З 24 по 26 жовтня Запорізький обласний благодійний фонд «Гендер Зед» за підтримки посольства Королівства Нідерландів в Україні провів триденний навчальний тренінг для студентства факультетів журналістики місцевих вишів та вже практикуючих медіа-фахівців та фахівчинь.

Захід був присвячений питанням ґендерної нерівності та прав жінок і відбувався у сакральному місці Запоріжжя — на острові Хортиця. До вибору місця проведення тренінгу організатори підійшли вельми креативно, адже сама локація готелю змушувала розгвинтити багатовіковий стереотип про те, що раніше жінкам не було місця у колисці Запорізького козацтва — на Хортиці!

Тож творча спільнота у кількості більше двадцяти осіб, ранком 24 жовтня, прибули до готелю «Пектораль».

Сучасна українська реальність є такою, що чимало хто або ж не сприймає жіночий рух, або ж ставиться до нього як чогось абстрактного, того, що їх не стосується. Та все ж за декілька століть постійної активності феміністичний рух зробив права жінок більш окресленими. Тому завдання тренерок та тренерів на цьому амбітному проекті полягало саме в тому, щоб зробити їх більш досяжними. А медійна спільнота якраз є надважливою у формуванні суспільної думки.

Організатори спланували теоретичну частину тренінгу таким чином, щоб спершу присутні зрозуміли дефініції понять «гендер» та «стать». Далі учасники розглянули ґендерні стереотипи та проблеми надання рівних прав та — що не менш важливо — рівних можливостей, адже за словами Анни Шаригіної, віце-президентки Харківської Громадської організації «Сфера» та однієї з тренерок Школи, надання рівних прав ще не гарантує рівних можливостей для жінок.

В процесі роботи присутні ґрунтовно розглянули дискримінацію та сфери її прояву; дізнались як конструюється ґендер, як зароджуються ґендерні стереотипи у родині, на роботі, в суспільстві; яким є зв’язок між ґендерними стереотипами, дискримінацією та насиллям над жінками. На останок була змога відпрацювати отримані знання у практиці вживанні ґендерованої мови.

Протягом трьох днів, дівчата та хлопці, що були присутні на тренінгу, мали змогу самовиразитись, гаряче подискутувати та поринути у творчу атмосферу, яка була для нас професійно спланована.

Теоретична частина органічно переходила в кава-брейки, руханки, й знову повертала до проблем ґендерних відносин у суспільстві.

Як кінцевий результат від отриманої інформації двома творчими командами було створено окремі соціальні медіапродукти на актуальні проблеми сьогодення: про боротьбу з подвійними стандартами та про боротьбу з патріархальністю системи.

Варто зазначити, що організатори та організаторки під час роботи над створенням відеороліків постійно підтримували амбіції акторського та режисерського колективу усвідомленням того, що доробок кожної та кожного вартий якнайменш номінації «Оскар», а щонайбільш — Канського Лева та червоної доріжки.

При фінальному перегляді відзнятих відео, а згодом і дискусії по отриманим враженням, присутні мали змогу поринути у висвітлену проблему та виказати особисте ставлення до неї.

Після урочистого підбиття підсумків, вручення сертифікатів та навчальної літератури по темі вже майже породичалі  школярки та школярі толерантно та зі смутком роз’їхались по домівках. Та вже зі сталим усвідомленням того, що права людини стосуються не когось окремо, а кожної та кожного з нас!

ОЛЕНА ЖУЛАНОВА

Та, якій пощастило бути там

Переглянути відеороботи учасників Школи толерантності можна нижче

А також фотогалерея до матеріалу