З 18 по 20 серпня у Запоріжжі відбувся тренінг «Школа Толерантності з питань ВПО та ЛГБТ», розрахований на діючих психологів та психологинь, а також студентів та студенток відповідних факультетів старших курсів вищих навчальних закладів.
За підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні, захід спільно організувала команда Запорізького обласного благодійного фонду «Гендер Зед» та громадської організації «Об’єднання психологів та психоаналітиків «Взаємодія».
Взявши участь у заздалегідь оголошеному конкурсному відборі, за його результатами до участі у «Школі Толерантності» долучилися психологи та психологині з різних куточків України – Донеччини, Вінниччини, Дніпропетровщини, Харківщини, Сумщини, Житомирщини, Полтавщини, Івано-Франківщини та Запорізької області.
Під керівництвом досвідчених психотерапевтів/ок, у першому інформаційному блоці учасники та учасниці тренінгу розглянули базову інформацію стосовно ЛГБТ, сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності (СОГІ), феномену гомосексуальності та трансгендерності. У другому блоці учасників та учасниць поінформували про існуючі міфи та стереотипи щодо представників/ниць ВПО, питання інтеграції ВПО у місцеву громаду, етичні норми під час роботи з такими людьми. Окремим питанням у теоретичній частині тренінгу було вживання коректної лексики стосовно вищезгаданих соціальних груп.
Не обмежуючись самими лише теоретичними питаннями, учасники та учасниці також виконали низку практичних завдань, під час чого оволоділи навичками консультування представників/ниць ЛГБТ та ВПО.
У рамках тренінгу психологи та психологині також здійснили два стаді-візити. Перший – до офісу «Гендер Зед», де спочатку гостей ознайомили з принципами та особливостями роботи громадського ЛГБТ-центру, а опісля усі охочі мали змогу поспілкуватися з «живими книгами» та співробітниками/цями фонду.
Другий візит – до «Об’єднання психологів та психоаналітиків «Взаємодія». Тут представники/ниці організації розповіли про результати проектів, які були реалізовані в організації для ВПО, а також про поточні проекти – зокрема, про «Створення ресурсного центру допомоги жінкам — м. Запоріжжя» та «Економічні можливості постраждалим від конфлікту» та інші.
З психологами та психологинями зустрілася радниця Міністерства соціальної політики України з питань ВПО в Запорізькій області Анастасія Перепелиця. Вона розповіла про те, що станом на 10 серпня у Запорізькій області зареєстровано 54 тис. внутрішньо переміщених осіб. Серед них — близько 12 тис. осіб працездатного віку, близько 10 тис. дітей, близько 28 тис. пенсіонерів, трохи більше 2 тис. — людей з інвалідністю.
Однією з ключових постанов Кабінету Міністрів України про соціальні виплати для ВПО є так звана «Постанова №365», яку громадські та правозахисні організації оскаржують, вважаючи дискримінаційною.
На думку представників/ниць організації, сьогодні існує цілий ряд інших дискримінаційних нормативно-правових актів. Пересічний український пенсіонер може вільно пересуватися країною, користуватися звичайним пенсійним посвідченням, обслуговуватися у будь-якому зручному йому банку. А пенсіонеру-переселенцю потрібен для цього певний документ, не такий як у всіх — електронне пенсійне посвідчення. Пенсіонер-ВПО може обслуговуватися лише у «Ощадбанку». Крім того, його будуть кожні півроку перевіряти, проводити «фізичну ідентифікацію» — досить принизливу процедуру, яка доводить, що «він це він». Пенсіонер-переселенець не може більше 60 днів перебувати поза територією, де він зареєстрований — під загрозою втратити пенсії на півроку. «Це і є дискримінація: застосування до однакових за статусом людей різних правил» — пролунало під час зустрічі.
По закінченню тренінгу усі учасники та учасниці заходу отримали сертифікати про участь у тренінгу. У подальшому кожен та кожна матимуть змогу позмагатися між собою у тематичному конкурсі міні грантів.