У середині жовтні минулого року Фундація ім. Августа Вірлича, за підтримки Гендер Зед, оголосила конкурс для журналістських робіт на тему гендерно-чутливої журналістики та подолання «мови ворожнечі».

До участі у конкурсі допускалися такі журналістські доробки, як:

  • матеріали в електронних виданнях (текстові, аудіо-, відео);
  • сюжети на телебаченні та радіо;
  • відео на YouTube-каналі;
  • підкаст або інший аудіоматеріал;
  • добірка фото на тему гендерної чутливості та подолання «мови ворожнечі».

І ось наприкінці січня організатори оголосили переможницю. Нею стала студентка факультету журналістики ЗНУ Яна Радченко. Переможними для Яни стали одразу два матеріали, опубліковані у інтернет-виданні Explainer.

Перший з них — «Як написати про трансгендерних людей і не зганьбитися: досвід Джоан Роулінг та українських медіа». Напочатку авторка нагадує читачам хронологію подій навколо саркастичного і дискримінаційного висловлювання відомої письменниці щодо транс*жінок. Далі, розкриваючи поняття транскоректності, Яна наводить типові помилки українських журналістів. Та, щоб надати своєму матеріалові практичності — ще й додає транс*словник коректних термінів.

Другий матеріал — «Просто та доступно: як правильно та коректно розповідати про ЛГБТ+» — більше зацікавить батьків дітей дошкільного та шкільного віку. Історія починається з реального прикладу — свіжовиданої книги «Підліткам про головне», в якій йдеться про тілесність, перші стосунки, сексуальність, зовнішній вигляд та інші питання, які цікавлять сучасних тінейджерів. Дискримінаційна подача інформації у книзі спонукала авторку матеріалу надати читачам та читачкам чотири поради, як розповідати дітям про ЛГБТ-людей. Яна також розвінчує 7 найпоширеніших міфів щодо спільноти ЛГБТ. А наостанок — наводить приклади змін у вихованні та школі з-за кордону.