Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя оголосив вирок у справі запорожця, який кинув вибуховий пристрій у натовп 16 травня 2018 року. Засуджений отримав покарання у вигляді штрафу в розмірі 17 тисяч гривень. Також він має сплатити витрати на проведення експертиз.

 

ЩО СТАЛОСЯ?

16 травня 2018 року біля приміщення Запорізької міської ради проходила мирна акція з нагоди Міжнародного дня протидії гомофобії та трансфобії — «Веселковий флешмоб». Захід майже добіг кінця, коли невідомий кинув в учасників та учасниць невідомий предмет. Пролунав вибух. Один з працівників поліції отримав травму стегна, а журналіст, що працював на акції, тимчасово втратив слух та отримав садно на руці. Правоохоронці затримали чоловіка, який тікав після вибуху.

061.ua

 

ЯК ВІДБУВАВСЯ СУДОВИЙ РОЗГЛЯД?

Аж до останнього засідання обвинувачений свою провину не визнавав — мовляв, проходив повз, почув вибух та “побіг, коли всі побігли”. Вже потім він кардинально змінив свої свідчення, пояснивши, що під час мирної акції нібито знайшов у кишені петарду і кинув її в учасниць та учасників акції, тому що мав негативне ставлення до ЛГБТ-людей.

«Петарда була маленька, така, як діти кидають», ­ пояснив обвинувачений. «Але ж ви не дитина», –  зауважила суддя. На що чоловік відповів, що «Христос казав, щоб всі люди були дітьми».

Також обвинувачений додав, що під час інциденту перебував у стані афекту.

 

ЯКИЙ ВИРОК ОГОЛОСИВ СУД?

Зважаючи на визнання провини підсудним, сторона обвинувачення та потерпілі просили застосувати до чоловіка мінімальне покарання — штраф у розмірі до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

Одна з потерпілих зазначила, що не вірить в щирість зізнання: «Для мене неприйнятно, що в наші дні люди в демократичному суспільстві можуть просто проявити свою позицію, а одна людина кинула петарду і відчуває себе добре». Інший потерпілий додав: «Обвинувачений аргументував свою позицію тим, що таку акцію побачать діти. Але немає жодних досліджень, які б підтверджували, що якщо діти побачать подібні збори, вони в майбутньому стануть представниками та представницями ЛГБТ».

Втім, з огляду на те, що обвинувачений не попросив вибачення у постраждалих, а лише формально зізнався у порушенні закону, суд вирішив застосувати суворіше покарання, збільшивши суму штрафу до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17 тисяч гривень. Крім того суд зазначив, що покарання має на меті перш за все виправлення винного, а також запобігання подібних агресивних дій у суспільстві.

061.ua

 

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?

Подібна справа – одна з небагатьох в Україні, коли після утисків ЛГБТ-спільноти, винні отримують покарання.

«Це дійсно прецедент. Злочин на ґрунті ненависті був кваліфікований за іншою статтею, але отримав логічний фінал. Головне в цьому – навіть не те, який вирок. Україна має побачити, що в нас дійсно є уразливі групи, які потребують підтримки. До того ж, на акції було багато людей, які не належать до ЛГБТ. Працювали ЗМІ, прийшли небайдужі запорожці та запорожанки з дітьми, а також були випадкові перехожі. Постраждати міг кожен. Тому дуже важливо довести справу до кінця» –  відзначив Костянтин Андрєєв, який під час акції знімав усе, що відбувалося.

У свою чергу директор “Гендер Зед” Ростислав Мілевський зазначив, що в сучасній Україні дуже важко розглядати судові справи, в яких є мотив ненависті:

«В правових країнах подібні злочини легко кваліфікувати і розслідувати. Але через недосконалість правової системи України, такі випадки зводяться до «хуліганки» або інших статей. Втім, ми погоджуємося з вироком і задоволені, що суд відзначив те, що обвинувачений навіть під час останнього слова дозволяв собі образливі ремарки щодо ЛГБТ-спільноти та не поросив вибачення. Саме через це покарання і було збільшено»


Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед» вдячний правозахисному ЛГБТ-центру «Наш світ» за правову допомогу протягом судового процесу, а також усім, хто підтримував нас під час засідань.