У Нідерландах одностатеві шлюби легалізували ще у 2001 році. Але є певні питання. Наприклад, чи є така можливість у членів королівської родини, які повинні мати наступника престолу королівської крові. Запиту з боку королівської родини на це поки не було, пише Новое время
Дискусія почалася через відкрите запитання одного з депутатів парламенту, який працює над теоретичною частиною цього закону. Як повідомив прем’єрміністр країни, члени королівської родини зможуть вступати в одностатеві шлюби так само, як і інші мешканці.
Місцева жителька Нідерландів Олена Дамен в інтерв’ю Радіо НВ розказала про ці зміни детальніше.
— Як сприймають цю новину у суспільстві?
— Усі позитивно на це реагують, немає протесту та спротиву. Звичайно, є різні думки, але треба тут пожити, щоби зрозуміти, що Нідерланди — це дуже ліберальна, відкрита демократична країна і тут сприймають усі погляди. Чим би ти не цікавився, що б ти не робив, кого б ти не кохав, це все сприймають і толерують.
Питання одностатевих шлюбів — це вже давно не проблема, і ось постало питання про одностатеві шлюби в королівській родині. Я можу сказати, що останні два роки король і королева всіляко підтримують ЛГБТ-спільноту. Люди кажуть: «Заради Бога, нехай собі буде щасливою, відчепіться від дитини, нехай із ким хоче, з тим і одружується».
— На прикладі інших королівських родин у світі ми бачимо, що іноді спадкоємцям доводиться відмовлятися від престолу заради свого особистого життя. Королівська родина підтримує ЛГБТ-спільноту, але чи залишаються якісь неписані правила, які не дозволяють королівській родині жити так само, як усім іншим родинам у Нідерландах?
— Звичайно, королівська родина залишається королівською родиною. Але я маю вам сказати, що, наприклад, самого Віллема-Олександра, коли він ще був принцом, часто бачили на вечірках із пивом у руках. Преса все це дуже висвітлювала. Потім він одружився з Максимою, яка з Аргентини, не з королівської родини. Виходячи з цього, можемо сказати, що тут усе не так суворо, не так консервативно, і нічого такого в цьому голландці не вбачають.
— Нині спадкоємицею престолу є принцеса Амалія, старша донька, їй буде 18 років цієї зими. Тобто це визначення, чи можуть королівські особи вступати в одностатеві шлюби, воно мало би стосуватися її. Чи ви розумієте, чому ця дискусія виникла зараз? Вона стосується когось конкретного?
— У грудні Амалії виповниться 18. Як це все почалося? Один із політологів взявся писати про неї біографічну книжку, і теоретично розгорнув багато тем, одна з яких була шлюб. А раптом Амалія гомосексуальна людина? А якщо раптом вона захоче одружитися з жінкою? Усе це постало в одній із книг, і журналісти це підхопили, поставили питання прем’єрові, і йому довелося викручуватися, давати відповідь на запитання. Так усе почалося.
Хоча прем’єр визначає, що Конституція ґрунтується на правонаступництві, тобто хтось має наслідувати трон. А з іншого боку — одностатеві шлюби вже давно дозволені. Тобто виникає дискусія, колізія, яку, можливо, колись у майбутньому доведеться вирішувати.