Фото: FLOWUAPROD

У неділю, 20 вересня, на площі Фестивальній відбулася правозахисна акція за права ЛГБТ-людей (лесбійок, геїв, бісексуальних і трансгендерних людей). До організаційного комітету ЗапоріжжяПрайду-2020 увійшли громадські організації міста, а підготовка до маршу загалом тривала понад пів року. Анонсований ще в грудні 2019 року, захід став можливим лише зараз з огляду на епідеміологічну ситуацію та проходив із дотриманням соціального дистанціювання.

Навіщо проводять Прайди? Для того, аби показати, що ЛГБТ-люди в Україні та Запоріжжі, зокрема, досі стикаються із дискримінацією. Вона проявляється у булінгу та образах, ігноруванні, відсутності прав і навіть насиллі. У 2019 році правозахисна організація «Наш світ» задокументувала 369 злочинів на ґрунті ненависті – але реальна цифра може бути набагато більшою. Адже ЛГБТ-люди не завжди звертаються до поліції через побоювання про розголошення сексуальної орієнтації або гендерної ідентичності.

Хто прийшов на перший Прайд в Запоріжжі? Перший Прайд-марш у Запоріжжі підтримали понад п’ять сотень людей. Це мешканці та мешканки міста, гості з інших міст та країн, представники міжнародних організацій. Учасники та учасниці об’єдналися незалежно від сексуальної орієнтації чи гендерної ідентичності задля того, щоб заявити про важливість прав людини тут і тепер.

Що було на Прайді? Прайд починався із символічної арки із написом «Вітаємо на території рівності», через яку учасники та учасниці потрапляли до безпосереднього місця проведення заходу. Там на них чекали ведучі, які проводили різноманітні активності. Наприклад, присутні позмагалися у конкурсі на найкраще гасло. Ба щобільше — організатори запропонували зацікавленим зіграти імпровізоване весілля. Три пари охочих дали клятву одна одній та отримали на підтвердження символічний «Сертифікат ЗапоріжжяПрайду про рівні права на шлюб». Після цього відбувся  й сам Прайд-марш. Вишукувавшись в колони, учасники та учасниці зробили коло територією площі Фестивальної. Свої заяви, зображені на транспарантах чи скандовані у гаслах, вони адресували як до широкого загалу, а так само й до влади. Також після маршу відбулося проголошення Маніфесту з вісьмома конкретними вимогами до влади, серед яких впровадження в Україні інституту реєстрованого цивільного партнерства, вдосконалення антидискримінаційного законодавства, забезпечення рівних можливостей для масових зібрань в усіх населених пунктах України та інше. На додаток увесь час Прайду над площею кружляв дрон із веселковим стягом, що неабияк надихало учасників та учасниць та вже становиться своєрідною традицією подібних акцій.

Якою була взаємодія з поліцією? Під час підготовки до Прайду велася активна комунікація із поліцією. Були відпрацьовані важливі моменти, які допомогли зробити подію безпечною. Правоохоронці перевіряли речі учасників та учасниць акції, застосовували металошукачі. Захід відбувся без сутичок та затримань, і після Прайду учасники та учасниці організовано дісталися до безпечного місця.

Ситуація із COVID-19. Станом на день проведення маршу Запоріжжя знаходилося у жовтій карантинній зоні. Це означає, що масові заходи не заборонені та не обмежені у кількості учасників та учасниць, але проводяться із дотриманням дистанції між людьми. Оргкомітет подбав про їхню безпеку, забезпечивши всіх масками та температурним скринінгом. За дотриманням правил під час Прайду слідкували волонтери безпеки.

Що кажуть учасники та учасниці правозахисної акції?

«Прайд для мене дуже важливий. Це інструмент, завдяки якому суспільство може побачити, що є насильство, дискримінація та необґрунтована ненависть до ЛГБТІ-людей. На маршах я завжди плачу від надлишку емоцій, тому що врешті можу вийти з шафи, зрозуміти що я не один, і голосно заявити — проблема є. Прайд в Запоріжжі це моя гордість, тому що він проходить в моєму рідному місті», —  прокоментував Ян Губський, представник організаційного комітету ЗапоріжжяПрайд 2020.

«Поняття ЛГБТ-спільноти сьогодні значно ширше за ці чотири літери. Гетеросексуальні та цисгендерні люди як, наприклад, я, так само підтримують права людини та є союзниками спільноти. У країнах сталої демократії участь у веселкових акціях приймають цілими родинами та навіть профспільнотами — проста людська підтримка та порозуміння цінні для всіх нас. ЗапоріжжяПрайд ми готували ще з січня — це кропітка та важлива робота. На жаль, наразі ми повинні були не просто «написати сценарій» заходу, а ретельно продумати всі кроки та нюанси задля безпеки учасників та учасниць. Маю надію, що вже скоро такі правозахисні акції не потребуватимуть додаткової охорони», — прокоментувала Валерія Овчарова, представниця організаційного комітету ЗапоріжжяПрайд 2020.

ЗапоріжжяПрайд 2020 відбувся за підтримки Програми сприяння громадській активності «Долучайся», що фінансується Агенством США з міжнародного розвитку та здійснюється організацією Пакт в Україні, ООН Жінки в Україні, ГО “Київпрайд” та Посольства Норвегії, організації Freedom House, а також Фонду сприяння демократії Посольства США.

Далі пропонуємо вам деякі твіти з місця події: