Джерело: Український інтерес

29 листопада в Україні стартувала акція ВІЧ:НА:ВІЧ присвячена до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, який відзначають 1 грудня. Організатори закликають українців та українок бути відвертими з собою та зробити перший крок, щоб дізнатися свій ВІЛ-статус.

Зробити перший крок легко – досить завантажити у свій мобільний телефон застосунок HIV-test та дати відповіді на перелік питань. До речі, кожен, хто зробить це впродовж двох тижнів від 29 листопада, гарантовано отримає подарунок – концептуальну футболку “FIGHT FOR LIFE”, сумку, або стікерпак.

Україна посідає одне з перших місць серед країн Східної Європи за поширеністю ВІЛ-інфекції. Сьогодні за різними підрахунками близько 200 тисяч громадян та громадянок мають позитивний ВІЛ-статус.

— Зараз у нас під наглядом перебувають 136 тисяч громадян України, яким діагностовано ВІЛ-інфекцію. На жаль, ще 70 тисяч, за нашими підрахунками, не знають про свій діагноз. Із 136 тисяч людей 123 тисячі отримують лікування, зокрема 16 тисяч на неконтрольованій території України. Ми бачимо тенденцію до зменшення кількості смертей від ВІЛ/СНІДу. Але водночас за 10 місяців 2019 року 13 тисяч людей дізналися про цей діагноз. Ми працюємо з цими людьми та сподіваємося, що ті послуги, які пропонує держава, дозволить їм прожити довго, – розповів директор Центру громадського здоров’я Володимир Курпіта.

Він додав, що цьогоріч Міністерство охорони здоров’я розпочало вперше фінансувати профілактичні заходи для попередження ВІЛ/СНІДу в Україні. Виділено 81 мільйон гривень, щоб забезпечити такі послуги для представників вразливих груп. А Центр громадського здоров’я уклав угоди з 59 неурядовими організаціями, які зараз проводять профілактичну роботу в усіх регіонах. Це безпрецедентний крок державного фінансування і не тільки в Україні, але й на теренах колишнього СРСР.

— Ми збільшуємо послугу лікування і точно можемо сказати, що боротися зі СНІДом можна. Найголовніше, щоб громадяни вчасно тестувалися, приходили до лікарів і не боялися цього робити. Хочу нагадати також, що в межах реформи сімейні лікарі мають право проводити аналіз на ВІЛ, тож не потрібно ходити деінде. Спитайте тест у свого лікаря, — каже Володимир Курпіта.

Голова міжнародного благодійного фонду “Альянс громадського здоров’я” Андрій Клєпіков розповів, що тест можна зробити самостійно вдома.

— Раніше для цього треба було йти до спеціалізованої установи та очікувати на результат два тижні. Зараз це дуже просто, не треба нікуди йти, є тести, які можна пройти самому. Вони зареєстровані в Україні. Ось один з них ось. Це експрес-тест на ВІЛ. Не треба мати справу з кров’ю, не треба проколювати собі палець. Це простіше ніж тест на вагітність. Усе робиться елементарно за інструкцією. Є ось така маленька лопатка, один рух – проводиш нею в роті, опускаєш у контейнер і чекаєш 15 хвилин. Так, це важливі 15 хвилин, за які можна подумати про своє життя і сподіватися отримати негативний результат. Але який би він не був, завжди є рішення. Ви можете пройти тестування в нашій мобільній лабораторії, можна замовити його в Інтернеті. Тестуймося! — закликає Андрій Клєпіков.

За останні три роки кількість людей, обстежених на ВІЛ у медичних закладах за допомогою експрес-тестів, зросла у 2,8 рази. У 2018 році тестування зробили 2 415 202 людей, або 5,7% населення. У структурі шляхів передачі вірусу першість посідає гетеросексуальний контакт – саме в такий спосіб передачі у 72,2% нових випадків.

Щоб ушанувати пам’ять тих, хто втратив життя через епідемію СНІДу, організатори акції поклали квіти до меморіалу “Червона стрічка” у столиці поруч із Києво-Печерською Лаврою. А голова благодійної організації “100% життя” Дмитро Шерембей відповів на декілька запитань Українського інтересу.

Голова БФ “100% життя” закликає українців проходити тест на ВІЛ у будь-якій зручній формі. Робити це краще періодично. Адже виявлення вірусу на ранній стадії дає змогу ефективного лікування. Пізня – 3 чи 4 – стадії ускладнюють лікування, коли процес хвороби зупинити майже неможливо, а стан здоров’я пацієнта значно погіршується.

— Розкажіть детальніше про мету акції.

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Це консолідація державних, недержавних і міжнародних зусиль, щоби зупинити епідемію СНІДу. Це не проблема однієї якоїсь країни, це проблема всього світу. Сьогодні тут зібралися всі партнери, яких єднає гасло “ВІЧ:НА:ВІЧ”. Ми би хотіли, щоб кожна людина могла дуже чесно і просто подивитись в очі правді, на свій аналіз чи, можливо, діагноз. І технологічно зробити це просто. Сьогодні доступні швидкі тести на ВІЛ, і всі можуть це зробити: у лікарні, поліклініці, у відповідних центрах, у будь-якій зручній для себе формі. Весь світ намагається керувати епідемією, контролювати її динаміку, але кожен має індивідуально вирішити й контролювати власне життя. Я думаю, турбота про здоров’я – дуже важлива навичка для кожної людини.

