Через п’ять років обіцянок збільшити кількість жінок на керівних посадах, компанія Siemens AG продовжує вести безнадійну боротьбу за гендерну рівність, не використовуючи юридичні квоти. Останні дві жінки на вищих керівних посадах, які ще не так давно були Членкинями Правління компанії, покинули свої крісла після глобальної перестановки ключових посад. Як результат – нині вищою для жінки у Сіменсі є посада керівниці відділу, що на один рівень нижче від топ-менеджменту.

«Якщо наші компанії не можуть самі керувати цим процесом, то ми повинні почати думати про те, щоб це зробити законодавчо», – каже головний виконавчий директор представництва компанії Сіменс АГ в Мюнхені Джо Кайзер.

Його коментарі на користь квоти є першими серед інших глав великих німецьких компаній, що свідчить про відсутність прогресу у цьому питанні. Підтвердженням тому є сумна німецька статистика: зі 191-ї керівної посади у правлінні 30-ти найбільних компаній країни тільки 12 жінок, що до того ж на 20% меньше за аналогічний показник минулого року.

Не схильний до змін, новий уряд канцлера Ангели Меркель все ж вимагає найбільші німецькі компанії заповнити принаймні 30% місць наглядових рад жінками. У рамках Угоди з Соціал-демократичною партією, яку укладено під час переговорів минулого тижня, компанії зобов’язані дотримуватися нових правил вже від 2016 року, що на чотири роки швидше від раніше запланованих змін. Угода також закріплює юридичні квоти для жінок-членкинь правління.

“Наші найбільші компанії як і раніше майже не мають жінок у своїх керівництвах”, – сказала міністерка праці Німеччини Урсула Фон Дер Лайєн в своєму інтерв’ю від 26 червня. – “З такою візитною карткою Німеччина не зможе вижити на міжнародному рівні”.

Демографічні зміни змушують уряд вивчити способи заохочення зростання кількості жінок при скороченні робочої сили Німеччини. Наразі країна має найстаріше населення в Європі. Вона також має один з найбільш низьких рівнів народжуваності (гірше з цим лише у Монако), який складає лише 8.37 новонароджених на 1000 людей, згідно з даними, зібраними Центральним розвідувальним управлінням США.

Державні інструменти, які сприяють тому, аби матері залишатися вдома або оформлювали неповний робочий день, та культура, яка зберігає традиційну роль чоловіка як годувальника, пригнічують жінок, які прагнуть будувати власну кар’єру у Німеччині.

Швидке становлення у Німеччині могутньої економіки одразу після Другої світової війни – так зване економічне диво – означало що більшість родин могли дозволити собі мати тільки одного годувальника, що є мрією для  багатьох інших країн. Такий економічний успіх лише зміцнив патріархальний устрій, закріплений нацистським режимом.

Іншою стороною цієї проблеми є те, що рівень оплати жіночої праці відстає від чоловічого. Різниця у оплаті праці залишається на рівні 22% на користь чоловіків, що робить цей показник третім за величиною в Європі (за даними Євростату від  1 березня цього року). Майже кожна друга німка (або близько 50% жінок) працює неповний робочий день, тоді як в середньому по території Європейського Союзу цей показник складає лише 30%.

Нині Джо Кайзер зі своєю думкою про необхідність законодавчого закріплення квот залишається самотнім у корпоративному середовищі Німеччини, де промислові групи протистоять гендерним квотам.

Боротьба за ці квоти почалася у листопаді 2012 року, коли Європейська Комісія прийняла проект пропозиції комісара юстиції ЄС Вівіана Редінга, в якому вимагалося, щоби кількість жінок у наглядових радах підприємств становила щонайменше 40% від початку 2020 року. Компанії можуть зіткнутися із санкціями, якщо вони не дотримуватимуться цих вимог.

Цікаво, що Франція зробила аналогічну вимогу обов’язковою для великих компаній ще два роки тому. За її умовами, жінки повинні становити не менше 20% загального складу членів ради директорів у 2014 році, і 40% вже 2017 року.

Глобальна кадрова перестановка в компанії Сіменс цієї осені, яка позбавила своїх крісел керівниць Барбару Кукс (після п’яти років роботи на посаді) та Бріджит Едерер (після трьох років), означає, що єдиною жінкою у тотешнім керівництві тепер є Брітта Фуенфстуек, яка очолює підрозділ клінічних продуктів.

При цьому Siemens каже, що 16% їх лідерських ролей в глобальному масштабі займають жінки, в порівнянні з 12% по країні. Компанія також виділила 13 мільйонів євро в якості додаткової плати у 2012 році, аби заохотити молодих мам повернутися на роботу раніше, ніж це потрібно за законом.