За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно 357 млн осіб інфікуються однією з чотирьох інфекцій, що передаються статевим шляхом – хламідіозом, гонореєю, сифілісом або трихомоніазом. У цьому сумному рейтингу Україна посідає далеко не останнє місце: за даними МОЗ в Україні щорічно реєструється близько 400 тисяч нових випадків сифілісу, гонореї, хламідіозу, герпесу, трихомонозу тощо. Тож у цій статті поговоримо про так звані «венеричні хвороби», або, якщо висловлюватися коректно, – про інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).

ІПСШ – це інфекції, які поширюються в результаті сексуальних контактів, включаючи анальний, оральний та вагінальний секс. Існує понад 30 бактерій, вірусів і паразитів, які передаються статевим шляхом. З найбільшою захворюваністю пов’язані 8 з них, а саме:

  • сифіліс;
  • гонорея;
  • хламідіоз;
  • трихомоніаз.

Вищенаведені інфекції сьогодні успішно лікуються в Україні та світі. Інші 4 – невиліковні, але завдяки лікуванню їх вплив можна зменшити до мінімуму. Це:

  • гепатит В;
  • герпес;
  • вірус імунодефіциту людини (ВІЛ);
  • вірус папіломи людини (ВПЛ).

Чому ІПСШ дійсно небезпечні?

  1. Вони слугують причиною важких хронічних захворювань органів сечостатевої системи і всього організму в цілому;
  2. Інфекції можуть привести до імпотенції і безпліддя (як чоловічого, так і жіночого);
  3. Можлива передача новонародженим і дітям;
  4. ІПСШ в 10 разів підвищують ризик інфікування ВІЛ;
  5. Інфікування створює додаткове навантаження для імунної системи і погіршує стан ВІЛ-позитивних людей.

Наводимо основні ознаки та симптоми ІПСШ, на які потрібно звернути увагу і обов’язково звернутися за діагностикою та консультацією до лікаря:

  1. Поява відчуття печіння і болю при сечовипусканні;
  2. Наявність будь-яких виділень із статевого члена;
  3. Поява будь-яких висипань на статевих органах;
  4. Тяжкість, поколювання, біль внизу живота;
  5. Передчасне або затягнуте сім’явиверження;
  6. Збільшення лімфовузлів;
  7. Поява на шкіріабо на слизових оболонках плям, виразок, бульбашок.

У будь-якому разі, варто пам’ятати:

  • Сьогодні ІПСШ успішно лікуються;
  • Рання діагностика і подальше лікування запобігають довготривалим наслідкам ІПСШ (хронічні ускладнення, сексуальні порушення, безпліддя);
  • Багато ІПСШ можуть протікати приховано і не проявлятися впродовж значного часу;
  • Під час одного незахищеного статевого контакту можна заразитися кількома інфекціями;
  • Перерваний статевий акт не захищає від ІПСШ;
  • Заразитися ІПСШ можна і при оральному сексі. На слизовій можуть бути мікропошкодження, невидимі оку;
  • Правильне використання якісних презервативів надійно захищає від ІПСШ.

Найпоширеніші ІПСШ:

  1. Сифіліс. Сифіліс має хвилеподібний перебіг, за якого періоди загострення чергуються з «прихованими» періодами, коли симптоми хвороби малопомітні. Збудником сифілісу є спіралевидні мікроорганізм (спірохета), його наукова назва – «бліда трепонема». Вона проникає в організм людини через найдрібніші, часто непомітні пошкодження шкіри і слизової. 
    Основний шлях передачі – статевий. Можливо також інфікування через поцілунки і при оральному сексі (якщо на слизових є мікропошкодження), а також через кров (наприклад, при ін’єкції). Стійкого імунітету до сифілісу немає, і можливе повторне зараження. Від моменту зараження до появи перших ознак хвороби проходить, як правило, близько трьох тижнів.
    Сьогодні сифіліс успішно лікується, головне – вчасно його діагностувати і почати лікування якомога раніше.
  2. Гонорея. Це інфекційне захворювання з ураженням сечостатевих органів, слизової порожнини рота і прямої кишки.
    Основний шлях передачі – статевий. Можливе також інфікування при користуванні спільними з хворим предметами гігієни, білизною. Імунітет при гонореї не формується, тому після лікування можливе повторне зараження. Основні симптоми: свербіж і печіння в області статевого члена, почервоніння, набряклість, виділення при натисканні блідо-жовтого або жовтувато-зеленого гною, біль при статевому акті і сечовипусканні.Гонорея добре піддається лікуванню, особливо на ранньому етапі, але, якщо лікування не почати вчасно, то гонорея може викликати серйозні ускладнення.

Існують також такі інфекції як трихомоноз, хламідіоз, мікоплазмоз і уреаплазмоз та багато інших. Усі вони мають свої характерні симптоми та наслідки. Та пам’ятай, що більшості наслідків можна уникнути у разі вчасного обстеження і раннього лікування.

Якщо ти хочеш дізнатися більше, звернись до нас за допомогою контактної форми на сторінці «Здоров’я» і ми надамо тобі професійну та анонімну консультацію. Не забувай, що у нас ти також можеш безкоштовно отримати презервативи, лубриканти, тестування на ВІЛ, сифіліс та гепатит C, та сейф-бокси для тебе та твого партнера.