Джерело: ЭКД!
Легалізація одностатевих шлюбів у Китаї стає все більш обговорюваною темою. З осені 2019 року Всекитайські збори народних представників (ВЗНП) активно працють над поправками до розділу про шлюб та сім’ю цивільного кодексу КНР, причому поки всі пропозиції висуваються не на користь ЛГБТ. Однак нещодавно законодавці розповіли, як багато відгуків вони отримали під час відкритого обговорення законопроекту, в тому числі і стосовно одностатевих шлюбів. South China Morning Post проаналізувала реакцію китайського суспільства на зміни в законодавстві і ставлення до ЛГБТ в цілому.
Одностатеві шлюби в Китаї мають неоднозначний статус і, по суті, є забороненою темою. З одного боку, в країні немає закону, що забороняв би гомосексуальним парам укладати шлюб. З іншого, немає і закону, за яким представники та представниці ЛГБТ-спільноти могли б оформити свої стосунки легально.
У серпні 2019 року Всекитайські збори народних представників внесли поправки, які обмежують поняття шлюбу союзом між чоловіком і жінкою. Це виключає можливість легалізації одностатевих шлюбів в КНР. При цьому, в травні 2019 року Тайвань першим в Азії узаконив одностатеві шлюби, а ось з «Богемської рапсодії» для показу на материку вирізали одностатеві романтичні сцени, згадки СНІДу та слово «гей».
20 грудня представник Комітету з правових питань ВЗНП заявив, що за місяць обговорення поправок до цивільного кодексу було отримано 237 тисяч онлайн-коментарів і 5600 листів. Вони стосувалися визначення близьких родичів, вирішення питань про спільні борги, а також легалізації одностатевих шлюбів. В обговоренні даної новини в соціальній мережі Weibo (аналог Twitter) багато користувачів також залишали коментарі в підтримку прав людини для ЛГБТ-спільноти. Подібна активність не могла залишитися непоміченою.
Представники китайської ЛГБТ-спільноти і їх союзники неодноразово зверталися до влади в письмовій формі із закликом внести поправки в закон про шлюб КНР і легалізувати одностатеві шлюби. Лін Гу, лесбійка з міста Ухань (провінція Хубей) хоче лише одного: свідоцтва про шлюб. У Лін і її подруги є весільні фотографії. Разом вони ведуть бізнес у сфері нерухомості. За всіма параметрами, за винятком юридичного, вони пара.
У своєму акаунті WeChat Лін написала, що якби в закон про шлюб були внесені поправки, вона партнерка відразу б уклали шлюб:
«Без свідоцтва про шлюб наші відносини схожі на мету, яку ми ніколи не зможемо досягти. Це ніби відсутній пазл в мозаїці життя».
Юридично шлюб в КНР визначається як «узаконені відносини між чоловіком і жінкою». У серпні на прес-конференції з питань зміни цивільного кодексу офіційний представник комісії з правових питань Постійного комітету ВЗНП Цзан Тевей заявив, що система укладання шлюбів в Китаї створена відповідно до китайських традицій і культури. Він також аргументував свою точку зору тим, що в більшості країн світу одностатеві шлюби не легалізовані.
У листопаді новий проект розділу цивільного кодексу про шлюб та сім’ю перебував на фінальній стадії розгляду. Громадяни КНР могли висловлювати свою думку з приводу нової версії закону про шлюб. Пен Яньцзи, глава некомерційної організації LGBT Rights Advocacy China, в соцмережах закликав усіх підтримати рівність права на шлюб одностатевих і гетеросексуальних пар. Він сподівався отримати відгук хоча б 100 тисяч людей. Але результат перевершив його очікування.
Сотні тисяч людей ділилися в мережі історіями свого кохання. Вони залишали повідомлення на сайті обговорення нового проекту розділу Цивільного кодексу про сім’ю і шлюб. Їх батьки слали в законодавчі органи листи, написані від руки.
«Ми знаємо, що це вже третя версія законопроекту. Ймовірно, що вони вже не включать в нього пункт про легалізацію одностатевих шлюбів. Але ми як мінімум дали зрозуміти, що ЛГБТ-спільнота потребує права на них», — сказав Пен Яньцзи.
