Вчора, 15 травня 2019 року, у Запоріжжі відбувся Веселковий Флешмоб, який організовується Запорізьким обласним благодійним фондом «Гендер Зед» щорічно, напередодні Міжнародного дня проти гомофобії і трансфобії.

До участі у заході долучилися активісти та активістки, волонтери та волонтерки Гендер Зед, батьки ЛГБТ-людей та мешканці і мешканки міста, для яких «права людини» є не просто словосполученням. На офіційному рівні у флешмобі брали участь також представники ОБСЄ та Моніторингової місії ООН з прав людини, представники посольств Німеччини та США

Сформувавши колону, понад 80 учасників та учасниць флешмобу пройшли зовсім невелику відстань на площі перед Запорізькою обласною універсальною науковою бібліотекою — приблизно сто метрів. Проте, невеличкий у фізичному вимірі марш — неоціненний у соціокультурній площині. З кожним кроком, кожним вигуком правозахисних гасел, кожен та кожна у колоні заявляли про свою присутність. «Наша традиція — це свобода», «Україна —  єдина, і ми — її частина!» — лунало на акції, і ці гасла у повній мірі відображають прагнення до забезпечення рівних прав для усіх громадян.

Фото сайту 061.ua

Не дивлячись на те, що Веселковий Флешмоб проходить у Запоріжжі вже декілька років поспіль, публічно анонсованим захід став лише минулого року. Нагадаємо, у травні 2018 року, під час мирної акції біля ратуші невідомий жбурнув у натовп петарду, від якої тілесних ушкоджень зазнав поліцейський та учасники акції. Чоловіка одразу ж затримали і лише у січні цього року суд постановив обвинувальний вирок зі штрафом у 17 тисяч гривень.

Саме загрозами безпеці учасників та учасниць мирної акції з боку радикально налаштованих груп зумовлена велика кількість поліцейських та нацгвардійців, що охороняли периметр місця проведення. До того ж, саме місце проведення Веселкового Флешмобу двічі змінювалося. Спочатку, за декілька днів до заздалегідь анонсованої акції з визначеною локацією, свої масові заходи у тому ж місці заявили представники релігійних об’єднань. Організаторами флешмобу змінили локацію – задля уникнення можливих сутичок. Наступне місце проведення вдруге довелося змінити — з огляду на реальні загрози ескалації радикалами.

Попри все, завдяки ефективно налагодженій комунікації з правоохоронними структурами, захід відбувся без порушень громадського порядку.

З кожним роком  Веселковий Флешмоб стає все більш масовим та відкритим. Кожен крок, який ми зробили тут — це підтвердження нашого прагнення до рівності для усіх українців та українок, незалежно від їх сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичності. Все більше людей, які не відносять себе до ЛГБТ, усвідомлюють, що право на кохання та шлюб, право на власну родину надані людині від народження та не можуть обмежуватися диктатурою ненависті до інакшості. ЛГБТ-люди не вимагають для себе привілеїв чи особливого ставлення, а лише прав, які гарантовані усім громадянам України Конституцією — саме тому ми сьогодні тут, — відзначив під час акції директор «Гендер Зед» Ростислав Мілевський.