Будь-яка з нас підтвердить: як тільки жінка приходить до лікаря, з головним болем або зі зламаним пальцем, перше питання доктора буде: «Коли у вас в останній раз була менструація?». Якщо я чесно відповім: «У травні 2012-го», то лікар буде вельми здивований. Тому я спочатку пояснюю, що в мені – внутриматочний пристрій Мірена, що охороняє від вагітності, а також скорочує тривалість місячних у одних жінок і повністю припиняє їх у інших.

Я – з другої категорії. Більшість лікарів задовольняються моїм поясненням, хоча одного разу я натрапила на допитливу медсестру, яка подивилася на мене з осудом. «А що, якщо ви захочете дітей?», – Запитала вона. «Тоді я витягну цю штуку», – відповіла я. «Але хіба ви не відчуваєте себе неприродно через те, що у вас немає менструацій?», – Запитала вона. Я запевнила, що без них почуваюся чудово. Сестра похитала головою і зауважила: «Мабуть, дивно відчувати всередині себе чужорідний об’єкт». «Так, наприклад, дитину», – відповіла я, і на цьому її питання вичерпалися.

 

 

Ця жінка була особливо сувора, але вона аж ніяк не єдина, хто з підозрою відноситься до протизаплідних пристроїв, які зупиняють щомісячні кровотечі. Подруги запитують, чи немає у мене постійного страху залетіти. Приятелів, з якими нас не пов’язує нічого, крім сексу, турбує, чи не залишуся я безплідною. Слово «неприродньо» постійно спливає у розмовах.

Мова щільно прив’язує місячні до поняття жіночої ідентичності.

«Ти перетворюєшся на жінку!», – вигукують дорослі, коли у дівчинки-підлітка вперше йде кров звідти. Словосполучення «жіночі товари» в аптеках служить евфемізмом насамперед для тампонів і прокладок, хоча там же продається безліч продуктів для нашої статі: косметика, шампуні, бритви для гоління. Фокус на «жіночність» менструацій також ігнорує існування транс-чоловіків, у яких вони теж є.

Менструації служать маркером жіночої ідентичності, але вони також можуть бути болісними та викликати інші проблеми. Тому існує тиск громадської думки на користь того, щоб приховувати «фу-фактор» місячних. Не дивно, що знаходяться ті, хто вважає кращим рішенням взагалі позбутися «критичних днів».

«Немає медичних показань до того, щоб жінка мала обов’язкові менструації щомісяця, – каже Аліса Двек, викладач гінекології в нью-йоркській медичній школі Маунт Синай, – і немає нічого поганого в особливості організму жінки, якщо кровотечі у неї проходять важко».

Одна з таких жінок – бізнес-тренер Черрі Кольер з Джорджії. Після скарг на хворобливі місячні лікар виявив у неї фіброміому і запропонував видалення матки. Черрі знаходилася в репродуктивному віці, тому вона стала шукати альтернативи і виявила, що може сісти на протизаплідні таблетки, отримувати постійну дозу гормонів, скоротити тривалість місячних і полегшити власні страждання. «Це було чудово, пігулки мене звільнили, – згадує вона, – все стало протікати легше, спазми стали слабкими, і головне – я більше не була безпорадною, я сама обрала те, як мені перемогти біль».

Керолайн Томпсон з Американського коледжу акушерства і гінекології підтвердила мені, що такий спосіб безпечний і аж надто популярний перед початком прийому таблеток для продовження циклу. Своїм складом препарат, який припиняє місячні, аналогічний до звичайних протизаплідних пігулок. За словами докторки Томпсон, є категорії жінок, яким лікарі радить позбутися місячних – ті, хто страждає від мігрені, сильних спазмів, а також хворі на ендометріоз.

«Є також жінки, які просто не хочуть, щоб у них були місячні, тому вони приймають такі таблетки постійно. Ніякої шкоди від цього немає, ні в короткостроковій, ні в довгостроковій перспективі ».

До появи домашніх тестів на вагітність бажання дівчат мати місячні мало під собою логічне підґрунтя – кровотеча було підтвердженням відсутності вагітності.

«Коли фармацевти розробляли протизаплідні таблетки, вони запитали жінок, чого вони хочуть, і ті відповіли, що хочуть менструацій – щоб знати, що таблетка спрацювала і зачаття не відбулося, – каже Джеймс Сігарс, директор відділу репродуктивної медицини на факультеті акушерства і гінекології в Університеті Джонса Хопкінса. – Ваші місячні в період прийому оральних контрацептивів – це виключно фармакологічне слідство».

З таблеток почався процес встановлення жінкою контролю над своїм тілом – не тільки над фертильністю, а й над місячними.