Активісти та активістки вже не в перший раз проводять кампанію в підтримку закону про одностатеві шлюби. Протягом багатьох років вони боролися за права геїв, лесбійок та трансгендерних людей за допомогою різних трюків, починаючи з публічних весіль і закінчуючи лобіюванням юристів і законодавців.
Китайська ЛГБТ-спільнота досі пам’ятає перший судовий процес відносно одностатевих шлюбів. У 2015 році Сунь Веньлін намагався вступити в шлюб зі своїм хлопцем Ху Мінляном. Сунь і Ху були у відносинах вже рік. Пара вирішила спробувати щастя і подати заяву на шлюб, незважаючи на відсутність закону, що дає гомосексуальним парам право одружуватися. Їм це не вдалося.
«Якби ви прийшли з жінкою, ми б прийняли вашу заяву», — відповіли парі в місцевому загсі.
Сунь пояснив, що йому подобаються чоловіки, а не жінки. Він сказав, що хоче одружитися з Ху.
«Які ви смішні», — сказав їм глава рагсу.
Сунь подав позов до суду з обвинуваченням у дискримінації. Він програв справу, але з тих пір присвятив себе боротьбі за рівні права ЛГБТ. 2017 року напередодні щорічної сесії ВЗНП у березні Сунь почав займатися лобіюванням депутатів. Він склав список зі 113 осіб і почав особисто їх обдзвонювати. Коли депутати відповідали, Сунь представлявся і говорив, що хотів би обговорити одностатеві шлюби. Вони відразу ж клали трубку. Тому Сунь замість дзвінків почав писати повідомлення.
Через місяць один з депутатів нарешті погодився зустрітися і обговорити всі за чашкою чаю. Він був професором в університеті. Він сказав, що зустрічав гомосексуалів під час свого навчання за кордоном в 1990-і роки. Він уважно вислухав прохання Суня і підписав петицію. Сунь не називає ім’я професора через делікатність питання.
На жаль, Сунь не вдалося набрати 30 підписів, необхідних для розгляду в парламенті його пропозиції легалізувати одностатеві шлюби. Але він не втрачає надії:
«Я думаю, що для легалізації одностатевих шлюбів необхідно дві речі — підтримка з боку населення і агітація законодавців».
У той же час інші активісти неодноразово публікували в китайських ЗМІ історії про публічні ЛГБТ-весілля. За словами самих активістів, починаючи з 2014 року ЗМІ стали частіше говорити про геїв і лесбійок в позитивному контексті. У 2015 році було опубліковано 867 новин про ЛГБТ.
Ху Чжіцзюнь, глава некомерційної правозахисної організації PFLAG China (Parents, Families, and Friends of Lesbians and Gays of China – батьки, родини, друзі геїв і лесбіянок Китаю) проводив весілля на «веселковому круїзі». У 2017 році він взяв в оренду круїзний лайнер, на якому в подорож до Японії вирушили близько тисячі людей. Під час круїзу в шлюб вступили 10 пар.
Круїзи для гомосексуальних пар також піддалися нападам. Спочатку Ху Чжіцзюнь хотів проводити церемонії одруження в банкетному залі. Але хтось із керівництва змусив персонал відключити в залі світло, тому церемонії довелося перенести на палубу. У липні цього року Ху Чжіцзюнь організовував круїз з Китаю до В’єтнаму. Йому довелося скасувати групові весілля, так як він побоювався негативної реакції влади.
Маленький крок назустріч прав гомосексуалів був зроблений в 2017 році, коли в Китаї був прийнятий закон про опікунство. Згідно з цим законом, кожна доросла людина може призначити собі офіційного опікуна. Метою закону було забезпечити швидко старіючому населенню Китаю догляд і турботу. Але деякі гомосексуальні пари теж скористалися цим законом, оскільки він може закріпити їх статус пари.
За словами Пена, незважаючи на всі зусилля активістів, змінити ставлення представників влади до одностатевих шлюбів поки що не вдалося.
«За всі ці роки будь-яких інших змін в законодавстві, які забезпечили б права гомосексуальних пар, не відбулося. Ми відчуваємо, що необхідно працювати над цим ще більше», — говорить Пен. — «Не дивлячись на те, що це просто думка користувачів WeChat, рівень підтримки досить високий. Я вірю, що якщо у людей буде доступ до подібного роду інформації, їхнє ставлення до ЛГБТ буде поступово змінюватися».