Найбільш широкомасштабна програма профілактики ВІЛ-інфекції у Східній Європі та Центральній Азії, що реалізується Міжнародним Альянсом з ВІЛ/СНІД в Україні, довела свій успіх.
Успіх України, завдяки якому у країні стало можливо досягти зниження нових випадків ВІЛ, обговорювався сьогодні під час прес-брифінгу, організованого в рамках Міжнародної конференції зі зменшення шкоди, що проходить у Вільнюсі з 9 по 12 червня.
«Завдяки програмам зменшення шкоди, що охоплюють послугами більше 170000 споживачів ін’єкційних наркотиків, число виявлених випадків ВІЛ-інфекції у цій групі в 2012 році знизилося на 9% у порівнянні з попереднім роком. Ця тенденція, яку ми фіксуємо вже кілька років поспіль, вплинула на поступове зниження захворюваності на ВІЛ-інфекцію в країні: у 2012 році вперше з 1999 року знизилася кількість виявлених випадків ВІЛ-інфекції серед загального населення на 2% у порівнянні з попереднім роком», — заявив журналістам Андрій Клепіков, Виконавчий директор Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні (Альянс-Україна).
При цьому він відмітив, що раніше Україна була прикладом стрімко зростаючої епідемії, але зараз ситуація докорінно змінилася — Україна показує приклад ефективних програм профілактики ВІЛ-інфекції. В контексті регіону Україна часто згадується в одному ряду з Росією, хоча вже зараз в обох країнах спостерігаються абсолютно різні тенденції розвитку епідемії ВІЛ. «В той час, як в Україні спостерігається зниження нових випадків ВІЛ, у Росії вони, навпаки, зростають. Причина не в тому, що там не працюють програми зменшення шкоди. Зовсім навпаки — в тих містах, де такі програми є, вони вже довели свою ефективність. Недостатнє охоплення програмами не дозволяє досягти впливу на епідемію», — вважає Андрій Клепіков. Говорячи про ключові проблеми у сфері ефективної профілактики ВІЛ в Україні, Андрій Клепіков згадав про відсутність фінансування програм зменшення шкоди з боку держави і прогалини в існуючому законодавстві.
Спеціальний посланець Генерального секретаря ООН з ВІЛ/СНІДу в країнах Східної Європи і Центральної Азії Мішель Казачкін привітав Альянс-Україна та українські НУО з успішною роботою. «Перш за все, такого успіху вдалося досягти завдяки потужній багатолітній адвокації громадянського суспільства, яка ґрунтується на епідемічних даних, правах людини та впливі на політиків і думку суспільства. По-друге, це ресурси та підтримка Глобальним фондом програм в Україні, починаючи з 2004 року. Третій фактор — політична відповідальність. І найголовніше, цей успіх став результатом спільної роботи громадянського суспільства та уряду», — зазначив він.
Регіональний менеджер Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією по країнах Східної Європи та Центральної Азії Ніколя Канто заявив, що реальний приклад України показує, як за допомогою адекватного планування та інвестування можна вплинути на епідемію. «На боротьбу зі СНІДом і туберкульозом Україні виділено $600 млн., що складає 30% від усіх інвестицій Глобального фонду в регіоні», — повідомив він. За словами Ніколя Канто, основна проблема на регіональному рівні — це охоплення вразливих груп. «Програми Глобального фонду охоплюють не більше 10% споживачів ін’єкційних наркотиків у країнах Східної Європи та Центральної Азії. Але, якщо взяти такі країни, як Україна, тут охоплення цієї групи складає 50%».
Голова Комітету Палати Лордів у Великобританії по боротьбі з ВІЛ Лорд Фаулер також відмітив лідерство Альянсу-Україна у боротьбі з ВІЛ. «Ефективність зниження шкоди вже доведена… ключове питання сьогодні — фінансування програм», — вважає Лорд Фаулер. За його словами, однією з головних перешкод для програм профілактики все ще залишаються стигматизація та дискримінація вразливих груп, таких як ЛГБТ, споживачі ін’єкційних наркотиків та робітники комерційного сексу.
Джерело: www.aidsalliance.org.ua