Незважаючи на назву, у багатьох місячні приходять нерегулярно і непередбачувано, а протизаплідні пігулки допомагають регулювати їх терміни та інтенсивність. Менструація природна, але часто вона перериває нормальне життя і вимагає додаткових витрат часу і сил.

Піар-фахівчиня Крістін Вінченцо почала ходити на гормональні уколи в 1999-му. Внутрішньоматкові пристрої, як мій, що регулюють викид гормонів, тоді сприймалися з неабиякою часткою скептицизму. «Я з дитинства пам’ятаю страшні історії про внутрішньоматкові спіралі, тому навіть не розглядала їх як варіант, – каже Крістін, – що ж стосується впливу уколів на мою жіночність, то знаєте, є безліч речей, які дійсно роблять мене жінкою, і місячні – НЕ з їх числа».

У 2013 році у New England Journal of Medicine було опубліковано дослідження, яке довело на прикладі 570 історій хвороб користь внутрішньоматкових гормональних контрацептивів для жіночого здоров’я. 31-річна Даніель Буз, мати двох дітей, вирішила поставити собі такий самий пристрій Мірена, як у мене, після того, як сильні кровотечі зі спазмами «буквально зупинили емоційне та фізичне життя». Коли Даніель не змогла відвезти дітей в школу через біль, вона почала шукати шляхи боротьби зі своїм станом. «Подруги відмовляли мене від внутрішньоматкового пристрою, – згадує вона, – говорили, що ніколи б не засунули в себе якусь сторонню річ і що мають бути інші способи. Але таблетки та уколи мали свої ризики, тому Мірена виявилася для мене найкращим варіантом». Мірена вирішує проблеми з контрацепцією і місячними протягом п’яти років, потім потрібно йти до гінеколога і замінювати її на нову”.

Жінки, які розглядають можливість застосування таких пристроїв, часто побоюються «протиприродних» наслідків.

Докторка Томпсон, яка встановлює їх своїм пацієнткам майже кожен день, постійно чує питання про те, чи не утвориться усередині матки «щось», раз не буде місячних, які її очищають природним шляхом. Реальність в тому, що новоутвореннями в матці більше ризикують якраз ті, хто не користується гормональними контрацептивами.

Дискусія про припинення менструацій зосереджена навколо жінок, у яких вони проходять важко. Але є також і ті, кому незручно менструювати, і вони б вважали за краще просто не мати кровотеч. 29-річна Сьюзан Шейн – одна з таких. Вона пише про подорожі і постійно в дорозі, через постійну зміну часових поясів дотримання графіку прийому таблеток стає проблематичним. Ще одна письменниця, Дженніфер Хенкок з Флориди, розповіла мені, що свідомо обрала Мірену, щоб позбутися місячних. «Коли вони є постійною частиною твого життя, ти не усвідомлюєш, скільки часу і грошей витрачаєш на них», – каже вона.

Я сама – одна з тих, кого складно переконати в необхідності від 3 до 7 днів на місяць переживати кровотечі, у яких немає медичної потреби.

Знаменитий слоган полегшуючого менструальні болі препарату мідола говорить: «Тому що твої місячні – це більше, ніж просто біль». Це твердження справедливе не лише для дівчат з реклами, які засмучуються, що не можуть надіти біле. Існують також жінки, які працюють позмінно і не мають можливості постійно бігати в туалет; жінки, які працюють в чоловічому колективі і змушені ховати свої прокладки, щоб уникнути відчуження і глузувань; працівниці секс-індустрії, які втрачають працездатність; нарешті, молоді матері, які сплять уривками і можуть забути прийняти таблетку строго в той самий час, що і вчора.

«Щомісячні кровотечі дають жінці впевненість, але вони точно не є необхідністю, – резюмує Джеймс Сігарс, – при використанні довгострокових контрацептивів, дію яких можна зупинити, ризик зовсім незначний, а переваги незаперечні». Внутрішньоматкові гормональні пристрої на ринку позиціонуються насамперед як контрацептиви, які позбавляють від ризику завагітніти внаслідок власної забудькуватості, а також економлять час, гроші та нерви. А коли жінка готова завести дитину або просто скучила за місячними, все, що їй потрібно зробити – піти до лікаря та витягнути пристрій.

Деякі феміністки і спірітуалісткі закликають зустрічати місячні як свято і вшановувати їх як прояв своєї жіночої сили.

Якщо ви, стікаючи кров’ю, відчуваєте себе богинею, я не закликаю вас позбутися менструацій. Моя мета – не переконати когось у необхідності так поступати, а дати жінкам вибір. Що стосується мене, то хочу нагадати ще одне словосполучення, яким називають місячні: жіноче прокляття. Особисто я волію протиприродність прокляття в будь-який день місяця, коли мене не спитай.

Джерело: KnifeMedia