Сьогодні, 1 серпня, на площі перед Запорізькою обласною радою відбувся пікет, що став логічним продовженням Facebook-флешмобу #ЗабулаЗапитатьуМарченка.

Участь у акції взяли близько 30 людей — активісти та активістки “Гендер Зед”, “Інсайт Запоріжжя”, “Мережа 100% життя. Запоріжжя”, мешканці та мешканки міста.

Обурені висловлюванням заступника голови облради і за сумісництвом — уповноваженного з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання і протидії насильству за ґендерною ознакою в Запорізькій області Владислава Марченко, присутні вимагали зняти його з посади уповноваженого.

Ми вийшли на цю акцію, тому що людина, яка має спостерігати за тим, щоб права чоловіків і жінок були дотримані в області, чомусь висловлюється так дискримінаційно, так сексистськи, вважає, що він нічого такого, в принципі, не сказав. Ми вийшли з цим хештегом, який вже став відомим не тільки в Запоріжжі, але й в Україні і за кордоном. І ми своєю присутністю, своїми плакатами хотіли сказати, що ми обурені, що в XXI сторіччі можуть бути такі дискримінаційні висловлювання від людини, яка має спостерігати за тим, аби у нас не було дискримінації, — цитує учасницю акції Наталю Лобач місцеве видання 061.ua. — Ми очікуємо на реакцію від облради, тому що її не було. Ми написали звернення, яке підписали десятки людей зі всієї України, на яке не відреагували. Ми написали дві петиції – написали, що облрада не може нічого з цим зробити. Ми хочемо якоїсь реакції і показати, що ми маємо право сказати, коли не задоволені, висловити свій протест.

Фото: 061.ua

Серед плакатів у руках присутніх були й присвячені вже більш “свіжому” висловлюванню політика про світлофор без жовтого світла:

Владові Марченкові вдалося просто неможливе: одним висловлюванням він образив жінок, а другим — чоловіків. Може, у нього і два кольори, а у всіх нормальних чоловіків багато кольорів різних, багато емоцій. І моя мета — показати, що не все так просто, як у Влада Марченка, що чоловіки не світлофори. Це абсурд, коли людина, яка займається ґендерними питаннями в облраді, говорить такі речі. Те, що він займає таку посаду, це дивно. Тому я думаю, що аболютно нормально, що на цю акцію вийшли жінки, чоловіки, всі небайдужі люди, які живуть в ХХI столітті, а не в середньовіччі. І можливо, дійсно, варто Владові Марченкові винайти машину часу, вирушити назад і жити там, бо його думки повністю середньовічні, — поділився учасник акції Костянтин Андрєєв.

Фото: 061.ua

Одна з учасниць пікету, Юлія, прийшла на акцію у робочий час, тому що те, що відбувається, дуже важливо для неї:

Йдеться про права людей, про рівність, про об’єктівацію жінок. Для мене ці тими вкрай важливі, я хочу жити у вільній, толерантній країні. І щоб в цій країні людей не судили за розміром спідніць або за довжиною іншого одягу.

Свою позицію висловила й Євгенія Васеєва:

Марченко неодноразово писав і говорив, що є жінки, у яких висока ціна, а є — у яких низька. Відчуття, ніби жінки знаходяться в магазині, і їх чоловіки просто купують. Я вважаю, що жінка — це не товар. Що я не товар. У мене немає ціни. Те, про що говорить Марченко — це сексуальна об’єктивація. Через такі висловлювань жінку перестають сприймати як особистість, як людину. А ставлення “як до товару” виправдовує насильство.

Владислав Марченко до протестувальників та протестувальниць не вийшов, тому під кінець акції учасниці спробували зв’язатися з ним. Однак, уповноваженого не виявилося на робочому місці.

Нагадаємо, член фракції політичної партії Об’єднання “Самопоміч”, заступник голови Запорізької обласної ради Владислав Марченко вже відомий сумнівними постами у сомережах — накшталт пропозиції запровадити покарання ща гомосексуальні стосунки “як в Уганді”.

Днями молодий депутат видав новий пост, що визвав хвилю обурення в укрнеті: він прирівняв жінок у коротких спідницях з повіями. Усвідомивши після цього, що його пости все ж хтось читає, Володимир Марченко видалив свій пост. Проте силою стріншоту ви й зараз можете ознайомитися з ним нижче:

Гостроти цьому посту додає не лише висока посада заступника голови ЗОДА, а й те, що Володимир Марченко є уповноваженим з ґендерних питань обдержадміністрації. Ще рік тому громадськість піддавала критиці його кандидатуру та врешті виявилася права щодо “профпридатності”.
Ось що пише про цю ситуацію онлайн-видання theBabel:

“У коментарях Марченка назвали «чмом» , «дурнем» і «совковим бронтозавром» і порадили «повернутись у печеру, з якої він виліз». Інші користувачі закликали скаржитись на допис і профіль депутата. Активісток феміністичних організацій обурило, що чоловік вказує, як ходити жінкам, вони вважають такі висловлювання сексистськими.
За п’ять годин Марченко написав ще один пост, у якому закликав «фемспільноту зареєструватись шматком лайна у попередньому пості».
(скріншот посту)
Пізніше того ж дня Марченко стер обидва пости. А жінки натомість запустили флешмоб #ЗабулаЗапитатьУМарченка,‬ у якому викладають свої фото у купальниках, білизні чи просто в одязі, який Марченко б назвав відвертим. Своє фото у купальнику та з іронічним віршем про «проститутку» запостила у Facebook, наприклад, журналістка «Телебачення Торонто» Олександра Гонтар”.

Авторкою флешмобу у Фейсбук є запоріжанка Дар’я Беликова, до якої пізніше долучилася інша запоріжанка — Вікторія Петрова — вона й придумала хештег #ЗабулаЗапитатьуМарченка.

А ось запорізький сайт 061.ua зробив підборку світлин жінок та чоловіків, які долучилися до флешмобу:

Активістка Гендер Зед Тіна Собко одна з перших долучилася до флешмобу та так прокоментувала свою участь:

Головне в цій ситуації для мене — це реакція суспільства. Мені важко вірити, що такий печерний сексизм ще існує. Але в будь-якому разі, чути такі висловлювання від чиновників недопустимо. Ця людина працює на гроші платників податків, ця людина має захищати мої інтереси (тим паче пан Марченко опікується питаннями гендерної рівності), тому людина при владі ніколи не може говорити мовою ненависті. Навіть, якщо це особиста позиція депутата, він/вона не може її висловлювати, бо розпалює цим ненависть. Тому реакція людей в таких ситуаціях дуже важлива. Промовчати — означає схвалити його позицію. Я прийняла участь у флешмобі, щоб інші зрозуміли, що ніхто не може оцінювати тебе та вказувати, що одягати. А по-друге, щоб пан Марченко зрозумів, що він сказав не так. На жаль, публічної реакції не вистачило для нього.

На час публікації пошукова система Google видає понад 17000 результатів за точним запитом “забулазапитатьумарченка” у ЗМІ та соцмережах.