У тестуванні на ВІЛ нема жодного негативного сценарію. Варіант перший – ви здаєте тест, усе добре, у вас нема вірусу імунодефіциту. Значить, ваша модель поведінки правильна. Сценарій номер два – ви здаєте тест і у вас є діагноз. Це значить, що ви отримуватимете терапію, зробите все так, що це не руйнуватиме ваше життя, і ви проживете рівно, як решта людей. Є лише один негативний сценарій, коли ви не здаєте тест на ВІЛ і з невідомої для вас причини йдете з життя. Або втрачаєте близьку людину. Ми сьогодні закликаємо кожного здати тест і контролювати власне життя.

— А що це за спеціальний застосунок?

Це додаток HIV-test. Кожен може завантажити його у свій телефон. Це насправді такий собі авдит у питаннях вашого здоров’я, який дає можливість швидко оцінити ризик того, є у вас ВІЛ чи ні. А також покаже найближче до вас місце, де ви можете зробити тест на ВІЛ безкоштовно й анонімно.

— У неділю в Києві ви проведете масштабну акцію – кожен охочий зможе зробити тест. А наскільки тестування доступне в маленьких містечках і селах?

Звичайно, географічно це не дуже доступно, але ми сподіваємося, що з Укрпоштою нам вдасться реалізувати проєкт, коли в будь-якому маленькому населеному пункті людина може отримати невеликою посилкою експрес-тест і пройти його самостійно.

— А можна сказати скільки людей помирає від СНІДу в Україні на день чи за рік?

— За нашими оцінками, може сягати 9 людей щодня. Але дані дуже оціночні. Ми сподіваємося, що впровадження системи eHelth в Україні дасть можливість точно розуміти, яка кількість людей помирає та з яких причин.

— Україна перейшла на державне фінансування лікування хворих на ВІЛ/СНІД. На скільки воно покриває потреби пацієнтів?

— 108 тисяч людей в Україні отримують антиретровірусну терапію. Для решти, які сьогодні тестуються на ВІЛ і дізнаються про діагноз, така терапія доступна. Це високоефективне найсучасніше лікування – прийом однієї пігулки на день, по суті. І ви керуєте повністю захворюванням, стаєте абсолютно соціально безпечним із точки зору збереження свого життя і життя оточення. Адже ви вже не можете інфікувати іншу людину. Це дуже важлива друга частина значення прийому антиретровірусної терапії. Я сам приймаю терапію уже 17 років. Не існує якихось ознак того, що я живу з цим захворюванням. Я займаюся спортом, мандрую, тобто це рівно такий же ритм життя, як і в інших людей. І ця технологія дає мені таку можливість.

— Ви сказали про надсучасні дуже дієві препарати. А на скільки близьке людство до того, щоб винайти спосіб взагалі знищувати вірус?

— Думаю, впродовж п’яти років світ науки дасть відповідь на епідемію з точки зору технології повного одужання. Уже зараз проводять випробування на людях таких вакцин.

— Мені якось розповіли в Центрі ВІЛ/СНІД, що пацієнтів стає більше. Тобто динаміка поширення ВІЛ в Україні зростає?

— Це тому, що виявлення стає більше, тестування стає більше, програм стає більше, так нам вдається досягати тих людей, які не знали про свій діагноз.

— Кажуть, що зараз інфекція найбільше поширюється статевим шляхом.

— Так, 52%.

— Тут розказували про препарати доконтактної терапії, які допомагають практично усунути ризик зараження статевим шляхом. Вони доступні лише окремим групам ризику, чи кожен може скористатися?

— Це називається PrEP – програма профілактики вірусу імунодефіциту, коли людина, не маючи вірусу, приймає одну таблетку на день, і в такий спосіб вона не інфікується, навіть якщо був незахищений статевий контакт і якась вірогідність інфікуватися. Це всесвітня програма, яка дійшла до України також. І наразі Центр громадського здоров’я починає її розвивати. Думаю, у 2020 році вона стане доступною для всіх, хто схоче нею скористатися.

— Здається, рік тому чи два ви відкрили в Києві якусь клініку для ВІЛ-позитивних людей. Що це за заклад і які медичні послуги там надають?

— Так, вона на Подолі, біля станції метро “Тараса Шевченка”. Це некомерційний центр надання медико-соціальних послуг для всіх людей, які живуть із вірусом імунодефіциту. Основний принцип цього центру – не існує жодної причини, через яку вам можуть відмовити в допомозі. По суті, ми задаємо стандарт для інших закладів: яка б людина не звернулася та з яким би діагнозом, вона повинна отримати повний об’єм послуг на вищому рівні.