23 липня 2012 року в малій конференц-залі ОблСЕС відбулась прес-конференція з висвітлення актуальності проблеми розповсюдження вірусних гепатитів В і С у місті Запоріжжя та області, організатором якої виступив Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед». Захід відбувся за підтримки МФ «Відродження».
Доповідачами прес-конференції стали представники державних установ та неприбуткових організацій, які займаються проблематикою вірусних гепатитів в регіоні, та просто небайдужі до цієї проблеми, а саме:

  • Управління охорони здоров’я Запорізької ОДА,
  • Запорізька обласна СЕС,
  • Запорізька обласна інфекційна клінічна лікарня,
  • Запорізький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІД,
  • Запорізький обласний центр здоров’я,
  • Запорізький обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді,
  • Запорізьке обласне відділення благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД»,
  • Запорізька обласна організація Товариства Червоного Хреста України,
  • Комісія з питань здоров’я та соціального захисту населення.

За даними МОЗ, в Україні вірусними гепатитами інфіковано більш, ніж 2 млн. осіб, з яких близько 1 млн. 170 тис. — інфіковані вірусним гепатитом С. Однак, за підрахунками науковців, реальна картина з захворюваністю значно гірша: на одного офіційно зареєстрованого хворого припадає 5-6 незареєстрованих.
Вірусні гепатити можуть стати більш серйозною проблемою, ніж ВІЛ вже за декілька років. Важливий і той факт, що лікування сучасними препаратами на ранніх етапах захворювання є значно дешевшим за граничні стадії.

За словами Мілевського Ростислава Юрійовича, директора Запорізького обласного благодійного фонду «Гендер Зед», рівень захворюваності на гепатити в рази перевищує ВІЛ-інфекцію. Ще у березні 2011 року розпорядженням №206-р Кабінету Міністрів України була схвалена Концепція Державної цільової соціальної програми з профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів на період до 2016 року. Але далі, ніж затвердження цієї концепції нічого за останній рік не змінилося, а ситуація й надалі погіршується.

Надто дорогі діагностування та лікування цієї хвороби створюють ситуацію, за якої життя і виживання хворих залежить від їх власних фінансових можливостей. У свою чергу, переважна більшість українських сімей не спроможна самотужки покрити ці витрати, а нестача інформації про хворобу та шляхи її передачі значно ускладнює профілактику.

Стосовно питань профілактики інфікування вірусними гепатитами Волжин Юрій Миколайович, завідуючий епідвідділом Запорізької обласної СЕС, наголосив: «За останні роки вирішено питання забезпечення відділів лабораторної діагностики СНІДу, станцій переливання крові області достатньою кількістю тест-систем для дослідження донорської крові в повному обсязі. В той самий час, з 2007 року припинена централізована поставка вакцини проти гепатиту В для дорослих, та навіть медпрацівників. Разом з цим, внаслідок дефіциту коштів місцевих бюджетів, питання вакцинації проти вірусного гепатиту В медичних працівників з групи ризику в повному обсязі не вирішено».

Каптур Людмила Миколаївна, головний терапевт Управління охорони здоров’я ОДА, зазначила, що до проблеми вірусних гепатитів в нашому суспільстві панує легковажне ставлення, котре не відповідає її реальному масштабу.  Це характерно навіть для вже хворих людей.
Варто відзначити й той факт, що за останні роки має місце збільшення випадків захворюваності на вірусні гепатити серед медичних працівників (особливо у відділеннях гемодіалізу, хірургії, стоматології).

Про роботу Запорізького гепатологічного центру інфекційної обласної лікарні розповіла його завідуюча Іпатова Домініка Петрівна: «На сьогоднішній день в гепатологічному центрі при обласній інфекційній клінічній лікарні, до слова чи не найкращому в Україні, перебуває на диспансерному обліку з хронічними вірусними гепатитами понад 8000 хворих, і з них близько 200 — діти. При цьому мешканці міст і сільських районів Запорізької області становлять близько 20% від загальної кількості хворих.
Вірусні гепатити, в силу особливостей епідеміології, вражають, найчастіше, молодих людей, багато з яких за відсутності адекватного лікування гинуть до 40-45 років від цирозу або раку печінки».

«На жаль, у жодній ЦРЛ області в лабораторіях немає імуноферментних аналізаторів для проведення серологічних методів дослідження, котрі визначають маркери вірусних гепатитів. Практично для всієї амбулаторної групи хворих, цей вид досліджень проводиться за гроші пацієнтів в приватних лабораторіях.
При відсутності платоспроможності пацієнта, це, безсумнівно, ускладнює своєчасну діагностику вірусних гепатитів і не завжди дозволяє лікарю визначити динаміку перебігу хвороби та правильну тактику супроводу хворого», — так відзначила головний позаштатний інфекціоніст УОЗ ОДА Іванова Ірина Борисівна.

На завершення прес-конференції виступила депутат Запорізької міської ради, член комісії з питань здоров’я та соціального захисту населення Гальчинська Зінаїда Миколаївна, викликавши своїм виступом жваву дискусію, адже представила конструктивну критику профілактичних заходів стосовно попередження інфікування вірусними гепатитами та брак фінансування цієї проблеми: «Стоматологічні кабінети, манікюрні салони сьогодні абсолютно безконтрольні. На власні очі бачила, як проводиться так звана «дезінфекція» інструментарію — це і дезінфекцією не назвеш! Те, що санепідслужба повинна попереджати про перевірку за 10 днів є абсолютно безглуздою нормою законодавства. Ми вже бачимо катастрофічні наслідки бездіяльності держави у цьому напрямку. Що ж буде за кілька років?!..»

P.S.:

В рамках заходів до Всесвітнього дня боротьби з гепатитами, 28 липня 2012 року на Алеї трудової слави з 10:00 до 17:00 відбудеться вулична акція «Вимагаємо лікування!», під час якої  волонтери надаватимуть усім бажаючим консультації з питань вірусних гепатитів, розповсюджуватимуть інформаційні матеріали та презервативи. Крім того, збиратимуться підписи під зверненням до прем’єр-міністра України та керівництва регіону про необхідність впровадження програми з доступу до діагностики та лікування вірусних гепатиів.
Також, в рамках акції всі бажаючі зможуть проконсультуватися та пройти безкоштовне тестування на наявність вірусів гепатиту С, В, ВІЛ та сифілісу. Для цього буде встановлено окремий намет з професійними лікарями.