Влада Шотландії розробила й оприлюднила рекомендації щодо підтримки трансґендерних дітей у школах. Консервативні медіа їх розкритикували, тоді як ЛГБТ-організації заявили, що вони допоможуть подолати цькування трансґендерних школярів, передає Громадське.

Рекомендації були оприлюднені в четвер, 12 серпня. Документ зокрема охоплює теми камінґ-ауту, цькування, питання самовизначення дитини та її підтримки.

Автори рекомендацій стверджують, що людина може усвідомити свою приналежність до ЛГБТ-спільноти в будь-якому віці, тому в разі, якщо учень говорить про свою трансґендерність, це потрібно сприймати серйозно. Зокрема вчителям радять не говорити про камінґ-аут учня чи учениці без його згоди (зокрема й батькам), а також говорити, що це тимчасове явище. А ще — спитати в учня/учениці, які займенники та ім’я їм комфортніше використовувати. Також рекомендується дозволяти трансґендерним школярам самим обирати, якими вбиральнями чи роздягальнями їм комфортніше користуватися (за можливості школи можуть обладнати ґендерно-нейтральні туалети й роздягальні).

Окремо автори рекомендацій згадують про цькування трансґендерних школярів — у контексті цькування загалом. Там наголошується, що всі такі випадки треба ретельно розслідувати, а з кривдниками — передусім поговорити, щоб зрозуміти, чому вони так чинять. Підтримувати трансґендерних школярів учителі можуть, наводячи «справжні приклади з життя» — зокрема сестер Вачовських, режисерок трилогії «Матриця», які є трансжінками.

Консервативні медіа розкритикували пропозиції уряду Шотландії. Видання The Telegraph, приміром, вийшло із заголовком «У Шотландії чотирирічні діти зможуть змінювати стать у школі без згоди батьків» — хоча про це в рекомендаціях насправді не йдеться.

«Раніше загалом вважалося, що дітям треба дозволити розігрувати різні ґендерні ролі й експериментувати з ними… Тепер їх заохочують робити це медичним шляхом — імовірно, до кінця життя», — стверджує активістка ініціативи For Women Scotland Маріон Кальдер.

Міністерка освіти Шотландії Ширлі-Енн Сомервіль наголосила, що рекомендації не заохочують дітей до транспереходу.

«Нам відомо, що трансґендерна молодь постає перед низкою проблем у школі, тож учителі повинні знати, як підтримувати її психічне, фізичне й емоційне здоров’я», — вважає вона.

Згідно з опитуванням 2017 року асоціації LGBT Youth Scotland, яка брала участь у розробці документа, 82% трансґендерних людей зазнавали цькування у школі, 68% вважають, що це негативно вплинуло на їхнє здоров’я, а 27% через це кинули навчання.

Даних щодо того, скільки трансґендерних школярів вчаться в Шотландії, не існує. Усього станом на 2019 рік у шотландських школах вчилися майже 700 тисяч дітей. Відомо лише, що близько 200 школярів у Шотландії щороку отримують допомогу щодо транспереходу.