Сотні вчених понад 10 років досліджували різноманітні способи знизити захворюваність на ВІЛ-інфекцію, а то й вилікуватися від неї. І хоч ліків досі не знайдено, прорив у цій сфері відбувся у 2012 році, коли FDA (Food and Drug Administration, агентство Міністерства охорони здоров’я і соціальних служб США) підтвердило дію PrEP, а ВОЗ вперше випустила рекомендації щодо застосування антиретровірусних препаратів ВІЛ-негативними людьми у якості профілактики.

Що таке PrEP?

Отже, PrEP/ПрЕП (англ. Pre-exposure prophylaxis), який ще називають ДКП або доконтактною профілактикою – це революційний та інноваційний метод профілактики ВІЛ. Приймаючи такі ліки, людина мінімізує ймовірність отримати ВІЛ від партнера.

Кому він потрібен?

PrEP призначений для людей в ситуаціях та в періоди їхнього життя, коли вони можуть наражатися на високий ризик інфікування ВІЛ. Наприклад, це люди, які практикують ризиковану сексуальну поведінку, а також певні групи, що мають підвищений ризик інфікування ВІЛ. Серед них – ВІЛ-негативні партнери ВІЛ-позитивних людей (такі пари називають дискордантними), чоловіки, що практикують секс з чоловіками та працівники/працівниці секс-індустрії. Під ризикованою сексуальною поведінкою мається на увазі часта зміна партнерів та/або використання презервативів не постійно та не з усіма сексуальними партнерами.

З чого складається PrEP та як він діє?

PrEP це пігулки з двома діючими речовинами – емтрицитабіном та тенофовіром (англійською TDF/FTC). Потрапляючи всередину тебе ці речовини блокують фермент ВІЛ всередині клітин і не дають вірусу «копіювати» себе, збільшуючи кількість своїх часток в організмі. Важливо розуміти, що PrEP є саме профілактикою, а не ліками. За принципом застосування його можна з протизаплідними пігулками, які використовують для уникнення небажаної вагітності.

Тобто PrEP захищає від ВІЛ на 100%?

Згідно результатами численних досліджень, за умов щоденного та правильного прийому доконтактної профілактики, шанси отримати ВІЛ зменшуються у дев’яносто разів, тобто рівень захисту дорівнює приблизно 99%.

Вау! Тобто тепер презерватив мені більше не потрібен?

99% –  це все ж таки не 100%. Тож ми радимо використовувати презерватив у будь-якому разі, ба більше – не варто забувати про інші інфекції, що передаються статевим шляхом! Вони хоч і лікуються, та все ж можуть суттєво вдарити по твоєму здоров’ю та гаманцю.

Чи є PrEP повністю безпечним, чи він досі знаходиться на стадії випробувань?

Повномасштабні дослідження використання PrEP тривають у світі з 2004 року. У 2015 році ВОЗ рекомендувала застосовувати PrEP для профілактики ВІЛ серед певних груп населення. Його успішно застосовують у таких країнах як США, Австралія, Франція, Бразилія, Канада, Німеччина, Швейцарія. За роки досліджень та тестувань були виявлені поодинокі й украй незначні побічні ефекти. Перед прийомом PrEP людина обов’язково проходить безкоштовне обстеження, як і раз 3 місяці протягом прийому.

Скільки коштує PrEP?

Хоча річний курс пігулок коштує $14 000, у певних країнах його застосування покриває страхування або забезпечують благодійні фонди. Україна нещодавно стала однією з таких країн, тобто для тебе PrEP буде абсолютно безкоштовним.

Залишилися питання? Сумніваєшся чи потрібен він тобі? Чи вже хочеш його отримувати?

Якщо ти з Запоріжжя, звертайся до наших партнерів “Мережа 100 відсотків життя. Запоріжжя”! Контакти: 068-668-76-84, 050-694-26-01 (соціальна працівниця Олеся). Якщо ти з іншого населеного пункту в України, заповнюй контактну форму на сайті prep.com.ua та з тобою обов’язково зв’яжуться !

Якщо тобі здається, що ти наражаєшся на небезпеку інфікування, живеш у місці або належиш до спільноти із високим показником розповсюдженості ВІЛ-інфекції, то існує багато причин, через які варто розглянути можливість застосування ПрЕПу. Пам’ятайте, що людина з ВІЛ може роками жити, не знаючи свого ВІЛ-статусу та не відчуваючи жодних проявів захворювання, наражаючи на небезпеку своїх сексуальних партнерів(-ок). Кохайтеся, тестуйтеся, піклуйтеся та захищайте себе та оточуючих!

Не забувай, що в Гендер Зед ти можеш безкоштовно отримати презервативи, лубриканти, тестування на ВІЛ, сифіліс та гепатит C, та сейф-бокси для тебе та твого партнера, для цього зв’яжись із нами за допомогою контактної форми.