Джерело: BBC Ураїна

Дослідження цінностей мешканців України показало цікаві закономірності зміни настроїв українців за останнє десятиліття. Попри війну та економічну кризу, люди в Україні подекуди почуваються заможнішими, ніж в 2011 році. Й навіть відчувають себе трохи безпечніше. Ставлення до ЛГБТ стало толерантнішим, хоча до церкви ходити українці також стали частіше.

Такі дані показало Світове дослідження цінностей, яке провели компанії Info Sapiens та центр “Соціальний моніторинг” за підтримки українського культурного фонду й європейських партнерів. Світове дослідження цінностей є довгостроковим проєктом, яке започаткували в 1981 році у Мічиганському університеті. Дослідження охоплює 120 країн. Україна до нього долучилась в 1999 році. Шоста хвиля дослідження в Україні проводилась у грудні 2011 року, а сьома – в липні-серпні 2020 року. За цей час Україна втратила контроль над значною частиною своєї території та близько 6,5 млн населення, що, як вказують соціологи, також могло вплинути на результат.

Соціологи опитали 1 289 людей, максимальна похибка складає 2,7%.

За останнє десятиліття Бога у своєму житті почали вважати важливим менше людей – 56% замість 64%. При цьому молитись українці почали менше, а от ходити до церкви – більше. Автори дослідження припускають, що рівень духовності в українців, ймовірно, знизився. У 2011 році щонайменше кілька разів на тиждень молились 42% опитаних, а зараз таких 38%. Проте не менше разу на місяць до церкви на службу зараз ходять 33,5%, а раніше таких було всього 24%.Також зменшилась кількість людей, які вважають, що в дітях треба виховувати релігійність – з 22% до 15%. Проте і незалежність у дітях зараз хочуть виховувати менше людей – 35% на противагу 43% раніше.

За останнє дуже складне для України десятиліття українці стали трохи толерантнішими. Ці показники визначали питаннями, чи люди виступають проти життя поряд з певними групами населення. З людьми, які мають позитивний ВІЛ-статус, не хочуть жити 36%, а раніше таких було 52%. Цікаві відповіді й на питання щодо гомосексуалів. У 2011 році не хотіли б жити поряд з такими людьми 62% опитаних, а зараз – всього 44,8%. Окрім того, з 15% до 21% зросла кількість відповідей, що аборти можуть бути виправданими. Жити поряд з іммігрантами зараз не хочуть 27% українців, а раніше таких було всього 19%. Гендерні погляди також дещо змінились. Суттєво більше українців не погоджуються з твердженням, що чоловіки є кращими політичними лідерами за жінок. Раніше з перевагою чоловіків не погоджувались 48%, а зараз 55%. Хоча погляди на освіту дівчат стали більш патріархальними. З 18% до 25% зріс рівень згоди з твердженням, що університетська освіта для хлопців важливіша, ніж для дівчат.