Група південноафриканських учених спільно з міжнародними колективом дослідників у галузі ВІЛ/СНІД зуміли довести, що вагінальний гель на основі тенофовіру дозволяє помітно знизити ризик передачі ВІЛ статевим шляхом, пише Експресonline із посиланням на Кореспондент.

Це відкриття дозволяє сподіватися на подолання епідемії ВІЛ в Африці та інших регіонах Землі.

Південноафриканський учений Салім Абдул Карім провів випробування нового вагінального гелю за участю майже 900 південноафриканських жінок. Всі вони були пацієнтками лікарень у Квазулу-Натал – провінції ПАР з найбільш високим рівнем поширення ВІЛ серед молодих жінок.

Жінки мали доступ до засобів контрацепції, презервативів, проходили регулярне медичне обстеження і тести на ВІЛ. Крім того, жінки проходили регулярні консультації з приводу методів запобігання передачі ВІЛ статевим шляхом.

Протягом трьох років половина з цієї групи використовувала гель, що містить препарат тенофовір, щоб запобігти ймовірній передачі ВІЛ від статевого партнера, який не бажає користуватися презервативами. Контрольна група жінок використовувала звичайний гель, який не має захисного ефекту.

Як показали результати цього дослідження, використання цього вагінального гелю жінками дозволило їм у середньому на 39% знизити ризик отримання ВІЛ порівняно з жінками, які не використовували такого гелю.

У цілому з 444 жінок, які не використовували гель, ВІЛ-позитивними на кінець дослідження виявилися 60, тоді як серед 445 пацієнток, які використовували гель з тенофовіром, таких виявилося 38.

Випробування подібних препаратів проводилися і раніше, проте досі жодне з них не показало ефективності такого підходу для запобігання розповсюдженню ВІЛ.

“Це перший випадок помітного успіху в застосуванні біологічних методів запобігання передачі ВІЛ”, – сказав Джон Мур, фахівець з ВІЛ з Медичного коледжу Вейл-Корнел у Нью-Йорку.

Тепер вчені мають зрозуміти, чому в деяких випадках використання тенофовіру не дозволило уникнути зараження і яким чином можна підвищити ефективність такого методу запобігання передачі ВІЛ статевим шляхом.

Нагадаємо, в травні повідомлялося, що вчені встановили, яким чином рідкісний ген HLA-B57 протидіє ВІЛ, що допоможе штучно створювати в людському організмі клітини-вбивці вірусу, а в кінцевому рахунку – вакцину від СНІДу.