На три дні – з 4 по 6 серпня – команда Запорізького обласного благодійного фонду «Гендер Зед» залишила задушне місто та вирушила на південь – ближче до моря.
Надалі ми могли б розповідати вам про легкий бриз та зоряні ночі, проте… Не все так просто, коли мова йде про активістів та активісток «Гендер Зед». У ці три дні 25 учасників та учасниць, більшість з яких входять до волонтерського активу «Гендер Зед», провели час біля моря з користю – долучилися до волонтерського тренінгу, організованого за підтримки Національного демократичного інституту (NDI).
Під час тренінгу з активізму учасники та учасниці згадали історію ЛГБТ-руху в Україні та не оминули найголовніші «веселкові» події України – від декриміналізації одностатевих відносин на початку 90-х до проведення наймасштабнішого Маршу Рівності у 2018 році. Звичайно, присутні пригадали й цьогорічну локальну подію – запорізький «Веселковий флешмоб», організований командою «Гендер Зед».
Друга частина тренінгу була присвячена практичним навичкам в активізмі, зокрема, організації мирних зібрань – публічних заходів, що не мають на меті жодної агресії. Їхнє проведення регулюється Конституцією України та Європейською конвенцією про захист прав людини.
На відміну від деяких пострадянских країн, у нашій державі такі акції мають не дозвільний, а повідомний характер – себто органи влади лише отримують повідомлення про час та місце події, але ніяк не погоджують та не втручаються в організацію проведення.
Втім, у цьому процесі є свої складнощі, наприклад, написання заявки про проведення мирної акції. Аби навчитися цьому, під час практичного завдання учасники та учасниці у групах писали заявки на проведення заходів – від локальних місцевих до масштабних всеукраїнських – як-от Маршу Рівності.
Окрім того, учасниці та учасники обговорили роль онлайн-флешмобів в активізмі на відомих прикладах (#яНеБоюсьСказати, #MeToo та #НеСтатистичнаПохибка), а також поділилися ідеями можливих інтернет-флешмобів.
Під час тренінгу учасники та учасниці обговорили феномен професійного вигорання, а також його причини, наслідки і шляхи подолання. Ця тема є неймовірно актуальною для будь-якого робочого колективу, особливо для волонтерів та волонтерок, які почуваються виснаженими після організації груп та інших активностей, що в результаті позначається на діяльності та психологічному самопочутті.
Як і більшість тренінгових проектів «Гендер Зед», волонтерський тренінг складався із двох частин – теоретичного блоку, а також практичних терапевтичних практик.
Під час цих практик учасники та учасниці сформували позитивне ставлення до власної діяльності, розвинули уміння знімати психоемоційне напруження, а також дізналися про нові техніки самоконтролю, самоорганізації.
Родзинкою заходу став незвичний квест відомими місцями Бердянська. Конверти із завданнями були заховані у визначних історичних та культурних місцях курортного містечка. Окрім питань з історії ЛГБТ-руху, організатори підготували і креативні загадки. Наприклад, на одній локації треба було знайти і сфотографувати людей в одязі кольорів «веселкового» прапора або заспівати на відео будь-яку пісню, неофіційно визнану гей-гімном. Учасники та учасниці виявили власну креативність, виконавши пісні співачок Бейонсе, Кайлі Міноуг, Мадонни та Lady Gaga.
Загальний шлях квесту перевищив 15 кілометрів. Учасники та учасниці поділилися враженнями про квест під час дискусії та підведення підсумків.
Отаким був тренінг біля моря ;-)