4 грудня відбувся круглий стіл з протидії злочинам на ґрунті ненависті у регіоні та налагодженню взаємодії з місцевою владою, поліцією та громадянським суспільством.

Захід було організовано центром «Наш світ» за підтримки благодійного фонду «Гендер Зед».

До обговорення долучились представники нацполіції, патрульної поліції, координаторка регіональної команди з попередження порушень прав представників уразливих груп в Запорізькій області, батьків ЛГБТ-дітей з всеукраїнської організації «Терго» та представників та представниць правозахисних організацій.

Основна частина доповідей та дискусій відбувалась навколо злочинів на ґрунті ненависті щодо ЛГБТ, презентація ситуації з правами людини для ЛГБТ, зокрема актуальних для Запоріжжя організованих груп ненависті, конкретних прикладів побиття представників “Веселковому флешмобі” у травні та «Фестивалі Рівності 2017» влітку цього року.

Проблема відсутності кримінальних справ саме за категорією «злочинів на ґрунті ненависті» зводиться до замкненого кола: потерпілі не подають заяви та в більшості випадків не звертаються до поліції, побоюючись гомофобного ставлення чи розголосу інформації, слідчі не знають або не хочуть розслідувати, суди не враховують мотиви ненависті, виходячи з недосконалого українського законодавства та інше.

Присутні погодились, що окрім патрульної поліції, ГУНП, нажаль, практично не реформували, тому всі слідчі та працівники відділень – старі кадри.

Для пришвидшення змін директор Гендер Зед Ростислав Мілевський запропонував провести додаткове навчання  на тематику СОГІ (сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності): «Цей захід став хорошим приводом, щоб зібрати за одним столом представників патрульної поліції, нацполіції, сектора охорони громадського порядку, управління забезпечення прав людини, громадських об’єднань. Я почув від служителів порядку важливий для себе меседж про готовність до співпраці і готовність до нових етапів взаємодії, наприклад, можливості проведення додаткового навчання з питань сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності. Те, що відбувалося на круглому столі я дійсно оцінюю як продуктивний діалог, який дає багато приводів для оптимізму».

Важливі слова підтримки звучали і від начальника сектору охорони публічного порядку Дніпровського відділку поліції ГУНП в Запорізькій області Олександра Кривенко, який наголосив на відданості якісної охорони правопорядку, з реагування лише у правовому руслі. Представник слідчого управління Роман Рибенчук запевнив, що не знімає відповідальності з поліції у гучних випадках цього року, і готовий до співпраці.

Наталя Лобач, координаторка культурних проектів, високо оцінила важливість круглого столу: «Я вважаю,  що будь-який відкритий публічний діалог є важливим. Маю надію, ця зустріч змінить відношення правоохоронців до насильства на ґрунті ненависті.  Не одразу,  не з однієї зустрічі, але змінить».

Ну що ж, на словах порозуміння знайдене, маємо надію, на ділі також.