТ, використовуючи метафоричні асоціативні карти, у два кроки:

1. Створення спеціальних метафоричних асоціативних карт для роботи з клієнтами із числа ЛГБТ.

2. Проведення тренінгу для шкільних психологів «Гомофобія як ідеологічне кліше в сучасному світі. Що очікує психолога в роботі з клієнтом та як ефективно використовувати метафоричні асоціативні карти в роботі з клієнтами із числа ЛГБТ» в м. Запоріжжя, тривалістю в 8 годин.

Авторки найкращих проектних пропозицій, поданих від психологів та соцпрацівників, отримають кошти на реалізацію своєї задумки у розмірі по 233 євро* кожна.

*у суму винагороди входить податок на доходи фізичних осіб 18% та військовий збір 1,5%.