31 серпня та 1 вересня у Запоріжжі відбувся один з найбільших фестивалів східної України – Khortytsia Freedom. Крім музики та фуд-корту відвідувачів та відвідувачок чекали багато сюрпризів. Один з них – Алея громадських організацій та інтерактивна мапа Запоріжжя 2030. Її створили дев’ять громадських організації, зокрема і Гендер Зед.

Активісти та активістки намагалися показати, яким може стати наше місто, якщо об’єднати зусилля громади влади та громадського сектору. Так вийшла експозиція Запоріжжя майбутнього – з добудованими мостами, вирішеними екологічними питаннями та, звісно, безпечними маршами рівності. Містяни та гості міста могли потрапити в імпровізовану машину часу та подивитися, що нас чекає вже за 10 років. Доповнювала враження аудіо-екскурсія, яка пояснювала, яким важким був шлях до цієї версії майбутнього. Ось уривок із аудіо-гіда: «… У це важко повірити, але у далекому 2020-му ще існували диваки, які вірили у те, що гомосексуальність  –  це «хвороба», що це «ненормально», і її можна якимось чином «пропагувати» чи «вилікувати». При цьому учасники та учасниці акцій просто хотіли привернути увагу на проблеми гомофобії та несприйняття інакшості. І робили це мирним шляхом. На щастя ті часи давно в минулому!…»

Після екскурсії у 2030 рік усіх бажаючих чекав музей з раритетами з 2020 року. Він повертав людей до «суворої реальності» – адже в якості «експонатів» пропонував розкидані пластикові пляшки та поліетиленові пакети, захаращені вулиці з вивісками пивних магазинів, електронних казино, ломбардів та навіть обшарпане вікно. Були також і натяки на стереотипи, що панували у суспільстві 2020-х років: зі стелі звисали стікери з гендерними стереотипами, а на величезному ватмані були намальовані поліцейські, які охороняють мирні зібрання, присвячені правам людини для ЛГБТ. Не обійшлося без «дружніх пігулок», які допомагали «лікувати» гомофобію і трансфобію.

«Ми дякуємо нашим волонтерам і волонтеркам, які протягом трьох днів приходили у наш офіс та допомагали створювати інсталяцію. Ми об’єдналися аби показати, яке майбутнє ми хочемо бачити за десять років. Ми невпинно рухаємося до нього. Тому наступні покоління будуть дивуватися, що у кінці 2010-х марші рівності забороняли або намагалися зірвати. Ми об’єднуємося із громадськими організаціями, бо всі розділяємо принципи інклюзії, рівності і толерантності», – відзначив координатор ком’юніті-центру фонду «Гендер Зед» Костянтин Андрєєв.

«Це маленький крок для людини, але величезний стрибок для всього громадського сектору. Ми об’єднали 10 громадських організацій, щоб побудувати місто нашої мрії та розповісти про це гостям Khortytsia Freedom», – прокоментувала координаторка проекту, представниця креативного простору «Edison Space» Ольга Мішевська.

Крім Гендер Зед до проекту долучилися організації Edison Space coworking, Запорізький обласний центр молоді, Дзиґа, Спільно HUB, Zpspace, Cultprojector, Свідоме Місто, Платформа Дві Башти і GG Weekends. Організація локації стала можливою за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся!» (USAID/Pact).