При згадці про насильство в сім’ї чи не кожен та кожна з нас уявлятимуть чоловіка, що чинить насильство над жінкою. І лише дехто спершу згадає про дітей, які, нажаль, так само вразливі до насильства. Запобігти насильству по відношенню до дітей, поінформувати про альтернативні навички виховання та ознайомити з гендерними ролями у контексті сімейної системи і міфами, які викликані гендерними установками – такими були цілі дводенного тренінгу під темою «Формування сталої позиції щодо недопущення насильства як методу виховання у сімейній системі», організованого психологинею Марією Гречаник.
Марія – учасниця одного з тренінгів «Гендер та права жінок». Реалізувати свій задум вона змогла, отримавши грант за перемогу у категорії «Просвітницькі заходи» конкурсу Запорізького обласного благодійного фонду «Гендер Зед» для учасників та учасниць минулорічних тренінгів.
Власний тренінг Марія Гречаник адресувала практичним психологам/иням, соціальним працівникам/цям та студентству відповідних факультетів. Під час тренінгу, організованому на одному з майданчиків міста Запоріжжя, їм була надана необхідна інформація про поняття домашнього та гендерно-обумовленого насильства; механізми здійснення дискримінації, в т.ч. на основі гендерних стереотипів та гендерних установок; головні закономірності та особливості функціонування сімейної системи, наявність певних аспектів її розвитку. Також учасників/ць було ознайомлено з причинами застосування насильства як методу виховання. Серед інших учасники/ці розглянули й причини вигоряння батьків, навички ненасильницької комунікації. Отримані знання при цьому підкріплювались практичними вправами.
Однією із тем організатори, психологи Марія Гречаник та Євген Гречаник вирішили розглянути тему “Емоційне вигорання людини, зокрема вигорання батьків”. Це питання висвітлювала експертка, психологиня-психоаналітик Ірина Куратченко.
– Це був неймовірний досвід – робота у форматі підтримки, розуміння та відкритого простору для взаємодії! Два дні потужної праці та емоцій! – говорить Марія Гречаник. – Суспільство має знати, що насильство не можна використовувати як метод виховання, виправдовуючись при цьому гендерними стереотипами та установками. Від мене величезна подяка Гендер Зед – ви допомагаєте змінити наше суспільство!
Учасники та учасниці активно включилися у роботу, проявляли ініціативу та зацікавленість. По завершенні семінару присутні відзначили актуальність тематики та доступність окресленого шляху для подальших дій та змін. Два дні тренінгу пройшли в позитивній, активній та доброзичливій атмосфері.
По закінченню роботи усім учасникам та учасницям було надано літературу та інфографіку з матеріалами тренінгу.